EKONOMIKA

Dobře už bylo. Příští rok může kvůli vysoké inflaci znamenat největší náraz na peněženky Čechů od 90. let

Vrcholné hospodářskopolitické instituce v ČR definitivně přestávají předpokládat, že nynější rapidní tuzemská inflace je pouze přechodnou záležitostí. Ministryně financí Alena Schillerová uvedla, že v nové prognóze počítá pro příští rok s šestiprocentní průměrnou inflací.

Lukáš Kovanda

Šestiprocentní inflace by znamenala, že se životní úroveň Čechů v příštím roce sníží nejvýrazněji od krizového roku 2013. Podle říjnového pravidelného šetření České národní banky mezi tuzemskými i zahraničními analytiky totiž průměrná nominální mzda poroste v příštím roce pětiprocentním tempem. Reálná mzda českých pracovníků by se tak snížila o jedno procento. Výraznější ztrátu kupní síly utrpěli Češi v tomto miléniu pouze jednou, a sice ve zmíněném krizovém roce 2013. Tehdy reálná mzda poklesla dokonce o 1,5 procenta.  

Ovšem ani pokles reálné mzdy přesahující dokonce i úroveň 1,5 procenta nelze pro příští rok vyloučit. To by znamenalo, že Češi si budou muset „utáhnout opasky“ nejvýrazněji od 90. let.  

Ministerstvo financí totiž dosud předpokládalo inflaci v roce 2022 čítající 3,5 procenta. Svoji prognózu tak upravilo vydatně směrem vzhůru. Jestliže během pár měsíců došlo k navýšení odhadu z 3,5 na zhruba šest procent, nikdo není psáno, že nemůže dojít ještě k navýšení na 6,5, či dokonce až sedm procent. Pokud by se inflace pohybovala v pásmu od 6,5 do sedmi procent, přičemž by mzdy narostly nominálně opravdu jen o pět procent, Češi by si reálně pohoršili vskutku nejvýrazněji od zmíněných 90. let.

Ministerstvo úpravou svého odhadu následuje Českou národní banku, která již v týdnu rovněž upravila svůj odhad průměrné inflace v příštím roce výrazně směrem vzhůru. Místo 2,8procentního průměrného meziročního růstu hladiny spotřebitelských cen nyní ČNB prognózuje vzestup dvojnásobný, 5,6 procenta.  

Průměrná inflace tak v příštím roce bude zhruba trojnásobně překonávat inflační cíl České národní banky ve výši dvou procent. V takovém případě lze již jen těžko hovořit o přechodnosti.  Vždyť už letos ve druhém čtvrtletí činila průměrná inflace 4,1 procenta. A pokud vyjde předpoklad nově zveřejněné prognózy ČNB, v letošním čtvrtém čtvrtletí vykáže inflace průměrnou úroveň 5,3 procenta. Takže to v souhrnu znamená, že by inflace převyšující cíl ČNB dvoj- až trojnásobně byla realitou po dobu půldruhého roku. Letos ve druhém pololetí a po celý příští rok. To už má k přechodnosti vskutku poměrně daleko.  

ČNB předpokládá, že inflace se vrátí do tolerančního pásma inflačního cílování, tedy do pásma od jednoho do tří procent, teprve v prvním čtvrtletí 2023, kdy by inflace měla průměrně činit 2,3 procenta. Ještě v posledním čtvrtletí roku 2022 to ale budou podle její nové prognózy průměrně 4,1 procenta.  

Lukáš Kovanda, Ph.D. je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a hlavním ekonomem Trinity Bank.

Michal Babinec
46 let, byznysmen

No, dobrá zpráva to jistě není, na druhou stranu ovšem pohoršení si o jedno, jeden a půl procenta nezní tak úplně katastroficky, pokud zrovna nemáte na mysli stupně Celsia a slibovanou klimatickou apokalypsu. O cosi horší už to je u úspor, tam žádné navyšování na rozdíl od mezd nehrozí, tam to bude bolet víc, ale vyslovený konec světa to také (zatím) ještě není. Po pádech přicházívají zase vzestupy!

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř

Bylo už lépe, ale bylo i hůře. Důležité teď bude, co se stane dál. Pokud se svět skálopevně rozhodne nadále utvrzovat v pocitu, že se současnou nemocí No.1 se nejlépe bojuje restrikcemi, lockdowny apod., dočkáme se ještě možná skutečných průšvihů. V opačném případě bych si dokonce vsadil na post covidový hospodářský boom. Otázka je jen, jestli přijde zrovna v naší části světa? Protože my máme momentálně i jiné a možná vážnější problémy než SARS CoV-2. Ty problémy nepochází od netopýrů, ale od lidí, kteří v sobě nenosí zmutované viry, ale spíše cosi jako zmutované myšlení, o kterém jsme byli ještě před pár lety také přesvědčení, že bylo vymýceno málem jako plané neštovice, když už jsme v těch nemocech. Já mám momentálně největší obavu z nové mutace toho, čemu se kdysi říkalo centrálně řízená ekonomika. 

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Tohle jsme zažili a taky přežili. To procento dolů nezní dobře, ale mohlo bejt daleko hůř. Tak jen, aby zůstalo u toho a časem se to zase spravilo. Já sem teďka strašně zvědavej, kde a na kom bude nová vláda šetřit. Protože, jestli to bude jako obvykle, tak počítám, že to dopadne zase na ty dole, na nás, co se živíme svejma rukama a ouřadové a politici si zvesela budou přidávat s plnou hubou keců o tom, jak je těžká doba a musíme se všichni uskromnit. To už jsem já zažil tolikrát, že bych se moc divil, kdyby to bylo tentokrát jinak.