EKONOMIKA

Hladový advent: Nová opatření turismus připraví o 2,9 mil. domácích klientů

Turismus o adventu kvůli novým opatřením ztratí podle České unie cestovního ruchu (ČUCR) 2,9 milionu tuzemských návštěvníků. Domácí klientela se přitom výrazně podílela na oživení odvětví.

Do hotelů, penzionů či kempů jich podle státní agentury CzechTourism letos ve třetím čtvrtletí zamířilo zhruba pětkrát více než hostů z ciziny. Kvůli novým restrikcím ubudou i zahraniční turisté, nutné jsou proto kompenzace. Bez nich začnou firmy podnikající v cestovním ruchu krachovat, tisíce lidí budou propuštěny. ČUCR to dnes uvedla v tiskové zprávě.

Zástupci vlády ve čtvrtek uvedli, že od pondělí nebudou moci stravovací, ubytovací a další služby moci uznávat testy na koronavirus. Vstup budou mít až na výjimky povolen jen očkovaní a lidé, kteří v posledním půlroce prodělali covid-19.

Odhadovaný počet neočkovaných v ČR nad 12 let je podle ČUCR 2,9 milionu lidí. "Firemní a různé společenské akce se ruší, nebo významně omezují a ubývat bude navíc i zahraniční klientela. Německo už ČR přeřadilo do epidemicky vysoce rizikové oblasti," uvedl prezident unie Viliam Sivek. Ztráty v cestovním ruchu se podle něj prohlubují a firmy nutně potřebují státní pomoc.

ČUCR požaduje okamžité spuštění programu na podporu zaměstnanosti Antivirus, nebo obdobné pomoci k udržení pracovníků. Dále by podle něj měla vláda spustit další výzvu programu COVID Nepokryté náklady, ve kterém měli podnikatelé s propadem tržeb o 50 procent za rozhodné období nárok na příspěvek až na 60 procent nepokrytých nákladů. Stát by měl podle unie také podpořit vytvoření finančního nástroje na překlenovací úvěry, například formou zaručených půjček se splatností deset let a dvouletým odkladem splátek.

Propad cestovního ruchu loni kvůli pandemii a souvisejícím opatřením podle dřívější informace ČUCR přesáhl 161 miliard korun. Tržby v turismu v roce 2019 dosáhly 300 miliard korun. Odvětví tvořilo tři procenta hrubého domácího produktu ČR a zaměstnávalo kolem 250.000 lidí.

ČTK | byznysvcesku.cz