EKONOMIKA

Důvod k oslavě. Řecko splatilo MMF poslední část svého dluhu

Řecko splatilo Mezinárodnímu měnovému fondu poslední část svého dluhu ve výši dvou miliard dolarů (zhruba 44 miliard korun).

Dnes to oznámil ministr financí Christos Staikuras. Řecko si od MMF a Evropské unie půjčilo v letech 2010 až 2018 zhruba 260 miliard eur (dnes kolem 6,4 bilionu Kč) kvůli vážným problémům se svými veřejnými financemi, uvedla agentura AP.

"Tím se zavírá kapitola otevřená v květnu 2010, kdy Řecko požádalo fond o finanční pomoc," uvedl ministr financí Staikuras. Předčasné splacení poslední tranše, kterou mohly Atény uhradit do roku 2024, podle ministra vyšle pozitivní signál finančním trhům a ušetří řecké státní pokladně desítky milionů eur. Řecko chce splatit i další půjčky, které má vůči unijním věřitelům a dosáhnout dalších úspor na výdajích na obsluhu dluhu.

Řecko v letech 2010 až 2018 od MMF a Evropské unie čerpalo zhruba 260 miliard eur půjček, protože se Atény nacházely na hraně státního bankrotu. Řecké vlády ale musely zavést tvrdé rozpočtové škrty, zvýšit daně a realizovat privatizace, což vedlo ke zvýšení nezaměstnanosti a chudoby. Od roku 2018 si země půjčuje na finančních trzích. S dluhem ve výši 189,6 procenta hrubého domácího produktu zůstává Řecko nejzadluženějším státem Evropské unie.

ČTK | byznysvcesku.cz

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř . Cítí se šťastný

Kroky Řecka je třeba hodnotit pozitivně. Podařilo se mu navzdory vyšším výdajům souvisejícím s pandemií dosáhnout toho, že se od příštího roku vrátí k primárnímu přebytku, tak jak slíbilo věřitelům. To by mělo umožnit silnější hospodářský růst a vyšší příjmy rozpočtu. Řecko se tak výrazně přiblíží k možnosti získat opět rating v investičním pásmu. Nicméně i tak Řecko zůstává nejzadluženějším členem eurozóny a jeho veřejný dluh letos dosáhne podle odhadů 189,6 % HDP.

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr . Cítí se zklamaný

Nejsem příznivcem toho, aby se dluhy splácely dalšími dluhy. Dřív by to podle mě nebylo možné. Když nejsi schopný splácet své závazky, tak musíš vyhlásit bankrot. V moderní ekonomice hrají roli jenom závazky vůči věřitelům, tedy spíš, jak se jim platí. Vždyť celková zahraniční zadluženost Řecka je dnes ještě vyšší, než byla před hrozícím bankrotem! Ale věřitelé, ne dovolím se je dokonce nazvat mezinárodními lichváři, v tom vidím pokrok. A nezapomínejme, kolik miliard mu bylo odpuštěno. Jenomže dluhy se odpouštějí, aby se mohly splácet nové. Nezlobte se na mě, ale to je choré.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy . Cítí se v pohodě

Správně, takhle se na ně musí! Mezinárodní lichváři, to se mi líbí! Já bych si ještě přisadil, mezinárodní všemi mastmi mazaný lichváři, nebo smrdutí kojoti, jak by řek Sam Hawkins. Kdybych dělal já něco takovýho, tak by to bylo letadlo nebo pyramida a šel bych do basy. Tihle panáčkové se ale promenádujou v politickejch salónech, chlastaj šampáňo a tisknou se k nějakejm prsatejm blondýnkám. Ale všeho do času. Již vzhůru, psanci této země, již vzhůru všichni, jež hlad zhnět. Teď duní právo v jícnu temně a výbuch zahřmí naposled…