Erik Hrachovec

27 let, vedoucí oddělení datové analýzy

112 okomentovaných článků

Erik žije v hlavním městě a to sám, tedy většinou. Občas mu dělá společnost mladý muž velmi mladého vzezření, který po čase zase putuje dál. Erik je velmi výkonný a žádaný profesionál, na čemž si patřičně zakládá stejně jako na platu, o kterém se jeho rodičům v okresním městě pod horami může jen zdát. Přesto nemá s rodiči dobré vztahy. Vytýkají mu, že žije podivný způsob života a že by měl založit rodinu stejně jako jeho starší sestra. Erik je toho názoru, že je to každého věc a každý by měl právo žít tak, jak se mu zachce. Volí Piráty a ve velkém městě se mu dýchá volněji než mezi bývalými sousedy. Má rád hudbu, cestování a s oblibou si kupuje značkovou elektroniku i oblečení. Auto nemá, ve městě ho nepotřebuje a navíc věří tomu, že je to přežitek. Peníze, které ušetří za auto, investuje do sebe. Kupuje se zásadně kvalitní potraviny, někdy i bio a pravidelně cvičí. Je společenský, rád bývá středem pozornosti, hodně mluví, často i o sobě a nebojí se nových věcí. Jeho životním mottem je: Žij a nech žít.

Erik je finančně za vodou. Dokonce tak, že občas půjčuje peníze i svým méně úspěšným kamarádům. Jeho plat je vysoce nadprůměrný a k tomu má ještě slušné vedlejší příjmy ze zakázek, které dělá sám na sebe. Dovoluje mu to cestovat po celém světě a byt v centu, který si koupil na hypotéku, má de facto už splacený. Občas sní o velké vile, ale racionálně si uvědomuje náročnost takové investice.

Okomentované články

EKONOMIKA

Nákup legendárního COLTu pomohl: Česká zbrojovka měla do září výnosy 7,6 miliardy Kč

Holding CZG - Česká zbrojovka Group SE (CZG) vykázal za tři letošní čtvrtletí výnosy 7,6 miliardy korun. Jde o meziroční nárůst o 53,1 procenta. Čistý zisk společnosti činil od ledna do září 902,8 milionu korun, což představuje ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 nárůst o 89,1 procenta.

EKONOMIKA

Růst cen pohonných hmot vrcholí, benzín v ČR poprvé od invaze zlevňuje

Benzín se včera prodával průměrně za 47,12 koruny za litr. Nafta i včera dále zdražovala, avšak výrazně pomalejším tempem než počátkem týdne. Její cena vzrostla oproti pátku o dvanáct haléřů na litr, na 49,53 koruny za litr, což je historicky rekordní cena.

EKONOMIKA

Tohle gurmány zabolí: Do konce století kvůli suchu výrazně klesne světová produkce lanýžů

Do konce tohoto století výrazně klesne celosvětová produkce lanýžů, protože světové oblasti pro jejich pěstování budou vysychat až o polovinu rychleji než zbytek světa a zároveň budou často zasaženy vlnami veder.

EKONOMIKA

Salvador zavedl bitcoin jako zákonné platidlo. Jak dopadne experiment?

Po dvanácti letech existence čeká kryptoměnu bitcoin jedna z největších výzev jeho dosavadní historie. Stává se poprvé oficiálně používaným, zákonným platidlem některé ze zemí světa. A sice středoamerického Salvadoru.

EKONOMIKA

Státy EU a europoslanci se shodli na regulaci velkých internetových firem

Státy Evropské unie a poslanci Evropského parlamentu se dnes shodli na nových pravidlech, která mají zlepšit dohled nad chováním velkých internetových firem. Oznámil to eurokomisař pro jednotný unijní trh Thierry Breton.

EKONOMIKA

Hypermarketů v ČR stále pozvolna přibývá, první otevřel před 25 lety

Hypermarketů v České republice stále pozvolna přibývá. V lednu letošního roku jich podle statistik společnosti NielsenIQ fungovalo 326, což bylo o sedm více než v prvním měsíci roku 2018.

EKONOMIKA

Benzín v ČR je nejdražší za více než devět let. Zdražování pohonných hmot ale brzy skončí

Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 37,18 koruny, před týdnem byl o pět haléřů levnější. Benzín je tak nejdražší od října 2012. Průměrná cena nafty zůstala na 36,05 koruny za litr.

EKONOMIKA

Méně peněz médiím? Meta zvažuje, že sníží objem vyplácených peněz

Americká společnost Meta Platforms uvažuje o snížení objemu peněz, které platí médiím. S odkazem na své zdroje to píše server The Information. Meta je vlastníkem facebooku a dalších projektů, v poslední době se začala zaměřovat na propojení virtuální reality se skutečným světem.

EKONOMIKA

Suchej únor letos připraví prodejce na tržbách za alkohol o 730 milionů korun, tratit bude na dani i stát

Stále populárnější akce „Suchej únor“ představuje stále větší problém pro prodejce alkoholu. Ať už se jedná o hospody či hypermarkety. Pomůže naopak prodejcům stále populárnějšího nealko piva či limonád.

EKONOMIKA

Většina e-shopů v ČR neprosperuje, velké firmy budou růst na úkor malých

Česká republika je s počtem kolem 51.000 internetových obchodů považována podle firmy Shopsys za e-shopovou velmoc. Většina on-line prodejců ale neprosperuje. Postupně se tak bude prohlubovat rozdíl mezi jednotlivými firmami - velké budou na úkor malých a středních růst, některé menší společnosti ale mohou z trhu zmizet. Problém budou mít především obchodníci, kteří se nedokážou odlišit a budou chtít konkurovat pouze cenou. ČTK to řekl Michal Dugáček, nový e-commerce ředitel společnosti Shopsys, která je zaměřená na tvorbu e-shopů.

EKONOMIKA

Microsoft koupí za 68,7 miliardy USD výrobce videoher Activision Blizzard

Americká softwarová společnost Microsoft koupí za 68,7 miliardy dolarů (zhruba 1,5 bilionu Kč) vývojáře her a vydavatele interaktivního zábavního obsahu Activision Blizzard. Ten mimo jiné vlastní hry, jako je Call of Duty nebo Candy Crush. Akvizice má urychlit růst herní divize Microsoftu, oznámily dnes firmy ve společném sdělení. Po dokončení transakce bude Microsoft třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony.

EKONOMIKA

Musk chce koupit Twitter, jeho nabídka firmu ohodnocuje na zhruba 43 mld. USD

Miliardář a šéf automobilky Tesla Elon Musk chce koupit Twitter. V provozovateli stejnojmenné sociální sítě už má podíl 9,2 procenta, a je tak jeho největším akcionářem. Jeho

EKONOMIKA

Sláva! Den daňové svobody bude letos 18. června, dříve než loni

Češi letos budou na odvody daní pracovat 169 dnů. Díky letošní změně daní to tak bude o tři dny méně než loni. Den daňové svobody podle výpočtů poradenské společnosti Deloitte tak letos připadá na 18. června. Deloitte to dnes sdělila ČTK. Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby jeho celý příjem připadá státu.

EKONOMIKA

Celníci zjistili při únorové kontrolní akci dálničních známek 1292 přestupků

Skoro 1300 přestupků zjistili celníci během speciálních celorepublikových kontrol dálničních známek. Ty se na tuzemských dálnicích konaly během února. Celníci za chybějící nebo prošlé dálniční známky udělili pokuty v souhrnu za téměř dva miliony korun. Informovala o tom Celní správa ČR.

EKONOMIKA

Odvody českých firem na sociální zabezpečení jsou v Evropě druhé nejvyšší. Brání rozvoji podniků

Pojistné na sociální zabezpečení odváděné českými zaměstnavateli je po Francii druhé nejvyšší v Evropě.

EKONOMIKA

Upracovávají se Češi k smrti? V průměru stráví prací 36 let svého života

Patnáctiletý Čech má před sebou v průměru přesně 36 let pracovního života. Pracovní život je doba, po kterou bude aktivní na trhu práce – tedy bude buď zaměstnaný, nebo nezaměstnaný (čili bude si aktivně zaměstnání hledat).

EKONOMIKA

Kudláček: Bitcoin během včerejška klesl pod úroveň 27 000 dolarů, kryptoměnový trh odepsal 200 miliard dolarů

Více než 200 miliard dolarů bylo vymazáno z celého krypto trhu během jednoho dne, přičemž největší kryptoměna Bitcoin klesla pod úroveň 27 000 dolarů, než se během noci opět vrátila nad hodnotu 30 000 dolarů.

EKONOMIKA

Kudláček: Jak se daří akciím největších sociálních médií?

Sociální sítě již nejsou novinkou, ale stále se jedná o rychle se rozvíjející odvětví. V roce 2021 bylo aktivními uživateli sociálních médií přibližně 3,8 miliardy lidí. Očekává se, že do roku 2025 se počet uživatelů vyšplhá na 4,4 miliardy.

EKONOMIKA

Nastal konec nevyžádaných hovorů? Sněmovna schválila omezení možností telemarketingu

Operátoři s reklamními telefonickými nabídkami služeb a výrobků budou moci oslovovat jen ty, kteří si to výslovně přáli. V novele o elektronických komunikacích to 15. září schválila Sněmovna.

EKONOMIKA

Neviditelné problémy středního věku: České firmy zbytečně odmítají padesátníky

Nezaměstnanost lidí starších 50 let se zvyšuje. Ke konci srpna letošního roku registroval úřad práce 97.747 evidovaných ve věku nad 50 let.

EKONOMIKA

Metro využívá 850.000 lidí denně, proti době před pandemií o 150.000 méně

Pražské metro využívá v současné době v průměru zhruba 850.000 cestujících denně, což je proti době před pandemií covidu-19 o zhruba 150.000 lidí méně. Povrchovou dopravu využívá proti normálu zhruba o 15 procent cestujících méně. Na dnešním jednání magistrátního dopravního výboru to řekl Martin Šubrt, náměstek ředitele organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD.

EKONOMIKA

USA vyšetřují 416 000 vozů Tesla kvůli zprávám o fantomovém brzdění

Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) ve čtvrtek oznámil, že zahajuje formální vyšetřování 416 000 vozidel Tesla kvůli hlášením o neočekávaném spuštění brzd v souvislosti s asistenčním systémem Autopilot.

EKONOMIKA

Prazdroj končí s PET lahvemi, přestal do nich plnit už také piva Kozel a Primus

Plzeňský Prazdroj končí s PET lahvemi, přestal do nich plnit už také poslední značky Velkopovický Kozel a Primus. Pivovar ukončil stáčení do plastových obalů v prosinci, v obchodech se teď doprodávají poslední kusy. Z více než 70 procent teď plní pivo do vratných a znovu použitelných obalů, tedy sudů a skleněných lahví, řekl ČTK mluvčí společnosti Zdeněk Kovář.

EKONOMIKA

Kudláček: Kdy definitivně přijdeme o fyzické peníze?

Únor byl pro digitální měny rušným měsícem. V Číně vedly zimní olympijské hry 2022 k širšímu zavedení oficiální čínské digitální měny, digitálního jüanu. Indie začátkem února také oznámila plány na spuštění blockchainové verze rupie provozované centrální bankou v roce 2023.

EKONOMIKA

Už jsme si zvykli: Dvě třetiny lidí chtějí kombinaci práce z domova a z pracoviště

Většina lidí doufá, že i po odeznění pandemických omezení budou moci ve větší míře pracovat z domova. Téměř dvě třetiny zaměstnanců chtějí kombinaci práce z domova a na pracovišti. Úplný přesun na takzvaný home office ale mnoho lidí neláká, uvítala by jej desetina zaměstnanců.

EKONOMIKA

Kafe nad zlato. Itálie znovu žádá o zapsání kultury pití espressa na seznam UNESCO

Vláda doufá, že tentokrát bude snaha úspěšná, protože se podařilo zahladit spor mezi žadateli, kvůli němuž první pokus o zápis zkrachoval.

EKONOMIKA

Hospody v Británii čelí stejným problémům jako naše. Koronavir jich už zničil tisíce

Pandemie nemoci covid-19 prohloubila potíže britského pohostinského průmyslu. Od loňského března do letošního září v Británii zaniklo zhruba 3250 hospod a barů, což odpovídá téměř sedmi procentům jejich celkového počtu. Ty, které přežily, se nyní potýkají s rostoucími náklady, nedostatkem personálu, výpadky v zásobování a změnami ve zvyklostech spotřebitelů.

EKONOMIKA

Elektromobilita v EU: Co zde kompletním převratem ušetříme, to Čína za dva roky vypustí navíc

Kompletním přechodem ne elektromobilitu sníží EU globální emise oxidu uhličitého o 2 %. O tolik je pak Čína zase zvýší za pouhé dva roky jen svojí horečnou výstavbou uhelných elektráren.

EKONOMIKA

Kryptografické financování války: Ukrajina představí NFT na podporu armády

Ukrajina ve čtvrtek představí plány na podporu svých ozbrojených sil pomocí NFT, uvedl její vicepremiér, což je nejnovější krok v úsilí Kyjeva získat finanční prostředky v kryptoaktivitách poté, co Rusko minulý týden napadlo zemi.

EKONOMIKA

Finanční představitelé G20 schválili dohodu o globální minimální dani

Ministři financí a šéfové centrálních bank zemí tvořících skupinu největších ekonomik světa (G20) včera schválili globální dohodu o reformě daňového systému, která zahrnuje zavedení globální minimální daně.

EKONOMIKA

Pohonné hmoty pokračují ve zlevňování, do Silvestra se ale stabilizují

Pohonné hmoty v ČR druhý týden po sobě zlevňují, jedná se o nejdelší období zlevňování v letošním roce. Cena benzínu Natural 95 v uplynulém týdnu nepatrně zrychlila tempo svého zlevňování, když poklesla o 29 haléřů na cenu 36,46 koruny za litr. Ta je nejnižší od konce letošního října. Nafta ve stejném období také zrychlila své zlevňování, když klesla o 24 haléřů a vyjde na 35,45, což je její nejnižší cena taktéž od konce letošního října. 

EKONOMIKA

Stavby se prodražují. Mnozí lidé nemají peníze na dokončování rozestavěných projektů

„Stavební firmy preferují práce na větších projektech. Ty jsou často zadávány veřejným sektorem v oblasti inženýrských staveb. Naopak menší soukromé zakázky jsou vytěsňovány, protože na ně chybí výrobní kapacity,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

EKONOMIKA

Neúroda v Brazílii: Cena kávy zůstane delší dobu v blízkosti desetiletého maxima

Cena kávy v posledních dnech vystoupila ma maximum za deset let, kde se podle analytiků udrží delší dobu. Napětí na trhu bude podle nich pokračovat až do roku 2023. Přispívá k tomu špatné počasí, zejména v Brazílii, globální problémy v přepravě, ale také nejistota v některých exportních zemích. Etiopie je na pokraji občanské války a ve Vietnamu roste počet případů nemoci covid-19, což by mohlo zasáhnout produkci, uvedl zpravodajský server CNBC.

EKONOMIKA

Češi podle obchodníků více dbají na zdravý spánek, prodeje matrací rostou

Češi podle obchodníků v posledních letech více dbají na zdravý spánek, prodeje matrací rostou. Přestože jsou stále oblíbenější nákupy na internetu, zhruba polovina lidí si jde matraci raději vybrat do kamenné prodejny. Při rozhodování je cena až na čtvrtém místě, důležitější jsou kvalita, tvrdost a použité materiály. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci a průzkumu společnosti ProSpánek, jehož výsledky má ČTK k dispozici.

EKONOMIKA

Italští vědci našli způsob jak upéct pravou pizzu i bez droždí

Italští vědci z Neapolské univerzity Fridricha II. našli způsob jak upéct správně nakynutou pizzu, aniž by do těsta přidali droždí. Studii zveřejnili v časopise Physics of Fluid, a doufají, že metoda najde širší uplatnění. Mohla by podle nich pomoci především lidem, kteří mají na droždí alergii. Informovala o tom agentura ANSA.