EKONOMIKA

Green Deal jede dál: Státy EU se shodly na zavedení takzvaného uhlíkového cla

Státy Evropské unie se shodly na podmínkách zavedení takzvaného uhlíkového cla, kterým chce sedmadvacítka zpoplatnit dovoz některých produktů, jejichž výroba zatěžuje životní prostředí.

Poplatek se má vztahovat na dovoz železa, oceli, hliníku, elektřiny, hnojiv a cementárenských produktů. Schválili to dnes unijní ministři financí. Členské země musejí nyní dohodnout podrobnosti systému s europoslanci.

Evropská komise (EK) navrhla uhlíkový poplatek v rámci loňského a dosud největšího klimatického balíčku, jehož cílem je nasměrovat evropský blok ke splnění přísnějších emisních cílů k roku 2030. Mechanismus označovaný anglickou zkratkou CBAM má vyrovnat znevýhodnění evropských producentů, kteří budou muset plnit přísnější ekologické podmínky než výrobci v zemích mimo EU.

"Musíme zachovat konkurenceschopnost ekonomiky EU, ale zároveň se více snažit o ochranu klimatu," řekl po jednání novinářům německý ministr financí Christian Lindner. Jeho země patří k zastáncům přísnější klimatické politiky.

Členské země neměly na zavedení dovozního poplatku jednoznačný názor, nakonec se však shodly na kompromisní variantě. Podle komise by část příjmů z uhlíkového cla měla být jedním ze zdrojů, s jejichž pomocí bude EU splácet svou historicky první společnou půjčku na mimořádný fond obnovy. Komise by z cla chtěla pro tento účel získat zhruba miliardu eur (25,5 miliardy Kč) ročně.

ČTK | byznysvcesku.cz

Michal Babinec
46 let, byznysmen . Cítí se znechucený

Bláhově jsem se chvíli domníval, že současná politická situace na mezinárodní scéně definitivně, byť v tichosti podobné šílenosti ukončí. Evidentně jsem se mýlil a bude muset začít být ještě hůř, aby tyto levičácké pokusy o vybudování “lepšího“ světa definitivně umřely samy. Vůle je ukončit po letech z veřejných peněz živené hysterie zjevně není a to ani tváří tvář obrovským problémům, které už nyní začínají přinášet. Je to zlomový moment. Byla to šance se v celku bez ztráty kytičky vymluvit na vnější vlivy a Unii ve víceméně stávající podobě zachovat. Toto bude již velmi brzy neudržitelné a může se stát, že s vaničkou bude vylito i dítě. Bude to škoda, ne vše je na EU špatně.

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř . Cítí se zklamaný

Považuji za vcelku příznačné, že nový poplatek, byť tentokrát nově jakoby zaměřený nikoli dovnitř ale ven, má vlastně primárně sloužit k umořování jiného, do značné míry uměle vytvořeného problému. Unie začíná připomínat jakýsi fantastický sebezničující stroj. Požírá sám sebe, ale zároveň cení na všechny strany zuby, kterých mu sice valem ubývá, o to je ovšem hrozivější na pohled.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik . Cítí se šťastný

Toto osobně považuji za geniální řešení. Svět okolo EU, který čím dál více se začíná sobecky odklánět od cílů schválených na mezinárodním fóru, zneužívá svoji nekázeň, bezohlednost a krátkozrakost vůči přírodě jako konkurenční výhodu proti Unii. S tím je teď konec. Už nebudeme apelovat nebo se dokonce doprošovat jiných států, aby se chovali enviromentálně uvědoměle. Prostě neplníš, zaplatíš. A do EU chce přece vyvážet každý!