SPOLEČNOST

Fenomén horských apartmánů: Novodobé chataření pro bohaté?

Individuální rekreace v tuzemských horách zažila během covidových opatření renesanci. V čem je rozdíl oproti tradičnímu českému chataření? A jak je to s cenami v neatraktivnějších lokalitách?

Ondřej Smutný

Pomalu doznívá epidemie covid-19, oproti tomu hlad po nemovitostech na českém realitním trhu  spíše roste. Uplynulá protiepidemická lockdownová opatření restartovala zájem Čechů o chataření a chalupaření. Mnoho těch, kterým to zaměstnání a majetkové poměry dovolily, přečkalo uzávěru společnosti mimo města - ve svých druhých domácnostech.

Sociální geografka RNDr. Dana Fialová období nedávno minulé označila za novou éru chataření a chalupaření, jakousi reminiscenci fenoménu předrevoluční doby. Tehdy to znamenalo (obdobně) možný únik ze stereotypu fádního života ve městě, při faktické nemožnosti cestovat do zahraničí z politických důvodů. 

Realitní agenti hlásí, že v poslední době prodávají i dříve obtížně prodatelné nemovitosti ve špatném stavu, jak moc je hlad po vlastní druhé domácnosti mimo města silný. Navíc k tomuto stavu na realitním trhu nahrává zrychlující se inflace, kdy lidé nechtějí nechávat peníze na běžném účtě v bance, kde rychle ztrácí na hodnotě a pořizují objekty i jako investici.

Mimořádně zajímavou alternativou k chatám a chalupám jsou pak moderní apartmány v horských střediscích. Jde zejména o projekty v našich turisticky nejatraktivnějších lokalitách, jako jsou Krkonoše, Jizerské hory, Krušné hory, Beskydy, Šumava, nebo Jeseníky, probouzí se však zájem i o zapadlejší pohoří jako Novohradské hory, Orlické hory a mnoho jiných. Tyto apartmány mají oproti historickým budovám několik výhod: 

  • Majitel získává bydlení již zcela dokončené a může ho tak začít využívat ihned bez mnoha úmorných víkendů strávených rekonstrukcí. Ne každý považuje „dovolenou na maltě” (jak se říkalo za minulého režimu) za model ideální rekreace.
  • Horská střediska mají kvalitní občanskou vybavenost, při pobytu tam si nemusí majitel nic výrazně odříkat ani z hlediska kulturního vyžití.
  • V neposlední řadě jsou horské apartmány zajímavou investiční příležitostí i pro případné komerční pronajímání v režimu podobném AirBnB. Druhá, víkendová, domácnost tak není jen ekonomickým pasivem, ale i zajímavě výdělečným aktivem.
  • Existují případy, kdy se několik přátel či rodin na takový apartmán složí a užívají jej na střídačku (patrně si nezažili typické chalupářské generační spory založené na tom, že se “dědové tehdy nějak domluvili”).

Zájem o apartmány na horách je tak naprosto logickým vyústěním tradičního českého chalupaření a chataření transformovaný do podmínek 21. století. O jeho intenzitě svědčí stále se rozšiřující nabídka takovýchto projektů a také místy až neuvěřitelná cenová hladina. Apartmány v atraktivních horských lokalitách tak pořídíte za peníze jako byty v nejdražších pražských čtvrtích. V Krkonoších je například běžné, že se za 3+kk dostanete nad 10 milionů Kč, za 4+kk překročíte 15 milionů Kč a můžete dokonce atakovat dvacetimiliónovou hranici. U 5+kk ji překročíte. 

Není proto divu, že se řada podnikatelů provozujících například donedávna horský hotel či pension - zruinovaný lockdowny - rozhodla přestavět objekt na apartmánový dům a následně jej rozprodat. V současné době to jsou mnohem snáze a bezpečněji vydělané peníze. 

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Kdo nezažil peklo lockdownu ve velkém městě, chápe možná obtížně, proč se prodávají ruiny v pohraničí za neuvěřitelné ceny a nebo, proč si někdo koupí další byt ve formě apartmánu na horách. Kdo zažil, případně posléze ještě potkal obyvatele venkova, hor, který mu s potutelným úsměvem říká něco ve stylu „my jsme tu snad ani nic nezaznamenali…“, tak ten běží složit kauci na cokoli, co mu dá sebemenší vyhlídky na svobodu, ať to stojí, co to stojí.

Nikola Spurná
30 let, prodavačka

Tady u nás se teď za těch lockdownů prodal kdejakej prasečák, měšťáci byli úplně říčný. Známá jedněm takovejm prodala napůl zbouranej vejminek po svojí babičce, no já bych tam nešla ani za zlatý oči. Ale apartmán na horách, to by se mi líbilo. Horší je, že teď tu maj místní problém vůbec něco sehnat ke koupi.

Erik Hrachovec
27 let, vedoucí oddělení datové analýzy

O apartmánu bych uvažoval, nicméně ceny jsou momentálně opravdu enormní, ale záleží také na lokalitě. Moje milované Krkonoše považuji už léta z tohoto důvodu za odepsanou oblast, jiné hory ještě mohou být snesitelné. Je také pravda, že s apartmánem se dá dále ekonomicky nakládat a jejich ceny rostou navíc velmi zajímavým způsobem dlouhodobě.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Bych je nakopal všechny! Tady se nedá v pátek projet už jak někde v Praze, když táhnou v kolonách na ty svoje chaty a chalupy.

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr

Jezdili jsme léta s bratrem na tu zmiňovanou maltu do domečku na horách po prarodičích. Naštěstí jsme měli dobré vztahy. Dneska už bych si koupil ten byt a měl to bez starostí, ale byly to krásný roky. Jen těch hor jsme mezi zedničením a dojížděním tolik neužili. Dětem to ale bylo jedno, ty si užili i hromadu písku na dvoře a cihly namísto lega.