EKONOMIKA

Energošmejdi ostrouhali: Praha zakáže podomní prodej elektrické energie a plynu

Návrh příslušného nařízení včera schválili městští radní, nyní zamíří ve zkrácené lhůtě 15 dní do připomínkového řízení. Poté o něm budou znovu hlasovat rada. Důvodem je situace na energetickém trhu po ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších dodavatelů. Obce mohou tuto formu prodeje přímo zakázat od ledna, umožnila to novela energetického zákona.

Bývalí zákazníci Bohemia Energy a dalších menších dodavatelů podle magistrátu řeší, jak co nejrychleji uzavřít nové smlouvy a alespoň částečně snížit náklady na energie. "Této těžké situace již začala využívat řada subjektů, včetně těch, kteří jsou nazýváni jako 'energošmejdi', kteří formou podomního prodeje nabízejí dodavatele a tlačí občany – zejména ohrožené skupiny jako jsou senioři, matky samoživitelky a další, do uzavírání značně nevýhodných smluv," stojí ve schváleném dokumentu.

V Praze několik let platí zákaz podomního prodeje stanovený tržním řádem města. Ten je však založen na živnostenském zákoně a na prodejce spadající pod zákon energetický podle magistrátu není aplikovatelný. Podle schváleného dokumentu z judikatury Nejvyššího správního soudu vyplývá, že tržní řád může regulovat jenom činnosti spadající pod režim zákona o živnostenském podnikání.

Skupina Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, která dodávala energie zhruba 900.000 klientům, oznámila loni 13. října ukončení činnosti a dodávek elektřiny i plynu. Jako důvod uvedla extrémní růst cen energií na trzích. Po Bohemia Energy skončily také další firmy. Klienti společností přešli do takzvaného režimu dodavatele poslední instance, ve kterém jim energie musí po dobu šesti měsíců dodávat zákonem stanovení dodavatelé. Během této doby si klienti musí zajistit nové smlouvy.

ČTK | byznysvcesku.cz

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr

Podomní prodej to byla věc málokdy i v minulosti tolerovaná. Ono, když vám jednoduše vleze prodejce čehokoli až domů, je samozřejmě ve výhodě a vy naopak v úzkých. Spojována byla tato profese také s drobnou kriminalitou a ne nadarmo bývala často, ne vždy, doménou etnik dnešním jazykem zvaných problematických. Komu schází představivost a nebo historické povědomí, ať si vybaví postavu podomního brusiče z filmu Páni kluci v podání Jiřího Lábuse s jeho: „Nůžky, nože, brousííím!“ Nechat se ošidit při prodeji “kožené“ bundy nebo “zlatých“ hodinek někde na parkovišti nebo v průjezdu je jistě politováníhodná událost, ale málokdy tak fatální jako letitý nevýhodný úvazek na základní životní potřebu, jakou dnes energie bezpochyby jsou. Za mě to je tedy dobrá zpráva!

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Váhám. Mám zatleskat a nebo si udělat další zářez na pomyslné pažbě nekonečné řady regulací naší stále šrouby přitahující a vše svazující post socialistické přítomnosti? Opravdu jsou ti nebozí senioři tak bezmocní, řekněme radši rovnou hloupí, že není jiné cesty? Matky samoživitelky také?! Ano, byly časy, kdy bylo považováno pořízení nemanželského děcka za vážný přečin proti konvencím i rozumu, ale vážně fakt samoživitelství či pobírání důchodové renty zakládá na nesvéprávnost? Nebylo by jednoduší, normálnější říci, heleďte, je tu volný trh, nese jistá rizika, kdo se na to necítíte, máte garantovaný státní ČEZ a šlus?! Rozumím tomu dobrému úmyslu, chápu, že může dojít v některých případech i ke svého druhu tragédii, ale nebylo by řešením například u těch nejhorších kauz nechat smlouvu zrušit soudně s poukazem na dobré mravy? Aha, ony se už nenosí, byť v zákoně jsou. Tak to pak ano, to nám nic jiného nezbývá, než svázat každou lidskou činnost hromadou předpisů. Výsledek? Ještě větší zmatek a prostor pro podvodníky všeho druhu, kteří jak známo, jsou před státním úředníkem vždy o kilometry napřed.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik

To je velmi rozumné a potřebné rozhodnutí. Musíme si uvědomit, že je to právě stát a jeho veřejná správa, kdo má garantovat jednak zákonnost ale i přiměřenost poměrů, obchodní vztahy nevyjímaje. Pokud ponecháme vše na volném trhu, máme tu za chvíli divoký Západ či dnes spíše Východ s jeho právem silnějšího. Lidské hyeny a dravci si rozeberou nás ostatní jako obyčejnou kořist a dosud vysoce humánní společnost se promění v jakési společenství vlků. Základy novodobé lidskosti spolu s ochranou slabších členů společnosti položilo kdysi křesťanství, rozvinul humanismus a osvícenství a nyní se propracováváme k další formě světové revoluce v podobě liberální demokracie. Pojďme dál po této cestě pokroku, rovnosti a všelidského bratrství!