EKONOMIKA

Drahé hypotéky mohou vést ke snížení reálných cen nemovitostí

„V minulých letech bylo takřka nemožné snížit cenu nemovitosti vyjednáváním. Zájemců o koupi bylo příliš mnoho, takže spíše docházelo k navyšování ceny v průběhu prodeje. Nyní se situace na trhu mění. Drahé hypotéky snižují poptávku po nemovitostech, takže je opět možné vyjednat si příznivější cenu,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček

Průměrná úroková sazba na hypotečních úvěrech dál stoupá. Podle Fincentra Hypoindexu dosáhla počátkem dubna na úroveň 4,88 procenta. V mnohých bankách se úrokové sazby na hypotékách již přehouply přes hranici pěti procent a v následujících měsících dál porostou. Lze očekávat, že nakonec se hypoteční sazby budou pohybovat zhruba jeden procentní bod nad základní úrokovou sazbou v ekonomice.

Růst úrokových sazeb snižuje zájem lidí o hypotéky. To povede ke snížení přílivu peněz z hypotečního na realitní trh. V důsledku tohoto vývoje klesne tempo růstu cen nemovitostí v nominálním vyjádření. Vzhledem k vysoké inflaci dokonce může dojít ke snížení reálných cen nemovitostí. To může vytvořit vhodnou příležitost k nákupu nemovitostí za relativně atraktivní ceny.

Při koupi nemovitosti bychom se měli soustředit hlavně na kupní cenu, kterou v budoucnu již nelze měnit. Oproti tomu hypoteční sazbu měnit lze. V současné době je proto vhodné fixovat hypoteční úvěr na kratší období, aby bylo možné sazbu v blízké budoucnosti změnit. Pokles úrokových sazeb lze očekávat, jakmile bude zkrocena vysoká inflace. To se sice letos zřejmě nepodaří, ale mělo by se tak stát nejpozději do dvou v horším případě do tří let.

Ing. Štěpán Křeček, MBA hlavní ekonom BHS

Michal Babinec
46 let, byznysmen . Cítí se smutný

Tak snížit ceny asi bude možné jen velmi relativně, jedině snad, jak píše autor skrz inflaci. Špatné by ovšem nebylo zdaleka ani ono zastavení růstu, který byl v posledních letech skutečně překotný. Krom všeho dalšího už víme, že přehřátý trh s nemovitostmi je schopen druhotně poškodit ekonomiku jako celek a to je to poslední, co bychom za současné situace mohli potřebovat. Dále by také nebylo k zahození, aby došlo k větší stratifikaci jednotlivých typů bydlení. Aktuální trend vysokých standardů i u tzv. levnějšího bydlení a drahých hypoték při nedostatku volných nemovitostí bych bez váhání označil za vražedný nejen ekonomicky, ale i sociálně. Vlastnické bydlení sice opravdu není žádné základní lidské právo, ale na druhou stranu by mělo být relativně dostupné minimálně středním vrstvám. Je to minimálně solidní motor spotřeby a následného růstu. V opačném případě si společnost zakládá na velký problém.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy . Cítí se znechucený

Bylo by na čase! Znám pár lidí, který si za minulýho režimu postavili svépomocí baráček jak lepší chatu a dneska z nich sou multimilionáři, protože z tý kůči je najednou pomalu vila za těžký milióny. No stačí kolikrát slyšet, za kolik se dneska prodávaj ve městech ty “strašný“ panelákový králíkárny, co málem chtěli po plyšáku bourat. Lidi, co to měli třeba jako podnikový byty a odkoupili to za pár desítek tisíc, jsou dneska ve vatě. Jó, takhle strašně jsme se tady měli za socialismu!

Karla Bernášková
38 let, učitelka . Cítí se vystrašený

Čeká mě už teď celkem brzy konec fixace hypotéky na můj domeček. Jsem zvědava, s čím banka přijde. Mám něco našetřeno, chtěla jsem do domu investovat. Pokud by ovšem zvýšení bylo neúnosné, jsem de facto připravena i na případné předčasné splacení, mám to ve smlouvě. Zbytek peněz bych si třeba raději půjčila od rodičů, kteří to nabízeli. Uvidíme, budu si muset vlastně spočítat, jestli bude výhodnější to plánované zateplení a následné úspory za topení a nebo umoření dluhu v bance a nové našetření. Trochu se ale obáván, že současná situace se mění tak rychle, že ta úvaha nemusí mít jednoznačně dobré řešení.