EKONOMIKA

Doslova všechno! Zdražují dokonce už i pohřby...

Rychle rostoucí ceny energií, především plynu, způsobí i zdražení kremací. Zvýšení ceny oznámila už minimálně jedna pohřební služba, další tak učiní ještě do konce roku.

ČTK to dnes řekl předseda spolku Sdružení pohřebnictví v ČR Ladislav Kopal. Podle něj půjde o zdražení ve výši maximálně kolem 1000 korun. V Česku je 28 krematorií. "Firmy vyčkávají. Zjišťujeme, kam až cena plynu může vystoupat. Spotřeba plynu je v krematoriích vysoká," uvedl Kopal. Dodal, že například ještě v srpnu v jeho krematoriu platil za megawatt 460 korun. "Dnes už to je přes 2000, pětinásobně víc, a to se mluví, že cena stoupne i na 4000 za megawatt," řekl. Dodal, že v jeho případě situaci komplikuje i fakt, že mu plyn dodávala zkrachovalá společnost Bohemia Energy.

Zdražování kremací se podle něj firmy v budoucnu nevyhnou. "Bude se zdražovat. U firem, které měly fixaci, běží tříměsíční výpovědní lhůta. Jakmile se ceny zastaví, bude se zdražovat. Očekávám navýšení cen na konec roku," řekl. Zdražení okolo 1000 korun za jeden žeh se podle něj nijak dramaticky neprojeví na celkové ceně za pohřeb, která se nejčastěji pohybuje okolo 25.000 korun. "Pokud si lidé objednají o jednu kytici méně, na ceně se jim to ani neprojeví," doplnil.

Jako první oznámila zdražení společnost Důstojné rozloučení, která od loňského roku nabízí na českém trhu předplacené pohřby. Podle zakladatele firmy Petra Hejdy ale zdražování v pohřebnictví vyvolané inflací se nedotkne klientů, kteří si své budoucí pohřby smluvně zajistili v minulosti. "U nových klientů musíme reagovat na vývoj cen na trhu, kde v důsledku globálních vlivů dochází k enormnímu tlaku na ceny pohřebních služeb, zvyšují se ale také rychle ceny smutečního mobiliáře či komodit, ze kterých je vyráběn. Třeba u rakví je to způsobeno i růstem ceny kvalitního dříví," řekl Hejda.

Společnost Důstojné rozloučení nabízí pohřby ve třech kvalitativních předplacených standardech, čtvrtou možností je individuální možnost v případě specifických přání zákazníků, kdy je cena vždy kalkulována samostatně. Například u nejoblíbenější nabídky s názvem Standard, která klientovi zajišťuje pohřeb s obřadem s kvalitním smutečním sortimentem a výzdobou, roste cena na 59.900 korun, tedy asi o 20 procent.

ČTK | byznysvcesku.cz