Hrozivý deficit rozpočtu? Francie je na tom hůř

Hrozivý deficit rozpočtu? Francie je na tom hůř

Rozpočtový deficit Francie v letošním roce stoupne na rekordních 220 miliard eur (5,6 bilionu Kč). Řekl to v rozhovoru s agenturou AFP francouzský ministr financí Olivier Dussopt. Částka je zhruba o 47 miliard eur vyšší, než vláda doposud uváděla. Proti loňskému roku schodek stoupne o 20 procent kvůli opatřením na podporu ekonomiky zasažené pandemií nemoci covid-19.

Loni rozpočtový deficit činil 182 miliard eur. Letos původně plánovala Francie snížit deficit na 173,3 miliardy eur.

Francouzský list Les Echos ve středu uvedl, že francouzská vláda příští týden předloží zákonodárcům návrh na další stimulační opatření v hodnotě 15 miliard eur. V loňském roce vláda vydala na mimořádnou pomoc ekonomice zasažené pandemií téměř 100 miliard eur. Nová opatření mají zahrnovat daňové úlevy pro hotely, restaurace a bary, ale také různé programy pomoci.

Evropská komise očekává, že francouzská ekonomika letos vzroste o 5,7 procenta. Cílem vlády je zvýšení hrubého domácího produktu (HDP) o pět procent, napsala agentura Reuters.

Francouzská ekonomika loni v důsledku koronavirové krize klesla o 8,3 procenta. Pokles byl ale nižší, než čekala vláda. V roce 2019 ekonomika naopak o 1,5 procenta vzrostla.

ČTK | byznysvcesku.cz