EKONOMIKA

Hospodářský vzestup se odkládá. Německá centrální banka očekává inflaci až do roku 2024

Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu dosáhne v příštím roce 3,6 procenta a nad cílovými dvěma procenty zůstane nejméně do roku 2024. Ve svém hospodářském výhledu to dnes uvedla německá centrální banka. Ta rovněž předpokládá, že kvůli následkům pandemie nemoci covid-19 bude obnova německé ekonomiky oproti dřívějším odhadům pomalejší. Na příští rok banka očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 4,2 procenta, ještě v létě přitom odhadovala růst o 5,2 procenta.

"Hospodářský vzestup se časově trochu odkládá," řekl o nových projekcích šéf centrální banky Jens Weidmann. Důvodem růstu inflace a pomalejšího tempa hospodářské obnovy jsou problémy v dodavatelských řetězcích. Tyto potíže budou nadále v zimním období citelné, centrální banka ale od nadcházejícího jara očekává výrazný nárůst soukromé spotřeby, což růst HDP podpoří. Ekonomové banky nicméně vycházejí z toho, že karanténní omezení v té době už z velké části platit nebudou.

"Spotřebitelé pak budou nějaký čas ze svých příjmů utrácet více než před pandemií," uvedl Weidmann. Ten také očekává, že problémy v dodavatelských řetězcích se do konce příštího roku vyřeší.

V nadcházejícím roce zůstane růst spotřebitelských cen výrazně nad cílem Evropské centrální banky (ECB), která v červenci zvýšila inflační cíl pro střednědobý horizont na dvě procenta. Deutsche Bundesbank, jak se oficiálně nazývá německá centrální banka, na příští rok počítá s inflací 3,6 procenta. V dalších dvou letech by se měla inflace pohybovat kolem 2,2 procenta. Pro letošek banka vychází z meziročního růstu spotřebitelských cen o 3,2 procenta.

V příštím roce poroste německá ekonomika podle Bundesbanky tempem 4,2 procenta, což je o jeden procentní bod méně, než jaké byly odhady centrální banky letos v létě. V roce 2023 očekává banka ještě růst o 3,2 procenta, v roce 2024 ale tempo růstu výrazně zpomalí, a to na 0,9 procenta.

ČTK | byznysvcesku.cz