EKONOMIKA

Elon Musk koupil Twitter za 44 miliard dolarů. Jak celý proces probíhal a co s platformou bude dál?

Představenstvo společnosti Twitter v pondělí souhlasilo s nabídkou amerického miliardáře Elona Muska na převzetí firmy za 44 miliard dolarů (34,5 miliardy Kč). Uzavřela se tak téměř dvouměsíční sága, kterou se zájmem sledoval celý svět. Po dokončení transakce budou akcie Twitteru staženy z burzy, na kterou vstoupily v roce 2013, a nejbohatší muž světa bude moci sociální síť transformovat podle svých vlastních vizí.

Jak šel čas v kauze převzetí Twitteru

Muskovu snahu získat společnost Twitter do soukromého vlastnictví provázely různorodé názory ze strany veřejnosti - někteří ho podporovali, jiní zpochybňovali jeho příčetnost. Na počátku tohoto odvážného plánu stál pokus amerických regulačních orgánů sledovat, a pokud možno i cenzurovat milionářovy příspěvky na Twitteru. Leader společností Tesla a SpaceX chvíli přemýšlel o tom, že by si mohl zřídit vlastní sociální síť, v březnu 2022 však místo toho začal nakupovat obrovské množství akcií Twitteru. Již na počátku dubna tak vlastnil 9,2% podíl této sociální sítě. 

Nejprve hodlal vývoj společnosti ovlivňovat z křesla člena představenstva, později ale z tohoto místa vycouval a vyrukoval s ještě skandálnějším plánem: Chtěl celou sociální síť koupit a převést ji do soukromého vlastnictví. Neopomněl přitom společnost popíchnout právě prostřednictvím Twitteru, kde se svých 80 milionů followerů ironicky optal, jestli jim také připadá, že tato sociální síť umírá. Odkazoval se při tom na nízkou frekvenci tweetů i od nejpopulárnějších uživatelů, jako je zpěvák Justin Bieber. 

Muskova nabídka - 43 miliard dolarů za 100 % společnosti Twitter, tedy 54,20 USD za akcii - přistála Komisi pro cenné papíry na stole 14. dubna 2022. Tehdy se Twitter ještě převzetí pokoušel vzdorovat a jeho představenstvo zahájilo hned 15. dubna klasickou protiakviziční taktiku zvanou “poison pill”. Musk přesto vyrukoval s podrobným plánem financování transakce zahrnujícím řadu půjček. O deset dní později se k překvapení mnohých ukázalo, že jeho snaha nebyla zbytečná: 25. dubna se společností Twitter uzavřel dohodu. Ta již vydala oficiální tiskovou zprávu, v níž potvrzuje, že souhlasila s jeho nabídkou.

Budoucnost svobody slova na Twitteru

Když Musk před necelými dvěma týdny učinil svou šokující nabídku, uvedl, že Twitter má "obrovský potenciál", který by rád využil. Hovořil o celé řadě vylepšení a změn, od uvolnění restrikcí obsahu po smazání falešných účtů. "Svoboda projevu je základem fungující demokracie a twitter je digitální náměstí, na kterém se diskutuje o zásadních věcech pro budoucnost lidstva," vyjádřil se nový majitel Twitteru v tiskové zprávě. 

Společnost Twitter delší dobu čelila rostoucímu tlaku ze strany politiků a regulačních orgánů ohledně obsahu, který se na její platformě objevuje. Nejbouřlivější reakci pak vzbudilo její loňské rozhodnutí zabanovat účet bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa kvůli “riziku podněcování k násilí". Zpráva o převzetí platformy Muskem, který se již tehdy vůči vymezil vůči tomuto omezování svobody projevu, tak vyvolala v USA velký jásot pravice, ačkoli Donald Trump v pondělí pro Fox News uvedl, že nemá v plánu začít Twitter znovu využívat. 

A co na to stávající prezident USA? Bílý dům se prozatím k dohodě o převzetí společnosti Twitter odmítl vyjádřit. Sdělil pouze, že prezidenta Joea Bidena již nějakou dobu znepokojuje vliv sociálních médií a jejich schopnost šířit dezinformace, ať už je jejich vlastníkem kdokoliv. 

Jak a zda vůbec bude Twitter v soukromém vlastnictví reagovat na požadavek boje proti dezinformacím, to ukáže až budoucnost. Existuje mnoho hlasů, které namítají, že příspěvky popírající vědecké stanovisko na klimatickou krizi mohou podkopat snahy o ochranu naší planety, a nulová regulace příspěvků na sociálních sítí tak není žádoucí. Elon Musk má ale, zdá se, v této otázce jasno. “Doufám, že i moji největší kritici na Twitteru zůstanou - to je totiž ta pravá svoboda slova,” napsal několik hodin předtím, než byla jeho nabídka schválena.

Martina Bellovičová, redaktorka byznysvcesku.cz