SPOLEČNOST

Facebook, Instagram a WhatsApp zaznamenaly rozsáhlý výpadek

Aplikace pro zasílání zpráv WhatsApp, sociální síť pro sdílení fotografií Instagram a sociální síť facebook zaznamenaly včera krátce před 17:00 SELČ rozsáhlý výpadek.

Server CNBC připomíná, že se jedná o nejhorší výpadek Facebooku od roku 2008, kdy se problém táhl celý den. Tehdy jeho služeb ale využívalo jen 80 milionů uživatelů. Ve druhém čtvrtletí měla tato největší sociální síť světa 2,9 miliardy měsíčních aktivních uživatelů. Společnost Facebook uvedla, že si je problému vědoma a snaží se o nápravu.

Chybové hlášení na facebookové webové stránce podle Reuters naznačuje, že se jedná o chybu systému DNS (Domain Name System), který zjednodušeně řečeno slouží k zobrazování webových stránek - "dovede" uživatele na požadovanou stránku. Podobný výpadek u cloudové společnosti Akamai Technologies v červenci vyřadil z provozu několik webových stránek.

Bezpečnostní experti, kteří situaci sledují, uvedli, že výpadek mohla pravděpodobně způsobit chyba v konfiguraci systému, kvůli které nejsou dostupné odkazy na servery Facebooku. To by mohlo být důsledkem interní chyby, i když teoreticky by byla možná i sabotáž ze strany informované osoby, napsala agentura Reuters.

Všechny tři jmenované aplikace spadají pod společnost Facebook a jejich provoz se opírá o stejnou infrastrukturu. Fungovat přestaly i další příbuzné aplikace, například Facebook Workplace či Facebook Messenger.

"Jsme si vědomi, že někteří lidé mají problémy s přístupem k našim aplikacím a produktům," uvedl mluvčí Facebooku. "Pracujeme na tom, aby se vše co nejrychleji vrátilo do normálu, a omlouváme se za případné nepříjemnosti," dodal.

Uživatelé rovněž na serveru DownDetector ohlásili výpadky služeb společností Amazon, Google ,T-Mobile, Twitter a Tik Tok. Nicméně právě twitter se stal jedním z kanálů, kterým kolovaly žerty spojené s facebookovým výpadkem. Společnost Twitter na stejnojmenné síti přivítala příliv virtuálních návštěvníků tweetem "Nazdar prakticky všichni".

"Facebook a Instagram na den přestanou záhadně fungovat a svět se stává zdravějším místem," reagoval bývalý spolupracovník amerických tajných služeb a whistleblower Edward Snowden.

V Česku řada lidí zaznamenala problémy při poskytování služeb některých operátorů. Společnost Vodafone se klientům prostřednictvím twitteru omluvila za potíže s připojením. "Nasadili jsme náhradní řešení, všechny části naší pevné sítě jsou navzdory přetrvávajícímu masivnímu výpadku Facebooku plně funkční," informovala později firma na twitteru.

Akcie Facebooku kolem 21:30 SELČ odepisovaly 5,5 procenta a směřovaly ke své nejhorší seanci za rok. K jejich propadu přispěl širší výprodej technologických akcií a také výpověď bývalé zaměstnankyně firmy Frances Haugenové. Ta v neděli Společnost Facebook obvinila, že opakovaně upřednostňovala zisk místo toho, aby zakročila proti projevům nenávisti a dezinformacím.

ČTK | byznysvcesku.cz

 

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik

Spousta povyku pro nic, řekl bych. U menších aplikací věc, kterou známe pomalu každotýdenně, takže bych z toho nedělal vědu. Důležité je, že firma jasně deklarovala svoji ochotu začít mazat politicky nekorektní a lživé příspěvky případně i uživatele, to je jednoznačně dobrá zpráva.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Konec! Jsme se včera málem nesezvali večer na pivo, ty bláho!

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr

Myslím, že ti, kteří se radují z drobného zakolísání impéria, budou zklamáni. Čistě technicky patrně neexistuje způsob, jak jej v současné době přemoci. Rozhodnutí by muselo být politické a z nějakých zvláštních nikoli ovšem záhadných důvodů se zdá, že zde jde přes veškeré řeči a občasné pokuty vše ruku v ruce s politikou vyšší až nejvyšší. Takže bych se spíše připravil na další omezování uživatelů a jejich “projevů nenávisti či tíhnutí k dezinformacím“ než na výpadky matrixu. Navíc, když je tak úžasně praktický a pohodlný!

Erik Hrachovec
27 let, vedoucí oddělení datové analýzy

Tyto věci se dějí. Pořád jde o technickou platformu a ta může mít problém. Je to dílo lidských rukou a ne nějakého boha, byť to tak mnohým asi už nepřipadá.

Karin Léblová
40 let, na volné noze

Trochu mě to překvapilo a zaskočilo, pak jsem si řekla, fajn, je čas dát vale svojí závislosti a kamarádce jsem zavolala telefonem. Vůbec to nebylo špatné. Další fáze bude, až si zase začneme psát dopisy, už se těším!

Karla Bernášková
38 let, učitelka

Vysloveně úsměvné jsou některé komentáře srovnávající výpadek sociální sítě a chatovacích aplikací s blackoutem skutečným, energetickým. Nicméně i to se zdá být poslední dobou nikoli  nemožné, když čtu některé zprávy. Obávám se, že pokud by došlo k této situaci, tak místo problému se sdílením svého nového účesu můžeme začít řešit problémy na úrovni prvobytně pospolné společnosti jako mávnutím kouzelného proutku. Udělala jsem si s dětmi ve škole takovou hodinu, co vše by nefungovalo bez elektřiny a zjistily jsme společně, že dnes už prakticky vůbec nic. Ta míra závislosti mě upřímně překvapila a trochu vyděsila.