EKONOMIKA

Finanční představitelé G20 schválili dohodu o globální minimální dani

Ministři financí a šéfové centrálních bank zemí tvořících skupinu největších ekonomik světa (G20) včera schválili globální dohodu o reformě daňového systému, která zahrnuje zavedení globální minimální daně.

Ve společném komuniké po včerejším zasedání rovněž slíbili, že se vyhnou příliš rychlému omezování rozpočtových opatření na podporu hospodářského růstu a zároveň budou pozorně sledovat vývoj inflačních tlaků.

Oživování světové ekonomiky podle komuniké v posledních měsících pokračuje "solidním tempem", ale čelí rizikům, a to zejména v podobě hrozby šíření nových variant covidu-19 a nerovnoměrného tempa očkování. "Budeme hospodářské oživení dál podporovat, vyhneme se předčasnému odstranění stimulačních opatření," uvedli finanční představitelé G20. Slíbili rovněž, že budou v příštích měsících pracovat na řešení nedostatku vakcín a dalších prostředků pro boj s pandemií nemoci covid-19 v zemích s nižšími příjmy.

Dosažení dohody o reformě mezinárodního daňového systému v pátek ohlásila Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Dohoda, v jejímž rámci budou nadnárodní podniky od roku 2023 podléhat minimální daňové sazbě ve výši 15 procent, podle OECD zajistí, aby velké firmy odváděly spravedlivou část daní všude, kde podnikají a vytvářejí zisky.

OECD předpokládá, že státy díky dohodě získají jako celek dodatečné daňové příjmy v hodnotě kolem 150 miliard dolarů (zhruba 3,3 bilionu Kč) ročně. Dohoda by měla vést rovněž k přesunu daní v hodnotě přes 125 miliard dolarů do zemí, kde nadnárodní podniky vytvářejí zisky.

Česká ministryně financí Alena Schillerová v pátek dohodu o globální minimální dani přivítala. Nejde podle ní o trestání nadnárodních firem, ale o daňové narovnání a nastavení spravedlivých podmínek pro všechny.

ČTK | byznysvcesku.cz

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Ať to čtu, jak to čtu, jediné, co mně z toho vychází je, že se nám ta globalizace a nebo jak říkají konspirátoři světovláda zase nějak utužila. A když to k tomu celé ještě pochválí Alenka Schillerů, tak by jen hlupák nedomyslel, že o celosvětový ráj na Zemi bude už brzy definitivně postaráno. Hlavně ještě poslat tu vakcínu do Afriky, na to se rozhodně nesmí zapomenout.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik

Je vidět, že navzdory všem škarohlídům se svět přece jen mění ve stále lepší a spravedlivější místo k životu, pokrok nelze zastavit. Největším problémem a rizikem je ta nízká proočkovanost, to už je jasné. Jak se co nejvíce lidí nechá očkovat, bude líp.

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř

Tak globální daň… To zas vzrostou velkým příjmy a malým se ztenčí poslední skulinky, jak si v národních rozpočtech trochu vypomoci třeba přitáhnutím investorů prostřednictvím nižších daní. Takoví Irové musejí být nadšeni, ale i ostatní chudší státy přijdou zas o kus autonomie. Zato bude víc z čeho přerozdělovat těm hodným a poslušným zcela nezištnou mezinárodní pomoc, že ano. No, ne nadarmo je to nápad vzešlý z administrativy Joe Bidena.

Erik Hrachovec
27 let, vedoucí oddělení datové analýzy

Proč ne, svět se tak jako tak propojuje, je třeba tomu uzpůsobit kdeco, daně nevyjímaje. Podmínkou úspěchu bude ovšem důsledná digitalizace a odstranění hotových peněz. Bez toho půjde takováto nová daň vymáhat a hlídat asi jen těžko. Nu, my ajťáci jsme připravení, technologicky to už dnes nebude problém.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

A bude kvůli tomu chleba a nebo alespoň pivo levnější. Asi nebude, co? Možná spíš naopak, jak znám tyhle lidumilný světový četníky.