EKONOMIKA

Hewlett Packard Enterprise bude mít nový závod na superpočítače v Kutné Hoře

Společnost Hewlett Packard Enterprise (HPE) investuje do nového výrobního závodu na superpočítače v Kutné Hoře. Vznikne vedle továrny na výrobu standardních serverů a řešení pro ukládání dat. Se zahájením výroby se počítá v letošním třetím čtvrtletí, oznámila firma v tiskové zprávě. Výši investice neuvedla.

Nový závod se zaměří na vysoce výkonné výpočetní systémy (HPC) a systémy pro podporu umělé inteligence (AI) nové generace. Produkcí a expedicí byla pověřena opět společnost Foxconn, která je dlouholetým partnerem Hewlett Packard Enterprise.

"Budováním superpočítačů nové generace získají evropské organizace silný základ pro urychlení vědeckých objevů využitím příležitostí plynoucích z exponenciálního růstu dat, posílení digitální suverenity a inovačního potenciálu a přispějí tak k navyšování ekonomických hodnot," uvedl výkonný viceprezident a generální ředitel HPC & AI společnosti HPE Justin Hotard.

Nový závod je navržen tak, aby splňoval specifické výrobní požadavky na systémy chlazené kapalinou, což je ideální způsob chlazení pro nejmodernější systémy náročné na výpočetní výkon. Výrobní prostory budou vybavené vyztuženou podlahou, aby unesly superpočítače HPE Cray EX, dosahující hmotnosti až 8000 liber (3628 kilogramů) na jednotlivou skříň. Součástí bude vodní okruh mezi superpočítači a zařízením na střeše pro zchlazení horké vody používané pro chlazení superpočítačů právě budovaných a testovaných na lince výrobního závodu.

Společnost Hewlett Packard Enterprise byla v minulosti součástí počítačového gigantu Hewlett-Packard. Ten se však v roce 2015 rozdělil na dvě části. Vznikl tak výrobce osobních počítačů a tiskáren HP a firma Hewlett Packard Enterprise, která se zaměřuje na technologické služby a software.

ČTK | byznysvcesku.cz