EKONOMIKA

Hospůdko má, středisková: V ČR skončilo za poslední tři roky 12 procent vesnických hospod

V obcích ČR do 5000 obyvatel skončilo za poslední tři roky 12 procent hospod. Jde téměř o dvojnásobek v porovnání s městy nad 20.000 obyvatel. Vyplývá to z průzkumu Plzeňského Prazdroje, který jej zveřejnil v tiskové zprávě.

Největší český pivovar rozšířil svůj program Vesnice na podporu obecních hospod, do něhož se zapojilo už téměř 900 provozoven, více než desetina všech vesnických hospod v ČR. Pivovar jim pomáhá finančně i radami, jejich prodeje stouply meziročně o osm procent. Oslovení provozovatelé potvrdili, že jim to pomáhá.

"Nejohroženějším druhem českého pohostinství jsou vesnické hospody. Krutě je zasáhl zákaz kouření, zavedení EET, omezení spojená s koronavirovou krizí i odlivem hostů k domácím výčepům na zahradách a v garážích," uvedl pivovar, který program zaměřený na tyto provozovny zahájil v roce 2017, kdy ho využilo 80 podniků. "Cílem bylo zastavit vymírání vesnických hospod, chtěli jsme je oživit a pomoct hospodským, aby se jim hosté vrátili. Hospoda, fotbal a kostel tvoří důležitý trojúhelník společenského života v malých obcích," řekl vedoucí programu Milan Pavelka.

Podle oslovených provozovatelů podpora funguje, místní se do vesnických hospod vracejí. Hospodě U Šimků ve Staňkově na Domažlicku pivovar zaplatil novou fasádu a proměnu interiéru i výčepu. "Nastartovalo nám to prodeje, díky proměně jsme získali i zcela nové štamgasty," řekl provozovatel Milan Hilpert, který teď ještě sám investoval do rozšíření zahrádky. Úspěšný restart a meziroční růst prodejů potvrdil také majitel hospody v Obecnici na Příbramsku Miroslav Kadič. "Prošli jsme rekonstrukcí, pivovar nám finančně pomohl i se stavbou pergoly a poradil, jak přilákat hosty," řekl.

Do vesnických podniků už investoval Prazdroj 18 milionů Kč, nejvíce loni, 5,6 milionu. Do programu může vstoupit každá hospoda v malé obci, která odebírá jeho pivo. Pivovar navrhne změny, které mají zajistit větší atraktivitu i kvalitu služeb. "Není to jen o finančním příspěvku, snažíme se zapojit majitele, provozovatele i místní lidi. Ať už jde o novou fasádu, výmalbu nebo lavice na zahrádku. Hospodský sežene pár místních, my pomůžeme s financováním. Zapojování komunit v místě výborně funguje," řekl Pavelka. Pivovar také učí hospody organizovat vystoupení kapel, dožínky, mikulášské, tříkrálové a májové akce a připravovat speciální menu. Vyrobí pro ně plakáty a poradí, kde je vyvěsit, pomáhá i s webem a sociálními sítěmi.

ČTK | byznysvcesku.cz

Michal Babinec
46 let, byznysmen . Cítí se znechucený

„Krutě je zasáhl zákaz kouření, zavedení EET, omezení spojená s koronavirovou krizí…“ Co jen to mají všechna tato “dobra“ společného? Ano, správně, státní zásah do svobod jednotlivců i celé společnosti. Už opět někdo ví lépe, co je pro nás lepší a už opět to dopadá přesně stejně, jako když se podobný pokus konal naposledy. Chudneme, ztrácíme nejen svobodu ale postupně i různé drobné radosti, zanikají živnosti, rodinné podniky, zato se ale kampaňovitě buduje tu uhlíková neutralita, tu převýchova dětí v tom či onom atd. Výsledkem má být každopádně lepší společnost. Jestli si někdo myslí, že 25. únor 1948 se připravoval někdy v půli ledna , měsíc předem, ošklivě se mýlí. Začalo to dávno před tím a začalo to nenápadně, dobrými úmysly na posílení veřejného blaha.

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr . Cítí se v pohodě

Vesnická hospoda to je ctihodný institut podobně jako nádraží ve městě nebo katedrála v metropoli. Sem mají vést kroky poutníka hned po návštěvě místního kostela, hradu či milé. Aby člověk byl v obci dobře přijat a zapsán, měl by se ohlásit v hospodě alespoň drobnou útratou, stejně jako se kdysi cizinec ohlašoval na četnické stanici. Místním pak jejich hospoda budiž parlamentem i horní sněmovnou a hostinský veleknězem nebo alespoň pedelem velkého a slavného obřadu všeobecné pospolitosti a lidského bratrství. Zde je možno opatřit sobě veškeré informace, pomoc i novinky. Zde vedle sebe sedí starosta s ředitelem školy a hned vedle chlapi všech řemesel a dovedností. Zde se rozhoduje o volebních koalicích do obecního zastupitelstva i o tom, kolik zajíců letos padne na honu. Važme si svých hospod, jsou to instituce starobylé, úctyhodné a navrch ještě výsostně demokratické!

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik . Cítí se šťastný

Nedávno zde byla zmínka o snaze prohlásit naše pití piva za součást světového dědictví UNESCO. Nebylo by toto cesta? Jistě i dotace a granty EU by se snáze získávaly na něco takto mezinárodně uznávaného. Příspěvek by mohl být například na nějaký standardizovaný počet piv na jednotlivce, který by zajišťoval dostatečný obrat a přežití podniku a zároveň by nebyl již přes míru, která svádí od pití kulturního k tomu nekulturnímu, východnímu. Zabily by se tak dvě mouchy jednou ranou. Český člověk by se zbavoval svého zvyku opíjet se jako ruský mužik a zároveň by byl centrálně zajištěn rozvoj malého podnikání, jehož podpora, jak někteří dobře víme, je jednou z priorit Evropské komise. Počty piv a oprávnění k čerpání by se mohly kontrolovat podobným způsobem jako již osvědčená bezinfekčnost, případně by se to při předpokládané další vlně rovnou spojilo. Byla by to taková pěkná Tečka za dvěma problémy současně. Možná by nám i ta proočkovanost nakonec ještě stoupla!