Doprava

EKONOMIKA

První krach velkého ruského podniku od uvalení západních sankcí: Ruské železnice bankrotují

Ruské železnice bankrotují. V březnu totiž nesplatily všechny své závazky věřitelům, jak se smluvně zavázaly. Příslušná částka byla splatná ke 14. březnu. Podniku, který je stoprocentně ve vlastnictví Ruské federace, pak běžela desetidenní lhůta, kdy mohl věc napravit.

EKONOMIKA

Celníci zjistili při únorové kontrolní akci dálničních známek 1292 přestupků

Skoro 1300 přestupků zjistili celníci během speciálních celorepublikových kontrol dálničních známek. Ty se na tuzemských dálnicích konaly během února. Celníci za chybějící nebo prošlé dálniční známky udělili pokuty v souhrnu za téměř dva miliony korun. Informovala o tom Celní správa ČR.

EKONOMIKA

První lokomotiva vybavená systémem ETCS získala v ČR povolení k provozu

První lokomotiva, která byla zpětně vybavená zabezpečovacím systémem ETCS, může do ostrého komerčního provozu v ČR. Drážní úřad udělil certifikaci prototypu vozidla z řady 362 WTB od Českých drah, oznámil státní dopravce. Jde o první vůz, který takové povolení v České republice získal.

EKONOMIKA

Metro využívá 850.000 lidí denně, proti době před pandemií o 150.000 méně

Pražské metro využívá v současné době v průměru zhruba 850.000 cestujících denně, což je proti době před pandemií covidu-19 o zhruba 150.000 lidí méně. Povrchovou dopravu využívá proti normálu zhruba o 15 procent cestujících méně. Na dnešním jednání magistrátního dopravního výboru to řekl Martin Šubrt, náměstek ředitele organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD.

EKONOMIKA

Cebia: Prodej ojetých aut loni v ČR stoupl o 4,4 procenta na 738.000

Prodej ojetých aut v Česku se loni zvýšil o 4,4 procenta na 738.000 vozů. Jejich průměrná cena stoupla o 13 procent na 259.000 korun. Průměrná doba, za kterou se ojetý vůz prodal, klesla o 29 na 71 dní. Vyplývá to z údajů společnosti Cebia, která se zabývá prověřováním vozů.

EKONOMIKA

Omezení slev na jízdném nebude pro dotčené studenty nebo seniory představovat neřešitelnou finanční zátěž

Omezení slev na jízdném, o němž rozhodla vláda, nezapříčiní přesun cestujících k individuální dopravě, ani žádný jejich citelnější ústup od cestování v současné intenzitě. Nemělo by totiž pro dotčené znamenat zásadní neřešitelnou dodatečnou finanční zátěž, a to ani v letošním roce, který bude tak jako tak ekonomicky náročný kvůli celkové rapidní inflaci.

EKONOMIKA

Cestující v řadě měst si za MHD připlatí, jinde navýší kompenzace radnice

Lidé v řadě měst České republiky si v novém roce připlatí za cestování městskou hromadnou dopravou (MHD). Dopravní podniky v Českých Budějovicích, Opavě i dalších městech navýšily ceny jízdného kvůli rostoucím nákladům způsobených cenami energií či inflací a dál klesajícím tržbám způsobených pandemií koronaviru.

EKONOMIKA

EK chce posílit práva řidičů a kurýrů on-line firem, ty varují před ztrátou míst

Řidiči a kurýři pracující pro internetové firmy, jako je například Uber či Deliveroo, by v zemích Evropské unie mohli v budoucnu získat stejná práva jako ostatní zaměstnanci.

EKONOMIKA

Satelitní mýto funguje v Česku dva roky, dopravci zaplatili přes 25 miliard Kč

Na českých dálnicích a vybraných silnicích první třídy funguje už dva roky nový satelitní systém. Dopravci během té doby na mýtných poplatcích zaplatili více než 25 miliard korun, více než u staré technologie. Systém zpracoval 1,96 milionu mýtných transakcí, kterými bylo zpoplatněno 6,7 miliardy projetých kilometrů. Nejvytíženější jsou v tuzemsku brněnské úseky dálnice D1.