EKONOMIKA

EU stanovuje nová internetová pravidla pro společnosti Google a Meta s cílem omezit nelegální obsah

Divize společnosti Alphabet - Google, společnost Meta (Facebook) a další velké online platformy budou muset více bojovat proti nelegálnímu obsahu, jinak jim podle nových internetových pravidel, na kterých se v sobotu dohodly země Evropské unie a zákonodárci EU, hrozí vysoké pokuty.

Dohody se podařilo dosáhnout po více než 16 hodinách jednání. Akt o digitálních službách (Digital Services Act, DSA) je druhým bodem strategie šéfky antimonopolního úřadu EU Margrethe Vestager pro kontrolu působení amerických technologických gigantů, jako je divize Alphabet Inc., Google, Meta a další.

Minulý měsíc získala Vestager podporu 27 členských zemí a zákonodárců pro přelomový Akt o digitálních trzích (Digital Markets Act, DMA), který by mohl donutit Google, Amazon, Apple, Meta a Microsoft změnit své základní obchodní praktiky v Evropě. 

„DSA je oficiální: Akt o digitálních službách zajistí, že to, co je nelegální offline, bude vnímáno a řešeno jako nelegální i online. Není to slogan, je to realita," napsala na Twitteru.

Dohodu přivítala místopředsedkyně EP Dita Charanzová, která po podobných pravidlech volala již před osmi lety.

„Google, Meta a další velké online platformy budou muset lépe chránit své uživatele. Evropa jim dala jasně najevo, že se nemohou chovat jako nezávislé digitální ostrovy,“ uvedla v prohlášení.

Společnost Google ve svém prohlášení uvedla: „Při finalizaci a implementaci zákona bude záležet na podrobnostech. Těšíme se, že ve spolupráci s politiky zbývající technické detaily vhodně ošetříme, aby vznikající zákon fungoval pro všechny.“

Podle DSA hrozí společnostem za porušení pravidel pokuty až do výše 6 % jejich celosvětového obratu, přičemž při opakovaném porušení by jim mohlo být zakázáno podnikání v EU.

Nová pravidla zakazují cílenou reklamu zaměřenou na děti nebo založenou na citlivých údajích, jako je náboženství, pohlaví, rasa a politické názory. Zakázány budou také nekalé online praktiky, tzv. dark patterns, které uživatele internetu navádějí prostřednictvím klamů k poskytování osobních údajů.

Velké online platformy a vyhledávače budou také muset přijmout zvláštní opatření v případě krize. Tento krok reaguje na ruskou invazi na Ukrajinu a související šíření dezinformací.

Společnosti mohou být dále nuceny předávat údaje ohledně svých algoritmů regulačním orgánům a výzkumným pracovníkům. Navržen je také roční poplatek až do výše 0,05 % celosvětových ročních příjmů společností, který by sloužil k pokrytí nákladů na kontroly dodržování předpisů.

Poslanec EP Martin Schirdewan kritizoval výjimku udělenou středně velkým společnostem.

„Začlenění pravidla výjimky pro středně velké společnosti pod tlakem konzervativců byla chyba. Vzhledem k velkému počtu firem, které pod tuto definici v digitálním sektoru spadají, funguje tato výjimka jako mezera v zákoně,“ uvedl.

DSA se začne uplatňovat v roce 2024.

Ondřej Smutný | reuters.com

Erik Hrachovec
27 let, vedoucí oddělení datové analýzy . Cítí se šťastný

Vzhledem k tomu, že se virtuální prostor řídil více než dvacet let starou evropskou směrnici o elektronickém obchodu, už bylo na čase zohlednit nové skutečnosti, protože za tu dobu došlo k opravdu obrovským změnám. Velké společnosti někdy skutečně zneužívají svého postavení a nepřiměřeně těží z informací, které svým způsobem vynucují od uživatelů. Mně osobně třeba nevadí, když v algoritmech zohledňují sexuální orientaci, naopak, získávám tím lepší přehled, ale chápu, že ne všichni musejí můj poněkud bezstarostný pohled sdílet.

Michal Babinec
46 let, byznysmen . Cítí se v pohodě

Možná někoho překvapím, ale já s Aktem o digitálních službách v podstatě souhlasím, a to Evropskou unii, ani zásahy byrokratů dvakrát nemusím. Těžko se dá polemizovat s tím, že co je nelegální offline, má být nelegální i online. Uvidíme, jak to bude vypadat v praxi. Ale je naprosto zřejmé, že problém přerůstá jednotlivé národní státy, které si s ním nedokážou poradit. Podle mě k velkým korporacím nemůžeme přistupovat jako k obyčejným firmám. Sílou vlivu a svými rozpočty dokonce předčí některé státy, a tak by se k nim jako k jakýmsi kvazi státům také mělo přistupovat.

Karin Léblová
40 let, na volné noze . Cítí se šťastný

Jsem moc ráda, že se Evropská unie rozhodla chránit nejen nás, ale také naše děti. Musím říct, že jsem byla zděšená, když jsem viděla, čím moje děti internetové firmy bombardují. Mají to dost propracované, protože je to uděláno tak, aby to vzbuzovala jejich zvědavost a vypadalo jako nějaká hra. Naštěstí manžel stáhnul nějaký program, který ty algoritmy nějak ruší, a my můžeme navíc sledovat, na co kluci klikají, případně jim to zastavit. Proti těmto nekalým praktikám jsme se tedy museli bránit sami. Teď do toho vstupuje i Evropská unie se svými předpisy, což je jenom dobře.