EKONOMIKA

Globální objem dividend se loni vyšplhal na nový rekord

Celosvětový objem dividend vyplacených akcionářům v loňském roce vzrostl o téměř 17 procent na rekordních 1,47 bilionu dolarů (přes 33 bilionů Kč). Uvedla to britská investiční společnost Janus Henderson ve své zprávě.

Předpověděla rovněž, že v letošním roce se objem dividend opět zvýší, a to na 1,52 bilionu dolarů. Tempo jeho růstu by tak nicméně mělo zpomalit na zhruba tři procenta.

Analytici navíc podle listu Financial Times varují, že vyhlídky pro dividendy by se v důsledku ruského útoku na Ukrajinu mohly ještě zhoršit. "Dopady této krize se budou v jednotlivých sektorech a podnicích lišit. Některé zasáhnou sankce a stoupající náklady více než jiné," uvedla Jane Shoemakeová ze společnosti Janus Henderson.

Upozornila, že posouzení hospodářských dopadů konfliktu bude určitou dobu trvat. Dodala nicméně, že konflikt pravděpodobně bude mít výrazný negativní dopad na dividendy ruských bankovních a energetických společností.

V loňském roce se globální dividendy zotavovaly z útlumu, který způsobila pandemie covidu-19. Toto oživení však bylo vysoce závislé na malém počtu odvětví, například na těžařském sektoru, který profitoval z výrazného růstu cen komodit, píše Financial Times.

Šéf investiční společnosti Witan Investment Trust Andrew Bell uvedl, že letošní vývoj bude záviset na tom, do jaké míry a na jak dlouho ruská invaze na Ukrajinu zasáhne růst světové ekonomiky.

ČTK | byznysvcesku.cz

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř . Cítí se v pohodě

Výše objemu vyplacených dividend ve skutečnosti nevypovídá o celkovém stavu ekonomiky. Může se totiž stát, jak tomu ostatně v tomto případě, že globální ukazatele z větší části táhnou jen některé sektory, přičemž ostatní stagnují, případně se rozvíjejí pomaleji. V loňském roce z tohoto pohledu odehrály signifikantní roli zejména důlní a těžební společnosti. Například Rio Tinto vyplatila celkem 16,8 miliard dolarů, což je, pokud se nemýlím, druhá největší vyplacená částka v dějinách FTSE 100.

Nikola Spurná
30 let, prodavačka . Cítí se zklamaný

Já tomu nerozumím. Je to dobře, nebo špatně, že se globální objem dividend vyšplhal na nový rekord? To mi někdo dá nějaké peníze? Asi ne. Řekla bych, že to bude jako vždycky, že si boháči vyplatěj prachy, o který nás oškubali, sami sobě. Někdo by to už měl zakázat. To přeci nejde, že chudý chudnou a bohatý bohatnou. Jestli se to má s tou ruskou válkou ještě zhoršit, tak to potěš koště!

Michal Babinec
46 let, byznysmen . Cítí se v pohodě

Globální údaje jsou dost zkreslující. Globálně totiž může klidně připadat jedno auto na člověka, ale ve skutečnosti má nějaký raper v USA dvacet mercedesů, kdežto jeho černý bratr v Africe jezdí na koze. Takže zatímco globální objem dividend vzrostl, tak u nás si zahraniční vlastníci rozdělili ze svých zisků na dividendách 179,8 miliardy korun. To je o 14,3 procenta míň než předloni a nejméně od roku 2007. Ale to ještě není nic hrozného , protože společnosti mohou své zadržené prostředky použít na financování obnovy fixních aktiv.