EKONOMIKA

Evropský kryptoprůmysl usiluje o ovlivnění politiky EU

Více než 40 vedoucích představitelů kryptobyznysu požádalo Evropskou unii, aby od společností obchodujících s kryptoměnami nepožadovala zveřejňování podrobností o transakcích a zmírnila svou snahu omezovat rychle rostoucí decentralizované finanční platformy.


Evropská unie, stejně jako řada zemí a jurisdikcí po celém světě, se pokouší nasadit jho volně se rozvíjejícímu sektoru kryptoměn. V přípravě souboru pravidel pro tento sektor s hodnotou 2,1 bilionu dolarů EU předstihla Spojené státy i Velkou Británií.

Agentuře Reuters se dostal do rukou dopis, který 13. dubna obdrželo 27 ministrů financí EU. Společnosti obchodující s kryptoměnami v něm žádají zákonodárce, aby zajistili, že jejich nařízení nepůjde nad rámec pravidel aktuálně platných v rámci globální Finanční akční skupiny (FATF), jež udávají standardy pro boj proti praní špinavých peněz.

Zákonodárci EU minulý měsíc odhlasovali podporu nových bezpečnostních opatření pro sledování bitcoinů a dalších kryptoměn.

Pravidla, proti nimž se vymezila hlavní americká burza Coinbase Global Inc (COIN.O), by vyžadovala, aby společnosti obchodující s kryptoměnami shromažďovaly a uchovávaly informace o tom, kdo se podílí na převodech digitálních měn

V reakci na hlasování, které proběhlo minulý měsíc, 46  evropských lídrů a organizací z oblasti kryptoprůmyslů sepsalo dopis, v němž uvádí, že tyto návrhy "ohrozí každého vlastníka digitálních aktiv", protože povedou ke zveřejnění podrobností o transakcích a adres peněženek. To by podle jejich názoru představovalo zásah do soukromí a ohrožení bezpečnosti držitelů kryptoměn.

EU rovněž zavádí širší rámec nazvaný MiCA, jenž má regulovat všechny vydavatele a poskytovatele služeb v EU, kteří se zabývají kryptoaktivy. Evropský parlament nedávno schválil svůj návrh nařízení, který bude projednán s výkonnou mocí EU a hlavami členských států.

Autoři dopisu žádají, aby EU z požadavků na registraci právnických osob vyňala decentralizované projekty, mezi něž patří i decentralizované financování neboli "DeFi". Rovněž se domnívají, že některé decentralizované "stablecoiny" by neměly podléhat nařízení MiCA.

Británie oznámila, že se chystá stablecoiny regulovat v rámci plánů na vytvoření globálního centra kryptoaktiv.

Iniciátor dopisu, generální ředitel společnosti CoinShares Jean-Marie Mognetti, uvedl, že regulace kryptoměn v Evropa je v současné době komplexnější než v jiných oblastech světa, což společnosti odrazuje od expanze v Evropě.

Diana Biggsová, bezpečnostní ředitelka společnosti DeFi Technologies, která se na sepsání dopisu také podílela, dodala, že by ráda zvýšila vliv evropského kryptoprůmyslu na zákonodárství v Bruselu.

„V Evropě dosud chybělo dostatečně silné nebo koordinované úsilí napříč naším odvětvím,“ nechala se slyšet Biggsová.

Ondřej Smutný | reuters.com