Ondřej Smutný
Pomalu doznívá epidemie covid-19, oproti tomu hlad po nemovitostech na českém realitním trhu spíše roste. Uplynulá protiepidemická lockdownová opatření restartovala zájem Čechů o chataření a chalupaření. Mnoho těch, kterým to zaměstnání a majetkové poměry dovolily, přečkalo uzávěru společnosti mimo města - ve svých druhých domácnostech.
Sociální geografka RNDr. Dana Fialová období nedávno minulé označila za novou éru chataření a chalupaření, jakousi reminiscenci fenoménu předrevoluční doby. Tehdy to znamenalo (obdobně) možný únik ze stereotypu fádního života ve městě, při faktické nemožnosti cestovat do zahraničí z politických důvodů.
Realitní agenti hlásí, že v poslední době prodávají i dříve obtížně prodatelné nemovitosti ve špatném stavu, jak moc je hlad po vlastní druhé domácnosti mimo města silný. Navíc k tomuto stavu na realitním trhu nahrává zrychlující se inflace, kdy lidé nechtějí nechávat peníze na běžném účtě v bance, kde rychle ztrácí na hodnotě a pořizují objekty i jako investici.
Mimořádně zajímavou alternativou k chatám a chalupám jsou pak moderní apartmány v horských střediscích. Jde zejména o projekty v našich turisticky nejatraktivnějších lokalitách, jako jsou Krkonoše, Jizerské hory, Krušné hory, Beskydy, Šumava, nebo Jeseníky, probouzí se však zájem i o zapadlejší pohoří jako Novohradské hory, Orlické hory a mnoho jiných. Tyto apartmány mají oproti historickým budovám několik výhod:
- Majitel získává bydlení již zcela dokončené a může ho tak začít využívat ihned bez mnoha úmorných víkendů strávených rekonstrukcí. Ne každý považuje „dovolenou na maltě” (jak se říkalo za minulého režimu) za model ideální rekreace.
- Horská střediska mají kvalitní občanskou vybavenost, při pobytu tam si nemusí majitel nic výrazně odříkat ani z hlediska kulturního vyžití.
- V neposlední řadě jsou horské apartmány zajímavou investiční příležitostí i pro případné komerční pronajímání v režimu podobném AirBnB. Druhá, víkendová, domácnost tak není jen ekonomickým pasivem, ale i zajímavě výdělečným aktivem.
- Existují případy, kdy se několik přátel či rodin na takový apartmán složí a užívají jej na střídačku (patrně si nezažili typické chalupářské generační spory založené na tom, že se “dědové tehdy nějak domluvili”).
Zájem o apartmány na horách je tak naprosto logickým vyústěním tradičního českého chalupaření a chataření transformovaný do podmínek 21. století. O jeho intenzitě svědčí stále se rozšiřující nabídka takovýchto projektů a také místy až neuvěřitelná cenová hladina. Apartmány v atraktivních horských lokalitách tak pořídíte za peníze jako byty v nejdražších pražských čtvrtích. V Krkonoších je například běžné, že se za 3+kk dostanete nad 10 milionů Kč, za 4+kk překročíte 15 milionů Kč a můžete dokonce atakovat dvacetimiliónovou hranici. U 5+kk ji překročíte.
Není proto divu, že se řada podnikatelů provozujících například donedávna horský hotel či pension - zruinovaný lockdowny - rozhodla přestavět objekt na apartmánový dům a následně jej rozprodat. V současné době to jsou mnohem snáze a bezpečněji vydělané peníze.