EKONOMIKA

Bude to konec světa jak ho známe? Divize firmy Harley-Davidson pro výrobu elektrických motocyklů vstoupí na burzu

Divize americké společnosti Harley-Davidson pro výrobu elektrických motocyklů LiveWire vstoupí na burzu. Učiní tak prostřednictvím fúze s firmou specializovanou na akvizice, takzvanou SPAC. Transakce divizi ohodnocuje na 1,77 miliardy dolarů (zhruba 40 miliard Kč)

LiveWire se spojí s firmou AEA-Bridges Impact Corp (ABIC), s jejímiž akciemi se už na burze obchoduje. ABIC patří mezi společnosti typu SPAC (Special Purpose Acquisition Companies), což jsou prázdné firmy založené pouze pro účely akvizice. Tyto firmy obvykle nejprve vydají akcie v rámci primární veřejné nabídky (IPO), vstoupí na burzu a pak hledají vhodný cíl k převzetí. Pro ten pak znamená spojení s firmou SPAC rychlou a jednoduchou cestu na burzu.

"Dnešní oznámení je historickým milníkem. LiveWire se stane prvním veřejně obchodovaným výrobcem elektrických motocyklů v USA," uvedl šéf společnosti Harley-Davidson Jochen Zeitz.

Dokončení transakce se očekává v první polovině příštího roku. Předpokládá se, že s akciemi sloučeného podniku se bude na newyorské burze obchodovat pod symbolem LVW. LiveWire díky transakci získá 545 milionů dolarů na financování svého strategického plánu, který zahrnuje investice do nových produktů a posílení globální výrobní a distribuční sítě. Harley-Davidson si v divizi ponechá podíl kolem 74 procent.

Harley-Davidson se tak stává další z řady firem, které se v poslední době snaží využít růstu zájmu investorů o dopravní prostředky s elektrickým pohonem. V listopadu například americký výrobce elektromobilů Rivian prodejem akcií v primární veřejné nabídce získal 11,9 miliardy dolarů a jeho tržní hodnota při debutu na burze překonala 100 miliard dolarů.

ČTK | byznysvcesku.cz

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Jsem stejně zvědavý jak tohle dopadne. Celé to elektro-emisní tažení vidím jako svého druhu ideologicky tlačené šílenství, které jednoho dne zase musí přejít, alespoň tedy ve své stávající excesivní formě. Ne, že bych si neuměl představit nějaké fajn drobné městské přibližovadlo na baterky za pár korun, ale toho elektro Harleye ve volné krajině pod stodvacetikilovým chlapem v kůži při vší snaze tam prostě nevidím. To je přece symbol všeho jiného než toho uvědomělého hraní si našamponovaných klučíků ve fair trade roláčcích na cestě mezi univerzitním kampusem a kavárnou s wifi.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Jasně, přesně pro tohle si lidi chtěj koupit za ty strašný peníze Harleye, aby jim někdo místo pořádný mašiny, co jim bude bušit v rytmu srdce pod zadkem prodal pochromovanej vysavač! To je ono, už tam běžím zapsat se do pořadníku. Mám doma pár kusů nářadí na baterky a víte, co? Když je to nový, tak je to celkem bezva netahat furt za sebou kabel, ale po takovejch dvou, třech letech je to tak akorát… No, nebudu sprostej, takže je to na baterky. Tohle mě tak zvedlo, že se jdu projet na svojí japonský dvanáctistovce. Pořádně ji dneska protáhnu vejfuk!

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik

Výborně, skvělá zpráva! Po nějakých těch nových hygienických limitech na decibely hluku v uplynulých letech přestanu teď být snad konečně definitivně obtěžován postaršími obtloustlými primitivy s býčími zátylky na řvoucích a zapáchajících hračkách, kterými jedině jsou schopni demonstrovat svoji existenci, protože jinak by si jich už vůbec nikdo neměl potřebu všímat. A třeba k nám dokonce časem přestanou jezdit i celí “slavní“ Putinovi Noční vlci a nebudou už mít potřebu předvádět se v našich ulicích společně s pátou kolonou místních prokremelských zrádců a kolaborantů. Budou totiž definitivně k smíchu, když budou při svojí rádoby drsné a triumfální jízdě bzučet jako karavana golfových vozíků.