Facebook ukončí politiku moderování obsahu, která zvýhodňuje účty politiků

Facebook ukončí politiku moderování obsahu, která zvýhodňuje účty politiků

Politici mají na platformě určité výhody, které ostatní uživatelé nemají. Gigant mezi sociálními sítěmi – Facebook se údajně chystá upravit své zásady moderování obsahu tak, aby platily stejně pro všechny uživatele, včetně politiků.

Facebook ukončí uplatňování pravidel, která chránila politiky před dodržováním stejných pravidel jako ostatní uživatele, uvedl ve čtvrtek server The Verge s odvoláním na dvě osoby obeznámené s těmito změnami. Zatímco příspěvky vkládané přímo politiky údajně nebudou prověřovány kontrolory faktů, jejich účty budou podléhat stejným pravidlům pro jiné prohřešky, jako je například šikana.

Společnost se podle publikace také otevře ohledně systému zásahů, který používá k hodnocení účtů porušujících její pravidla, včetně možného zasílání dopisů dotčeným uživatelům. Tiskový mluvčí společnosti Facebook neodpověděl na žádost společnosti FOX Business o komentář. The Verge uvedl, že oznámení by mohlo přijít již v pátek.

Dozorčí rada společnosti Facebook potvrdila rozhodnutí této sociální sítě zakázat Donaldu Trumpovi přístup na sociální síť za jeho burcující komentáře k nepokojům na Kapitolu z 6. ledna. Rada však tehdy poznamenala, že pozastavení na dobu neurčitou “neodpovídá” typickým reakcím Facebooku, které často zahrnují odstranění urážlivého obsahu nebo pozastavení na určitou dobu.

Rada také naznačila, že není jasné, ve kterých případech společnost rozhodne o ponechání obsahu, protože je považován za “zprávu” od vlivného uživatele, což je součástí oprávnění, kterým se politici těšili. Doporučila společnosti, aby poskytla více vysvětlení ohledně této a dalších postihů na úrovni účtů. Lhůta, ve které má Facebook reagovat na návrhy rady, končí 5. června.

Generální ředitel společnosti Facebook Mark Zuckerberg se bránil kontrole obsahu a při mnoha příležitostech prohlásil, že nepovažuje za úkol společnosti působit jako arbitr svobody projevu. V posledních měsících se moderování obsahu stalo středem zájmu některých konzervativců, kteří se domnívají, že se společnosti zaměřují na obsah, který je v rozporu s přijatým liberálním narativem.

Floridský guvernér Ron DeSantis nedávno podepsal zákon, který má chránit obyvatele před de-platformingem a cenzurou na sociálních sítích a umožňuje jim žalovat technologické společnosti až o 100 000 dolarů odškodného za každý prokázaný nárok. Zákon vyžaduje, aby společnosti podrobně popsaly, jakým způsobem dospěly k závěrům o moderování obsahu, a důsledně se těchto standardů držely, uvedl DeSantis.

Podle příkladu bývalého prezidenta – Donalda Trumpa lze tak očekávat, že Facebook zvýší tlak na konzervativní politiky, zatímco v moderování obsahu amerických Demokratů bude nadále výrazně linkavější, jak je tomu doposavad.

Foxbusiness | Ondřej Smutný