Hotovost pomalu končí. Unie připravuje další restrikce už v prvním čtvrtletí. Omezení svobody pro naše dobro?

Hotovost pomalu končí. Unie připravuje další restrikce už v prvním čtvrtletí. Omezení svobody pro naše dobro?

Praní špinavých peněz, boj s terorismem. To jsou hlavní údajné důvody, proč chtějí evropské instituce omezovat hotovost. Evropská komise teď jasněji než kdy jindy odhalila, co přesně chce v této oblasti podniknout. 

“V Evropské komisi má tuto problematiku na starost její místopředseda Valdis Dombrovskis, který si už několikrát stěžoval, že členské státy důsledně nedodržují rámcová pravidla Evropské unie v oblasti boje proti praní špinavých peněz. Pravděpodobně proto dojde k prosazení jednotného soubor pravidel pro provádění hotovostních transakcí ve všech zemích Evropské unie,” říká analytik Štěpán Křeček z BHS.

Stanovení limitu

Asi nejdůležitějším zásahem komise by mohlo být stanovení limitu pro hotovostní operace. Ten už sice současné době existuje v 18 z 27 zemí Evropské unie, ale není jednotný. Nejnižší limit na úrovni 500 eur platí v Řecku a nejvyšší na úrovni 15.000 eur je v Chorvatsku. Devět unijních států ale žádné limity nemá stanovené.

“Při úvahách nad jednotným limitem pro hotovostní transakce v Evropské unii je zmiňována částka 10.000 eur. To shodou okolností odpovídá limitu, který je platný v České republice. Pro naši zemi by se tedy nic nezměnilo, ale pro jiné země Evropské unie by to mohl být zásadní průlom směrem k bezhotovostní ekonomice,” říká Křeček.

Evropská komise ve svých úvahách vychází z odborných stanovisek, podle kterých hotovost výrazně usnadňuje praní špinavých peněz, a dokonce je v pozici první volby, ke které se uchylují zločinci při provádění nekalých transakcí. Naopak spotřebitelé využívají hotovost méně než v minulosti a je u nich jasně patrná rostoucí obliba bezhotovostních plateb.

Regulace neregulace – hotovosti je méně

Evropané využívají hotovost méně než v minulosti a je u nich jasně patrná rostoucí obliba bezhotovostních plateb. Největší popularity požívají platby kartou nebo z účtu na účet ve Švédsku, kde se hotově obslouží už méně než desetina transakcí. 

V České republice to bylo v roce 2020 necelých 52 procent, v lednu 2021 podíl bezhotovostních transakcí poprvé převýšil. 54 procent je nyní realizováno prostřednictvím platebních karet. „Hotovostní transakce se zřejmě budou postupně omezovat. To by však nemělo vyústit k jejich úplnému zrušení. Hotovost hraje v ekonomice důležitou roli a slouží jako obrana proti hluboce záporným úrokovým sazbám na bankovních účtech,“ říká BHS Štěpán Křeček.

Další příklad je Francie Používání hotovosti se tam už v rozmezí let 2012 a 2019 snížilo o 20 % a loňské koronavirové události (či “osvěta” s nimi spojená) byly dalším impulsem k tomu, aby se hotovost používala ještě méně. Centrální banka očekává letošní rok pokles hotovostních plateb proti loňsku o dalších 25 %.

Francie je spolu s Nizozemskem a Finskem jednou ze zemí eurozóny, kde spotřebitelé tradičně upřednostňují karty před hotovostí, upozornil výkonný ředitel pro hotovost, pobočky a služby ve francouzské centrální bance Erick Lacourrege. Naopak v Německu, Španělsku a Itálii je odklon od bankovek a mincí mnohem pomalejší.

“Ve světě je obecný pokles v používání hotovosti,” upozornil Lacourrege. Rychlost poklesu však není stejná ve všech zemích a Francie patří mezi ty země eurozóny, ve kterých je pokles nejrychlejší, dodal.

Vytlačování hotovosti je však současně velmi kontroverzní z hlediska lidských svobod. V elektronickém světě je totiž daleko snazší kohokoli stopovat a data nejrůznějším způsobem ohrozit či přímo zneužít. V krajním případě lze jedince odstavit od jeho financí a v podstatě společensky “vypnout”. Takové tendence jsou patrné i v západních liberálních demokraciích, kdy nadnárodní provozovatelé elektronických plateb čelí takovýmto tlakům ze strany politiků, neziskových organizací a dalších. Prozatím byly takto zablokovány například PayPal konta nepohodlných novinářů. Omezení elektronických plateb pro soukromé potřeby je v současných čím dál více regulačních trendech proto dalším logickým krokem.

Foto: dreamstime.com