EKONOMIKA

Dodávky ruského plynu do Evropy po třech klíčových trasách zůstávají stabilní

Dodávky ruského plynu do Evropy po třech klíčových plynovodních trasách byly včera ráno stabilní. S odvoláním na data provozovatelů o tom informovala agentura Reuters.

Dodávky přes Nord Stream 1 se v průběhu dne mírně zvýšily a plyn v plynovodu Jamal začal proudit západním směrem. Moskva má do dneška představit mechanismus, jehož prostřednictvím bude chtít po "nikoli přátelských" zemích, aby za ruský plyn platily v rublech. To odběratelé veskrze označují za porušení dohody. Evropa z Ruska dováží asi 40 procent plynu.

Průtoky ruského plynu do Německa plynovodem Nord Stream 1, který vede po dně Baltského moře, včera ráno odpovídaly úrovni z předchozích 24 hodin. V plynovodu Jamal začal plyn poprvé od 15. března proudit západním směrem, vyplývá z dat německého operátora Gascade. Ruský plynárenský gigant Gazprom si rezervoval tranzitní kapacitu směrem na západ.

Zemní plyn touto trasou zpravidla proudí na západ, nicméně 15. března se tok obrátil, protože nominace na přepravu plynu do Německa klesly na nulu, zatímco polští zákazníci nakupovali plyn z Německa.

Požadovaná kapacita na přepravu ruského plynu z Ukrajiny na Slovensko přes hraniční uzel Veľké Kapušany, což je další významná cesta pro přepravu ruského plynu dál do Evropy, včera v porovnání s úterým zůstala beze změny, ukazují data slovenského provozovatele plynovodů Eustream.

Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v dubnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku se dnes odpoledne pohybovala kolem 123,50 eura (3022 Kč) za megawatthodinu (MWh). Ve srovnání s předchozím dnem vzrostla o necelých 14 procent.

ČTK | byznysvcesku.cz

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr . Cítí se překvapený

Stejně je to pozoruhodné. Éterem létají výhrůžky nejtěžšího kalibru oběma směry a to od odstranění vůdce jedné velmoci na jedné straně a pomalu jaderném úderu na té druhé a zároveň se obchoduje o sto šest minimálně s tím plynem. Nápadně mně to připomíná kolegyni z bývalého zaměstnání. Jeden čas chodila a pomalu každý den si naříkala na svého manžela, jaký je hrozný, jak manželství s ním nestojí za nic, a že přišel čas celé to trápení ukončit. Zhruba rok, možná i dva jsme žili v tom, že se kolegyně rozvádí a pak jen jednoho dne oznámila u oběda jakoby nic, že se rozhodli v manželství pokračovat. Na naše udivené výrazy reagovala vysvětlením: „Máme společnou velkou hypotéku na náš dům a ten rozvod by nás ekonomicky oba úplně zničil“. Postupem času pro ni manžel začal zase jezdit do práce a po čase vypadali jako běžný, spokojený pár. Mám takové tušení, že tady by to mohlo dopadnout dost podobně.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik . Cítí se znechucený

Nevěřit Putinovi ani nos mezi očima! Bodejť by nedodával plyn, když za utržené peníze od nás vzápětí pořídí další bomby, které bude shazovat na ukrajinské děti. Poláci mají výjimečně pravdu. Odpojit! Čím dříve, tím lépe! Až pro něj bude výhodné dodávky přerušit, udělá to bez mrknutí oka, dohody nedohody. Je to opakovaně usvědčený lhář a obchodováním s ním si akorát financujeme vlastní oprátku, na které nás jednoho dne také může oběsit. Teď to bude chvilku náročnější, ale když vydržíme, toto mu zlomí vaz a bude od něj, od hnusáka definitivně pokoj!

Nikola Spurná
30 let, prodavačka . Cítí se vystrašený

Tak hlavně, aby se páni nahoře spolu nějak dohodli. Já, když čtu ty řeči o tom, jak se máme uskromnit, míň topit a míň jezdit, tak si říkám, jestli se ty naši politici jako nezbláznili. Vždyť už teďka žije spousta lidí z ruky do huby. Jasně, každej si rád ohřeje doma zadek nebo zajede do města autem nakoupit nějaký ty slevy v marketu třeba i do zásoby. Ale copak si my tady žijem nějak nad poměry? Kolikrát mám problém poplatit všechno a koncem měsíce vyjít. Tak hlavně, aby začali u sebe, na to jsem já teda děsně zvědavá, jak nám půjdou příkladem!