EKONOMIKA

Globální akciové trhy v červených číslech. Co se děje?

Po mizerném minulém týdnu pokračovaly akcie na obou stranách Atlantiku ve výprodeji i zkraje tohoto týdne. Zdá se, že se důvěra v akciové trhy pro tuto chvíli vytratila, což do značné míry způsobují rostoucí makroekonomická rizika.

Patrik Kudláček

ndex Dow Jones během pondělního obchodování ustoupil o 654 bodů, tedy o 2 %, zatímco index S&P 500 klesl o 3,2 % a Nasdaq Composite se propadl dokonce o 4,3 %. Americké akciové indexy provázela významná volatilita už minulý týden, kdy v první polovině týdne rostly, posléze je však zahnaly do kouta obavy ze zpřísňování měnové politiky americké centrální banky. Jeden příklad za všechny? Index Dow Jones během středy vzrostl o 900 bodů, zaznamenal tak nejvýraznější letošní denní růst, hned ve čtvrtek však klesl o 1 000 bodů, což představovalo naopak největší letošní denní pokles. Ke konci týdne tak americký akciový trh vykazoval týdenní ztrátu ovšem nijak významnou. Včerejšek však dopadl pro největší kapitálový trh světa výrazně hůře. 

Zpočátku byl na vině částečný výprodej amerických státních dluhopisů, který způsobil nárůst jejich výnosů. Výnos desetiletých amerických státních dluhopisů vzrostl v pondělí ráno až na 3,2 %, což je hodnota, kterou jsme neviděli od roku 2011. Výnos federálních dluhopisů výrazně roste od konce roku 2021, neboť dlouhodobá inflační očekávání zůstávají těsně pod 3 %, což pravděpodobně donutí Federální rezervní systém k agresivnímu zvyšování úrokových sazeb a snižování objemu držených dluhopisů – tzv. kvantitativní utahování. To snižuje poptávku po dluhopisech, snižuje jejich ceny a zvyšuje jejich výnosy (mezi cenou dluhopisů a jeho výnosem panuje nepřímá úměra).

To je nepříznivé zejména pro technologické akcie. Vyšší výnosy dluhopisů snižují hodnotu budoucích zisků podniků a mnoho rychle rostoucích technologických společností je oceňováno na základě toho, že části svých zisků dosáhnou za mnoho let v budoucnosti. Technologický index Nasdaq se tak nachází v medvědím trhu, který je definován jako pokles o 20 % a více, a nyní se obchoduje na úrovni, kterou nezažil od konce roku 2020.

Rizika sahají za hranice monetární politiky Fedu. Ruská válka na Ukrajině nevykazuje žádné známky ukončení a v pondělí se navíc objevila zpráva, že Šanghaj v rámci své politiky „nulové tolerance“ zintenzivňuje pandemické lockdowny. Investoři se tak přirozeně obávají zpomalení růstu globální ekonomiky. Nejistota a strach však nepanují pouze v USA. 

Evropské akcie jsou pod výrazným tlakem

Evropské akcie reprezentované panevropským indexem Euro STOXX 600 v minulém týdnu klesly téměř o 5 % a kurz se neobrátil ani zkraje tohoto týdne, spíše naopak. Během pondělního obchodování se index 600 nejvýznamnějších evropských akcií propadl o dalších 2,9 %. Co je důvodem oslabení evropského akciového trhu? Makroekonomických faktorů je více – jednak všemi propíraná inflace, která v eurozóně dosahuje 7,5 %, k tomu se připojují varování centrálních bank ze zpomalení ekonomického růstu, a to není všechno. Doutnající energetická krize nebo stále pokračující konflikt na Ukrajině přináší další nejistotu na trhy. 

Evropským akciím se obecně v letošním roce nedaří, podobně jako americký index S&P 500 jsou i německý index DAX 40 a francouzský index CAC 40 v oblasti korekce – propad o více než 10 % od svého nedávného maxima. Jedinou výjimkou z významných globálních indexů je britský index FTSE 100, který je letos „pouze“ v 3% záporu. 

Ještě hůře se daří kryptoměnám. Bitcoin a další digitální aktiva se během víkendu propadly a v poklesu pokračovaly i v pondělí. Cena Bitcoinu se za posledních 5 dní propadla o 13 % pod 32 000 dolarů. Ještě v pátek se přitom jeho cena nacházela v blízkosti 36 000 dolarů. Výprodej přivádí Bitcoin na méně než polovinu hodnoty jeho historického maxima 68 990 dolarů dosaženého v listopadu 2021 a staví největší kryptoměnu na nejnižší úroveň od loňského července

Ing. Patrik Kudláček je aktivním investorem a novinářem. Působí rovněž jako manažer ve společnosti Invest & Property Consulting, a.s.