Evropská komise (EK) dnes totiž představila návrh směrnice, která má sjednotit podmínky pro pracovníky tohoto rychle se rozvíjejícího odvětví. Některé firmy tvrdí, že kvůli úpravě mohou přijít o místa tisíce lidí. Internetové firmy zažívají v době pandemie velký rozmach a rychle se zvyšuje i počet lidí, kteří pro ně pracují. Podle údajů EK to je v současnosti v EU zhruba 28 milionů lidí a do roku 2025 jejich počet vzroste o více než polovinu.
Soudy v Německu, Itálii nebo Španělsku se už zabývaly žalobami na nevyhovující pracovní podmínky a v některých zemích už tuto věc upravuje zákon.
Cílem unijní exekutivy je sladit podmínky v celé sedmadvacítce a dát lidem pracujícím pro digitální firmy práva srovnatelná s klasickými zaměstnanci. Provozovatelé přepravních či rozvážkových firem by jim podle návrhu museli zaručit například minimální výši výdělků, pokud je v zemi stanovena, dále zdravotní či sociální pojištění nebo odstupné v případě propuštění.
"Měli bychom plně využít potenciál, který mají digitální platformy při tvorbě pracovních míst. Ale musíme zároveň zajistit, že je to kvalitní práce a že s ní není spojena nejistota," prohlásil dnes eurokomisař pro zaměstnanost Nicolas Schmit.
Komise před sepsáním návrhu konzultovala nová pravidla jak s odboráři, tak se zástupci firem. Ty nemají mít status zaměstnavatele automaticky, ale až po splnění některých kritérií. Norma by podle komise měla zlepšit podmínky několika milionů lidí.
Některé společnosti už po rozhodnutích soudů či v rámci vlastní strategie začaly uzavírat se svými pracovníky klasické zaměstnanecké smlouvy. Další firmy ale varují, že kvůli novým nákladům hrozí výrazné rušení pracovních míst. Podle asociace Move-EU, která sdružuje například firmy Uber či FreeNow, mohou po celé unii přijít kvůli nucenému přechodu na status zaměstnanců o místa až stovky tisíc lidí.
ČTK | byznysvcesku.cz