EKONOMIKA

EU vyzývá členské státy EU k zajištění dostatečných zásob jodovými tabletami

Evropská komise se stále více obává možného ruského jaderného úderu. Podle dnešní zprávy listu Financial Times vyzývá členské státy Evropské unie, aby zajistily dostatečné zásoby jodových tablet a dalších léků či ochranného oblečení a doplňků.

Lukáš Kovanda

Jodové tablety vykupovali lidé v Česku ve velkém již v uplynulých dnech a týdnech, kdy v důsledku ruské invaze na Ukrajinu začalo v médiích i ve veřejné diskusi rezonovat téma možného jaderného úderu ze strany Ruska.

Vzhledem k dnešní výzvě Bruselu členským státům lze i v Česku očekávat další kolo panických nákupů jodových tablet a dalších podobných přípravků, jež mají tlumit neblahý efekt vystavení radioaktivnímu záření. 

Lékárny po celém Česku tak zřejmě budou mít „žně“.

Lukáš Kovanda, Ph.D. je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a hlavním ekonomem Trinity Bank.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy . Cítí se překvapený

Ty bláho, jestli nám sem Rusák něco šoupne, nestihnu to ani zapít, ne? A budou taky zas igelitový pytlíky na nohy, na ruce a pláštěnky jako za nás? To byla sranda. Vzpomínám si na ty pochoďáky na základce jako dneska. Řvoucí souška učitelka namísto sirény při radiačním poplachu vepředu a já s Pepíkem Brinkmanů s láhví fotrova čůča ve flašce od limonády vzadu. Ke konci cvičení už jsme padali hlavou k obrubníku oba a úplně sami od sebe.

Michal Babinec
46 let, byznysmen . Cítí se bezradný

Docela by mě zajímalo, jestli jodové tablety skupují také v Rusku. Zatím jsem o tom nečetl, možné to je. Něco mně ovšem říká, že tam teď skupují úplně jiné věci a ten jód to nebude. Čekal bych spíš nějaké to západní zboží z postupně zavíraných obchodů. A čekal bych i podobný konec jako s jodovými tabletami tady u nás. Až to za pár týdnů či měsíců skončí, nám časem zestárnou v šuplících ty zbytečné tablety a Rusové budou rozpačití nad svými třemi televizory a pěti telefony, zatímco v znovuotevřených obchodech na ně budou poblikávat reklamy na ty zcela nové v akci.

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr . Cítí se zklamaný

Tak pár kousků se teoreticky asi může hodit vždy, že ano?! Navíc jaderná válka není jediný zdroj nebezpečí z radiace. Jenže to samé platí o rybím tuku, zásobě potravin, nafty, střeliva... atd. Soudím, že na málo čem lze lépe studovat to, k čemu vedou a jak probíhají nejrůznější médii spouštěné hysterie než na těchto kampaních. Ta moc médií je obrovská a síla hypnotizace populace neuvěřitelná. Známý dokonce kdysi jen na čistě odborném webu pro de facto uzavřený okruh lidí sepsal pár emotivních textů o jednom konkrétním produktu a dokázal během pár týdnů vyhnat jeho cenu na dvojnásobek. Čekám, co bude další.

Karla Bernášková
38 let, učitelka . Cítí se smutný

Člověk si to nemá a nesmí připouštět. Takto nejde žít věčně, to je o zbláznění. Ovšem na druhou stranu bylo by asi nezodpovědné nereagovat vůbec. Takže ano, možná se mně bude někdo smát, ale pro svoje balení si pro svůj alespoň malý a chvilkový klid do té lékárny také zajdu. Dětem ve škole, když s něčím takovým občas přijdou, se snažím vše vysvětlit jako jakousi prevenci, že je to vždy lepší, než být nepřipraven i na horší variantu. Některé to dost prožívají, ovšem je zřejmé, že hlavně ty, které rodiče nechají sledovat média bez omezení. Navíc máme teď ve škole první děti z Ukrajiny a s nimi úplně jiné starosti.