EKONOMIKA

Garanční systém dnes začne vyplácet institucionální klienty Sberbank CZ

Garanční systém finančního trhu dnes zahájí výplatu náhrad vkladů institucionálním klientům banky Sberbank CZ. Mezi tzv. institucionálními klienty jsou třeba poskytovatelé platebních služeb nebo exekutoři.

Peníze si budou moci vybrat prostřednictvím poboček Komerční banky. Garanční systém to oznámil ve čtvrtek v tiskové zprávě. Česká národní banka (ČNB) odebrala Sberbank CZ, která je napojená na ruskou Sberbank, licenci. Rozhodnutí ale zatím není pravomocné, banka proti němu může podat rozklad.

Institucionálními klienty jsou platební instituce, poskytovatelé platebních služeb malého rozsahu, instituce elektronických peněz, vydavatelé elektronických peněz malého rozsahu, obchodníci s cennými papíry či soudní exekutoři, na jejichž účtech jsou uloženy peníze pro věřitele. Aktuálně se jedná o 17 exekutorských úřadů, které vedly účty pro více než 17.700 klientů.

Garanční systém bude institucionálním klientům vyplácet náhradu vkladů každého jejich zákazníka, jehož peníze byly evidovány k 28. únoru na účtu institucionálního klienta vedeného u Sberbank CZ, maximálně však do limitu 2,499.500 Kč na jednoho zákazníka. Fyzickým osobám vyplácí systém peníze od března. Ze zákona je pojištěn vklad do 100.000 eur. Klienti s většími úložkami musí čekat na vypořádání likvidace. Peníze měly ve Sberbank CZ i některé kraje a obce. Například Kraji Vysočina v bance zůstalo 2,4 miliardy korun.

ČNB zahájila kroky k odnětí bankovní licence Sberbank CZ 28. února. Důvodem bylo zhoršení situace banky v souvislosti s odlivem vkladů po ruské invazi na Ukrajinu. Centrální banka současně předběžným opatřením Sberbank CZ zamezila nakládání s aktivy a pasivy, včetně poskytování nových úvěrů a přijímání vkladů.

Rusko zahájilo vojenský útok proti Ukrajině 24. února. U poboček Sberbank v Česku se pak tvořily fronty lidí, kteří chtěli zrušit účet nebo se dotazovali na fungování banky. Sberbank CZ následně oznámila uzavření poboček a zastavení transakcí. Ruská Sberbank, která Sberbank CZ vlastní přes rakouskou Sberbank Europe, oznámila v březnu, že odejde z Evropy.

ČTK | byznysvcesku.cz