EKONOMIKA

Honda a Sony budou společně vyrábět elektromobily

Dvě velké japonské společnosti spojují své síly kvůli společné výrobě elektromobilů. Výrobce elektroniky Sony Group se dohodl s automobilkou Honda Motor na vytvoření společného podniku, který má do roku 2025 začít prodávat elektromobily.

Firmy mají v plánu spojit odborné znalosti firmy Honda v oblasti vývoje mobility, technologií a prodeje s odbornými znalostmi Sony v zobrazování, telekomunikacích, sítích a zábavy. Spojení tradičně odlišných výrobních podniků je pro Japonsko velmi neobvyklé. V době elektromobilů, které nemají spalovací motory ale komplikovanou elektroniku, však dává smysl, upozornila agentura AP.

Společný podnik má vozy vyvíjet a navrhovat. Při výrobě využije závod společnosti Honda. Sony, která mimo jiné vyrábí herní konzoli PlayStation a vlastní filmové a nahrávací společnosti, bude vyvíjet platformu pro služby mobility.

Honda již má vlastní program výroby elektromobilů ve spolupráci s americkou General Motors, se kterou sdílí platformy pro elektromobily v Severní Americe. Podnik se Sony má být samostatný.

Sony před dvěma lety na veletrhu elektroniky CES v Las Vegas představila koncept elektromobilu. Firma dlouho usilovala o nalezení partnera pro výrobu aut.

Podnik firem Sony a Honda zůstane otevřený i pro přidané další zájemce. Obě firmy také nevyloučily v budoucnosti uvedení společného podniku na burzu. Finanční podrobnosti spojení nebyly zveřejněny, napsala agentura Reuters.

ČTK | byznysvcesku.cz

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr . Cítí se bezradný

Od té doby, kdy Sony začalo namísto Minolty, této staré a zavedené značky, produkovat fotoaparáty, nedivím se už vůbec ničemu. Až jednoho dne usednu na toaletu Daihatsu v mezikontinentálním elektroplánu Hitachi, budu vědět, že budoucnost už nastala a já jsem buďto po smrti a čeká mě kremace ve stoprocentně ekologickém zařízení Fuji a nebo se probudím v japonském domově důchodců, kde mě namísto krásných Korejek bude přebalovat robot nové generace od firmy Yamaha.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy . Cítí se znechucený

Já mám dojem, že u těch Japončíků je to všechno prašť jako uhoď. Oni sou prostě posedlý už léta elektronikou a automatizací, takže jednoho dne přijede k nám do nádraží lokomotiva Sony bez mašinfíry a místo nás posunovačů budou všude kamery a automatický spřáhla a celý to bude cvakat, pípat a blikat jak vánoční stromeček. No a my lidi pudem akorát tak do nějaký prima plastový kapsle, kde si pustíme nejdřív uklidňující muziku a pak jed do žíly, abychom tady těm mašinám a počítačům nekazili vzduch.

Erik Hrachovec
27 let, vedoucí oddělení datové analýzy . Cítí se šťastný

Propojování technologií i firem je jednoznačně na pořadu dne. V podstatě nikdo dnes už nedokáže na potřebné úrovni vyrobit oboje. Tesla je toho skvělým důkazem. Inovativní řešení, vynikající software a vcelku solidní elektronika, ale slícování plechů, že by nejen strojař brečel. Ty celky už jsou natolik komplikované soubory nejrůznějších a často diametrálně odlišných technologií, že i giganti potřebují náhle jiné giganty, aby na trhu vůbec obstáli. Dá se čekat, že podobných spojení bude přibývat a s nimi i odvážnějších nových řešení, která budou překračovat desetiletí nebo dokonce staletí budované povědomí o tom, co je v oboru možné. Je to vlastně analogický proces, který v té sociální oblasti už také prolíná celou společností. Koho by ještě nedávno napadlo, že se mohou za účelem založení rodiny spojovat dva muži a nebo dvě ženy, že?