EKONOMIKA

Elektroniku čeká další zdražování, zejména kvůli růstu cen čipů

Spotřební elektroniku a další výrobky, které spoléhají na polovodiče, patrně už brzy čeká další zdražování. Výrobci čipů a firmy, které jim dodávají díly, se totiž chystají zvýšit ceny, protože jim rostou vstupní náklady - od surovin až po lidskou práci.

K dalšímu zdražování se chystají firmy jako Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC), Samsung či Intel. Všechny patří k největším výrobcům čipů nebo součástí, které jsou k výrobě polovodičů nezbytné. "Výrobci těchto zařízení už zvýšili ceny o deset až 20 procent," řekl analytik společnosti Bain Peter Hanbury. "Letos očekáváme další kolo zvyšování cen, ale už menší, zhruba o pět až sedm procent," dodal.

Výrobci mikročipů a souvisejících zařízení zdražují částečně proto, že si to mohou dovolit. Vliv na růst cen má ale i fakt, že i sami výrobci mají vyšší vstupní náklady a musejí financovat svou vlastní expanzi, protože poptávka po čipech se zvyšuje.

"Ceny chemikálií, které se používají při výrobě (čipů) už se zvýšily o deset až 20 procent," řekl Hanbury. "Kromě toho je nedostatek zaměstnanců, kteří jsou potřeba k výstavbě nových provozů na výrobu polovodičů, a s tím se zvyšují i mzdy."

Tchajwanská společnost TSMC za poslední méně než rok už podruhé upozornila klienty, že plánuje zvýšit ceny. S odkazem na své zdroje to před dvěma týdny napsal japonský list Nikkei Asia. Firma podle nich plánuje zvýšit ceny o jednotky procent, zdůvodňuje to obavami z dalšího zvýšení inflace, růstem nákladů a plány na další rozšíření svých aktivit. Mluvčí firmy serveru CNBC řekl, že TSMC se ke stanovování cen svých výrobků nevyjadřuje.

Konkurenční společnost Samsung se chystá zvýšit ceny za výrobu čipů až o 20 procent, informovala tento měsíc agentura Bloomberg. Ani Samsung ale nechtěl své plány ohledně zvyšování cen komentovat. Americký rival Intel na požadavek o komentář nereagoval.

"Protože polovodičů je stále nedostatek, mohou si výrobci účtovat příplatek," poznamenal Hanbury. Zákazníci se podle něj nadále snaží zajistit si dodávky, což samo o sobě tlačí na růst poptávky, a tedy i na ceny. Společnost Bain podle Hanburyho očekává, že situace se alespoň u některých typů polovodičů začne zlepšovat do konce roku.

Analytik společnosti Forrester Glenn O'Donnell řekl, že růst cen mikročipů by za současných ekonomických podmínek neměl nikoho překvapit. On sám očekává, že ceny těchto produktů se zvýší o deset až 15 procent, zhruba v souladu s inflací. V posledních dvou letech přitom zájem o polovodiče podpořila pandemie, kdy lidé museli kvůli nařízeným uzávěrám zůstávat doma a více využívali elektroniku, například počítačové hry. Výrobci pak začali zvažovat, zda mají čipy nejprve dodávat automobilkám, nebo výrobcům spotřební elektroniky.

"Výrobci čipů se potýkají s nárůstem svých vlastních problémů v dodavatelských řetězcích, což ještě zhoršuje válka na Ukrajině," řekl O'Donnell. "Poptávka zůstává vysoká, zatímco nabídka je omezená," pokračoval analytik. "Výrazně se zvyšují i ceny energií, včetně elektřiny. A výroba čipů vyžaduje obrovské množství elektrické energie," dodal.

Navzdory sílící krizi, která zvyšuje životní náklady, firmy využívající čipy ve svých výrobcích by mohly začít vyšší náklady přenášet na spotřebitele. "Vyšší ceny mikročipů znamenají další napětí pro všechny ty zákazníky v poslední fázi dodavatelského řetězce, kteří buď tyto vyšší ceny budou muset přenést na své zákazníky, což bude za současných podmínek těžké, anebo akceptovat nižší ziskovost," řekl Hanbury.

O'Donnell očekává, že dražší budou počítače, automobily, hračky, spotřební elektronika, domácí spotřebiče a mnoho dalších výrobků. "Marže jsou u těchto výrobků napjaté už teď, takže (prodejci) nebudou mít jinou možnost, než zvýšit ceny," řekl.

Analytik globálního trhu polovodičů ve společnosti Accenture Syed Alam řekl, že rozsah zvýšení cen bude u každého výrobku záviset na tom, jak velkou část v něm tvoří polovodiče. Záležet bude i na schopnosti výrobců, jak dokážou snižovat své vlastní náklady, a také na konkurenčním prostředí v jednotlivých kategoriích výrobků.

ČTK | byznysvcesku.cz

V některých odvětvích už se ale začíná projevovat slabší poptávka, takže je těžké přenášet vyšší náklady na spotřebitele. "Třeba na trhu smartphonů je slabší poptávka, takže tam nebude možné ty vyšší náklady moc přenášet (na zákazníky)," řekl Hanbury.

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř . Cítí se v pohodě

Ještě relativně donedávna platilo, že se vyplatí chvíli počkat, a pak zakoupit kvalitní elektroniku za výrazně nižší cenu. Nicméně za současné situace nemusí být takovýto postup zrovna nejprozíravější. Ostatně trend zdražování elektroniky pozorujeme už od pandemie. Důvodem je pochopitelně přetrvávající nedostatek některých komponent a rostoucí cena vstupů, a to jak u výrobců, tak i dopravců a prodejců, ergo v celém řetězci. Abychom si udělali jakousi představu, tak třebaže cena kontejnerové dopravy koncem loňského roku klesla cca o dvacet procent, stále byla oproti roku 2019 trojnásobná. Výraznější růst cen dovážené elektroniky u nás by ovšem mohlo částečně kompenzovat posilování české koruny.

Erik Hrachovec
27 let, vedoucí oddělení datové analýzy . Cítí se smutný

Vždycky jsem zastával názor, že když chce člověk kvalitní elektroniku, ale vlastně jakékoliv zboží, tak za to musí také prostě zaplatit. Takovéto škudlínkování nemá smysl, tedy pokud někomu nevadí mobil z Aliexpresu, který mu za dva týdny vybouchne u ucha. Já jsem velkým příznivcem nakousnutého jablíčka, tak asi každý tuší, jaké jsou mé elektronické preference. Musím ovšem říct, že čtyřicet tisíc za nový iphonek mi už přeci jen připadalo trošičku moc. Naštěstí mi ho Péťa koupil k narozeninám. Ale ne každý má takového Péťu, co si pak lidé mají počít?

Nikola Spurná
30 let, prodavačka . Cítí se překvapený

Žádnýho Péťu nemám, ale mám aspoň Deža. Ať už je jakejkoliv, což teďkon nechci rozebírat, tak musim říct, že vždycky dokáže sehnat všechno, co potřebujeme. Nevim, odkaď to bere, a radši se ani neptám. Tvrdí, že to výhodně kupuje od kamarádů. Tak snad je to pravda. Když nám dosloužila lednička, tak přines jinou, skoro funglovku. Jenom si řikám, že si za ty rostoucí ceny můžeme tak trochu sami, tedy myslim ty, co to vyráběj. Kdyby se do všeho necpaly čipy, který sou pekelně drahý, tak by to mohlo bejt levnější. Dřív v pračkách žádný čipy nebyly a lidi taky nějak žili.