EKONOMIKA

Éra 5G nastupuje. T-Mobile a O2 dnes ukončily na většině území provoz starších sítí 3G

Operátoři T-Mobile a O2 dnes ukončili na většině území provoz starších mobilních sítí 3G. Uvolněné frekvence v pásmu 2100 MHz využijí k rozšíření modernějších technologií LTE a 5G. ČTK to dnes řekly mluvčí firem.

"Z velké většiny vypínáme dnes. Zachovali jsme ale některé lokality, kde bude 3G ještě krátkodobě dostupné, a to kvůli specifickým zákaznickým řešením, která fungují právě přes 3G sítě," řekla ČTK mluvčí O2 Kateřina Mikšovská.

Zákazníky ukončení provozu 3G neovlivní. Naprostá většina mobilních telefonů k přenosu hovorů, zpráv a pro připojení k internetu využívá modernější síť LTE (4G), případně síť 5G s nejrychlejším přenosem dat a krátkou odezvou.

"Pro necelé jedno procento zákazníků, kteří dosud využívali síť 3G, bude k hlasovým hovorům i SMS zprávám sloužit síť GSM. Tato síť zůstane nadále v plném provozu a její pokrytí je výrazně širší než u 3G sítě. Zákazníci, kteří využívali 3G síť i k datovým přenosům, najdou více informací o přechodu na LTE na https://www.t-mobile.cz/3g," dodala mluvčí T-Mobilu Zuzana Svobodová.

S postupným vypínáním vysílačů sítě 3G začal T-Mobile letos v říjnu na Moravě. Všechny zákazníky, kteří ještě síť 3G využívali, společnost o chystaném ukončení provozu informovala. Operátor nyní pracuje na rozšiřování pokrytí Česka sítí 5G, kterou bude moci ke konci letošního roku využívat čtvrtina obyvatel.

Jako první vypnul 3G letos na konci března Vodafone. O2 začala síť postupně vypínat ve třech krocích od konce května.

Mobilní sítě 3. generace (3G), využívající technologii UMTS, spustili operátoři v roce 2009. Šlo o první mobilní síť schopnou vysokorychlostních datových přenosů, která zahájila dodnes trvající éru mobilních internetových služeb.

ČTK | byznysvcesku.cz