EKONOMIKA

Globální příjmy z hudby loni rostly nejrychleji za více než dvě desetiletí

Stouply o 18,5 procenta na 25,9 miliardy dolarů (asi 579 miliard Kč), což je nejvíce od doby, kdy se devadesátých letech údaj začal zaznamenávat. Informuje o tom na svém webu BBC. Z interpretů byla komerčně úspěšná například jihokorejská hudební skupina BTS a zpěvačky Taylor Swiftová a Adele.

Růst táhly především streamingové služby, které mělo předplaceno 523 milionů uživatelů, o 80 milionů více než v roce 2020. Streaming teď představuje 65 procent tržeb.

Dalších 19 procent tvoří CD, vinylové desky a kazety a čtyři procenta připadají na stahování. Zbývajících 11 procent pochází ze směsi licenčních poplatků a licencí na hudbu k filmům, televizním pořadům a reklamám.

Podle Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI) tato čísla znamenají, že odvětví rostlo sedmý rok po sobě v řadě. "Je to nesmírně povzbudivé," řekla BBC generální ředitelka Frances Mooreová. "Zažili jsme to hrozné období po roce 1999, kdy průmysl poklesl o 40 procent. Nepředpokládali jsme, že se (letos) ocitneme v situaci, kdy podáváme zprávy o 60 nebo 70 zemích a každá z nich roste," dodala.

ČTK | byznysvcesku.cz