Erik Hrachovec

27 let, vedoucí oddělení datové analýzy

106 okomentovaných článků

Erik žije v hlavním městě a to sám, tedy většinou. Občas mu dělá společnost mladý muž velmi mladého vzezření, který po čase zase putuje dál. Erik je velmi výkonný a žádaný profesionál, na čemž si patřičně zakládá stejně jako na platu, o kterém se jeho rodičům v okresním městě pod horami může jen zdát. Přesto nemá s rodiči dobré vztahy. Vytýkají mu, že žije podivný způsob života a že by měl založit rodinu stejně jako jeho starší sestra. Erik je toho názoru, že je to každého věc a každý by měl právo žít tak, jak se mu zachce. Volí Piráty a ve velkém městě se mu dýchá volněji než mezi bývalými sousedy. Má rád hudbu, cestování a s oblibou si kupuje značkovou elektroniku i oblečení. Auto nemá, ve městě ho nepotřebuje a navíc věří tomu, že je to přežitek. Peníze, které ušetří za auto, investuje do sebe. Kupuje se zásadně kvalitní potraviny, někdy i bio a pravidelně cvičí. Je společenský, rád bývá středem pozornosti, hodně mluví, často i o sobě a nebojí se nových věcí. Jeho životním mottem je: Žij a nech žít.

Erik je finančně za vodou. Dokonce tak, že občas půjčuje peníze i svým méně úspěšným kamarádům. Jeho plat je vysoce nadprůměrný a k tomu má ještě slušné vedlejší příjmy ze zakázek, které dělá sám na sebe. Dovoluje mu to cestovat po celém světě a byt v centu, který si koupil na hypotéku, má de facto už splacený. Občas sní o velké vile, ale racionálně si uvědomuje náročnost takové investice.

Okomentované články

EKONOMIKA

ČNB loni zvýšila základní úrokovou sazbu historicky nejvíce. Pomohla tím pražské burze k nejlepšímu výkonu ve vyspělém světě

Česká národní banka loni zvýšila základní úrokovou sazbu suverénně nejvýrazněji mezi všemi centrálními bankami ekonomicky vyspělého světa. K nejlepšímu výkonu v ekonomicky vyspělém světě tím pomohla pražské burze.

EKONOMIKA

Solární osvěta: Desítky slunečních elektráren v Česku otevřou své brány veřejnosti

V Česku se tento týden otevřou veřejnosti více než dvě desítky slunečních elektráren a dalších solárních projektů.

EKONOMIKA

Začátek konce? Hodnota majitele Facebooku klesla o 200 miliard USD, nejvíce v historii trhů

Akcie společnosti Meta Platforms, dříve Facebook, dnes na burze oslabily o více než 20 procent. Hodnota podniku se tak snížila o více než 200 miliard dolarů (více než 4,3 bilionu Kč), což je nejvíce v historii akciových trhů. Akcie oslabují v reakci na horší výsledky hospodaření, které firma zveřejnila ve středu.

EKONOMIKA

Kreml jde po technických gigantech. Rusko se chystá pokutovat Google a Meta

Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor zahájil právní kroky proti americkým internetovým společnostem Google a Meta, které by mohly vést k uvalení pokut odvozených od tržeb těchto podniků. Oznámil to dnes moskevský soud.

EKONOMIKA

Růst cen pohonných hmot vrcholí, benzín v ČR poprvé od invaze zlevňuje

Benzín se včera prodával průměrně za 47,12 koruny za litr. Nafta i včera dále zdražovala, avšak výrazně pomalejším tempem než počátkem týdne. Její cena vzrostla oproti pátku o dvanáct haléřů na litr, na 49,53 koruny za litr, což je historicky rekordní cena.

EKONOMIKA

Tohle gurmány zabolí: Do konce století kvůli suchu výrazně klesne světová produkce lanýžů

Do konce tohoto století výrazně klesne celosvětová produkce lanýžů, protože světové oblasti pro jejich pěstování budou vysychat až o polovinu rychleji než zbytek světa a zároveň budou často zasaženy vlnami veder.

EKONOMIKA

Cementárny jsou trnem v oku ekologů. Je to oprávněné?

„Ekologové se dívají na cementárny podobně jako na fosilní elektrárny, ropné rafinerie, koksovny či ocelárny,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

EKONOMIKA

Výpočetní technika brutálně zdražila. Některé počítačové komponenty až na dvojnásobek

Průměrná cena notebooků vzrostla proti loňsku o 50 procent a u grafických karet se více než zdvojnásobila. Důvodem je nedostatek zařízení na trhu způsobený vyšší poptávkou spolu s problémy v dopravě i výpadky dodávek čipů.

EKONOMIKA

Netflix zrušil Meghanin chystaný kreslený seriál, musí šetřit

Americká internetová televize Netflix zrušila chystaný kreslený seriál Pearl (Perla), který měla produkovat manželka britského prince Harryho Meghan Markleová. Firma je po prudkém poklesu předplatitelů nucena šetřit a zastavuje i další projekty. Píše o tom na svém webu server BBC.

EKONOMIKA

Počet diváků placených streamovacích TV služeb loni stoupl na 1,34 milionu

Počet diváků využívajících streamovací placené videoslužby v tuzemsku loni meziročně vzrostl o zhruba 410.000 na 1,34 milionu. To odpovídá asi 15 procentům Čechů starším 16 let. Nejoblíbenější platformy jsou Netflix a HBO Go dohromady s více než milionem předplatitelů, následují iPrima, Voyo a Apple TV+. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu a firem.

EKONOMIKA

Češi v srpnu koupili kryptoměny za 200 milionů Kč, proti loňsku dvojnásobek

V srpnu Češi nakoupili kryptoměny za přibližně 200 milionů korun, což je zhruba stejně jako v předchozím měsíci a dvojnásobek toho, co před rokem.

EKONOMIKA

Italští vědci našli způsob jak upéct pravou pizzu i bez droždí

Italští vědci z Neapolské univerzity Fridricha II. našli způsob jak upéct správně nakynutou pizzu, aniž by do těsta přidali droždí. Studii zveřejnili v časopise Physics of Fluid, a doufají, že metoda najde širší uplatnění. Mohla by podle nich pomoci především lidem, kteří mají na droždí alergii. Informovala o tom agentura ANSA.

EKONOMIKA

Už jsme si zvykli: Dvě třetiny lidí chtějí kombinaci práce z domova a z pracoviště

Většina lidí doufá, že i po odeznění pandemických omezení budou moci ve větší míře pracovat z domova. Téměř dvě třetiny zaměstnanců chtějí kombinaci práce z domova a na pracovišti. Úplný přesun na takzvaný home office ale mnoho lidí neláká, uvítala by jej desetina zaměstnanců.

EKONOMIKA

Fialova vláda pomůže lidem s energiemi adresně, vyjde ji to na zhruba 350 milionů měsíčně

Fialova vláda dnes schválila soubor opatření kvůli vysokým cenám energií. Klíčovým rozdílem oproti běžící pomoci schválené ještě Babišovou vládou je jejich vyšší adresnost. Ta znamená, že opatření budou sice celkově výrazně levnější, avšak zdraží se jejich samotná realizace, neboť vzroste administrativní náročnost.

EKONOMIKA

ESG investování pohledem investora: Proč se vůbec o ESG problematiku zajímat?

Zajímáte se investování, které může mít hlubší smysl? Chcete dosáhnou zhodnocení volných finančních prostředků a zároveň přispět k dobré věci? Právě vás by mohlo oslovit ESG investování. Pojďme si vysvětlit, o co kráčí.

EKONOMIKA

Kudláček: Pravda o arabské ropné krizi z roku 1973

Ropné embargo OPEC znamenalo rozhodnutí zastavit vývoz ropy do Spojených států. Na embargu se 19. října 1973 dohodlo 12 členů OPEC. Během následujících šesti měsíců se ceny ropy zvýšily více než čtyřnásobně. Ceny černého zlata posléze zůstaly na vyšší úrovni i po ukončení embarga v březnu 1974.

EKONOMIKA

Hypermarketů v ČR stále pozvolna přibývá, první otevřel před 25 lety

Hypermarketů v České republice stále pozvolna přibývá. V lednu letošního roku jich podle statistik společnosti NielsenIQ fungovalo 326, což bylo o sedm více než v prvním měsíci roku 2018.

EKONOMIKA

Pozor! Posunutím odchodu do důchodu o pár dní či týdnů lze letos navýšit měsíční penzi až o tisíce, a to až do konce života

Lidé, kteří se chystají do starobního důchodu letos na přelomu roku, letos musí být obzvláště obezřetní. Správným načasováním odchodu si totiž mohou „přihrát“ stovky až tisíce korun měsíčně na důchodu navíc, a to až do konce života. Naopak špatným načasováním se o stovky až tisíce měsíčně zbytečně připraví, opět až do konce života.

EKONOMIKA

ČEZ zdraží elektřinu o takřka 84 procent, na faktuře si domácností připlatí zhruba třetinu

Zhruba 2,5 milionu odběratelů elektřiny od společnosti ČEZ, jejího největšího dodavatele v ČR, si od Nového roku pořádně připlatí. Elektřina v nejběžnější sazbě D02 totiž zdraží z 1700 na 3120 korun bez DPH za jednu megawatthodinu, tedy o takřka 84 procent.

EKONOMIKA

Méně než inflace: České firmy plánují letos zvyšování mezd, ale ne více než o pět procent

České firmy plánují letos zvyšování mezd, ovšem ne více než o pět procent. Vyšší mzdu mohou v roce 2022 získat zaměstnanci na pozicích finančních kontrolorů a analytiků, odborníci na e-commerce, obchodníci s rychloobrátkovým zbožím a technikou, zaměstnanci v maloobchodních řetězcích a ve stavebnictví nebo vysoce specializovaní pracovníci ve farmacii či výrobě.

EKONOMIKA

Neviditelné problémy středního věku: České firmy zbytečně odmítají padesátníky

Nezaměstnanost lidí starších 50 let se zvyšuje. Ke konci srpna letošního roku registroval úřad práce 97.747 evidovaných ve věku nad 50 let.

SPOLEČNOST

Fenomén horských apartmánů: Novodobé chataření pro bohaté?

Individuální rekreace v tuzemských horách zažila během covidových opatření renesanci. V čem je rozdíl oproti tradičnímu českému chataření? A jak je to s cenami v neatraktivnějších lokalitách?

EKONOMIKA

Bitcoin míří k novému rekordu. V USA totiž dnes spustí první bitcoinový fond pro širokou veřejnost

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny se dnes dostala na úroveň necelých 63 tisíc dolarů za kus. Vyšších cen dosahoval bitcoin za celou svoji historii od roku 2009 pouze v jediném týdnu letos v polovině dubna.

EKONOMIKA

Částečně pracovat z domova umožňovaly loni tři pětiny podniků. Zůstane to už tak i po pandemii?

Více umožňovaly práci z domova velké podniky, mezi malými podniky tuto možnost nabízela asi polovina. Mezi obory jsou velké rozdíly, nejčastěji nechávali své zaměstnance na home office firmy, které působí v informačních technologiích.

EKONOMIKA

Kult, který dalece přesáhl hranice filmového světa. Proč je filmová franšíza Star Wars tak hodnotná?

Star Wars Day je vzpomínkový den, který se každoročně slaví 4. května na oslavu mediální franšízy Star Wars, kterou vytvořil zakladatel a bývalý generální ředitel společnosti Lucasfilm George Lucas. Pojďme se při příležitosti tohoto dne podívat na pár faktů, které nám prozradí, proč je tato franšíza tak hodnotná.

EKONOMIKA

V souvislosti se zdražením paliv vzrostl zájem o elektrokoloběžky

V souvislosti se zdražením pohonných hmot vzrostl na internetu podle údajů nákupního rádce Heureka.cz zájem o elektrokoloběžky. Jejich prodeje v uplynulém týdnu vzrostly proti předchozím týdnům o 90 procent. Zájem o elektrokola pak vzrostl o 70 procent. ČTK to řekl šéf analytiků Heureky Michal Buzek. Výrazy elektrokoloběžka a elektrokolo podle něj navíc momentálně patří k nejvyhledávanějším na portálu. Kromě rostoucích cen paliv má vliv na nákup tohoto zboží také počasí.

EKONOMIKA

Benzín v ČR je nejdražší za více než devět let. Zdražování pohonných hmot ale brzy skončí

Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 37,18 koruny, před týdnem byl o pět haléřů levnější. Benzín je tak nejdražší od října 2012. Průměrná cena nafty zůstala na 36,05 koruny za litr.

EKONOMIKA

Nejisté prostředí v exportu zamezuje plnému využití oživené poptávky

Čeští vývozci se podle odborníků pohybují v nejistém prostředí, které zamezuje plnému využití oživené poptávky po uzávěrách kvůli pandemii koronaviru.

EKONOMIKA

Státy EU a europoslanci se shodli na regulaci velkých internetových firem

Státy Evropské unie a poslanci Evropského parlamentu se dnes shodli na nových pravidlech, která mají zlepšit dohled nad chováním velkých internetových firem. Oznámil to eurokomisař pro jednotný unijní trh Thierry Breton.

EKONOMIKA

Teplo v Česku zdražuje až o 150 %. Domácnosti tak zažívají další cenový šok

Lidé v mnoha koutech Česka čelí v těchto dnech další nepříjemnosti – rostoucím cenám tepla. Není výjimkou, že měsíční záloha platby za teplo vzrostla domácnosti na maloměstě třeba ze 4 tisíc nad 10 tisíc korun měsíčně. V některých oblastech ČR narůstají ceny tepla pro domácnosti i o více než 150 procent.

EKONOMIKA

Pozdě ale přece? Vláda by mohla od prosince zavést některé kompenzace pro firmy

Vláda by mohla od prosince spolu s chystaným zrušením uznávání antigenních testů zavést některé kompenzační programy pro firmy. Programy jsou připravené, ale musí se na nich shodnout profesní svazy a budoucí vláda.

EKONOMIKA

Nákup legendárního COLTu pomohl: Česká zbrojovka měla do září výnosy 7,6 miliardy Kč

Holding CZG - Česká zbrojovka Group SE (CZG) vykázal za tři letošní čtvrtletí výnosy 7,6 miliardy korun. Jde o meziroční nárůst o 53,1 procenta. Čistý zisk společnosti činil od ledna do září 902,8 milionu korun, což představuje ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 nárůst o 89,1 procenta.

EKONOMIKA

Dobrá zpráva pro české pivaře: Vláda schválila návrh novely zákona o ochraně chmele

Vláda schválila návrh novely zákona o ochraně chmele, která má zajistit odrůdovou pravost a kvalitu. Jedním z jejích hlavních cílů je modernizace evidence chmelnic. ČTK to sdělilo v tiskové zprávě ministerstvo zemědělství.

EKONOMIKA

Situace v teplárenství je tristní, čím nahradit plyn není jasné

Současná situace v českém teplárenství je tristní. Teplárenství se dlouhodobě věnovala menší pozornost než elektroenergetice. Čím nahradit plyn a uhlí není zcela jasné, možností existuje několik. Je ale pravděpodobné, že cena tepla poroste, řekli ČTK oslovení akademici. Vliv podle nich logicky má mimo jiné aktuální ruská invaze na Ukrajinu.