EKONOMIKA

Hypotéky v Česku zdražují nejrychleji v historii, nejdražší budou příští rok

Lidem se proto vyplatí počkat do roku 2024, hypotéky pak budou levnější dokonce než dnes. Průměrná sazba hypoték v ČR stoupla v listopadu na 3,75 procenta, a to z říjnové hodnoty 3,1 procenta. Jedná se o nejvýraznější meziměsíční zdražení hypoték v historii.

Lukáš Kovanda

Na běžné hypotéce, kterou si lidé vezmou nyní, tak zaplatí nejčastěji o 2000 až 3000 korun měsíčně více, než pokud by si ji vzali před rokem. Loni v listopadu totiž průměrná sazba hypoték činila 1,97 procenta.  

Během tohoto prosince se průměrná sazba dostane k úrovni čtyř procent. I proto, že Česká národní banka na svém zasedání 22. prosince opět přikročí ke zvýšení své základní úrokové sazby. Nejpravděpodobnějším scénářem nyní je, že bankovní rada ČNB většinově rozhodne o navýšení základní sazby o 0,5 procentního bodu na 3,25 procenta (viz graf níže).  

Stane-li se tak, v lednu se pak hypoteční sazby v průměru přiblíží úrovni pěti procent.  Během prvního pololetí se základní sazba ČNB nejspíše vyhoupne až na 3,75 procenta, takže hypotéky budou mít tendenci dále zdražovat i po lednu.

V druhé polovině roku 2022 se však situace stabilizuje a koncem roku 2023 už by základní sazba ČNB měla být níže, než je nyní – na úrovni 2,5 procenta.

Kdo tedy nepotřebuje hypotéku hned teď nebo v nejbližších dvou letech, udělá lépe, když si ji sjedná až třeba začátkem roku 2024, kdy už by měla být levnější nejen než v roce 2022 a 2023, ale dokonce než nyní.   

Lukáš Kovanda, Ph.D. je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a hlavním ekonomem Trinity Bank.

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř

I když prognóza poklesu sazeb hypotečních úroků má určité racionální jádro, připadá mi přeci jen trochu předčasná. Předpokládá totiž, že dojde ke stabilizaci, na což Česká národní banka zareaguje snížením základní úrokové sazby. Ačkoliv druhé lze s velkou mírou pravděpodobnosti predikovat, první faktor je značně nejistý. Nicméně souhlasím s tím, že za stávající situace je opravdu lepší počkat, pokud člověk nutně hypoteční úvěr nepotřebuje.

Karin Léblová
40 let, na volné noze

Míra hypoték se mě netýká, svoji jsem totiž už téměř splatil. Byt beru spíš jako investici, protože rád jezdím po světě, jednou jsem tady, jindy tam, a proto ho po značnou část roku prostě pronajímám. Můj byteček mi zatím stačí. Někdy v budoucnu si třeba pořídím něco většího. Jenomže to bych musel najít někoho… no někoho, kdo by stál za to, abych omezil svůj svobodný život. Ale dnešní čtyřprocentní sazba hypotéky mi přijde docela zu viel.

Nikola Spurná
30 let, prodavačka

Mít svůj domeček je můj velkej sen. Ale hypotéku si prostě nemůžu dovolit. Jo, kdybych dostala přidáno asi tak jednou tolik, tak by to možná šlo. Ne, nešlo. Teď jsem si to spočítala a to bychom museli přestat jíst a chodili bychom nahatý. Takže je mi celkem jedno, jaký jsou sazby hypoték. Ale ráda slyším, že aspoň něco bude klesat.

Karin Léblová
40 let, na volné noze

Trochu mě to nahlodalo. Přiznám se, že jsme chtěli s manželem uzavřít hypotéku začátkem příštího roku. Potřebujeme novou garáž pro náš elektromobil. Řekli nám, že hypotéku na garáž nedostaneme, ale manžel to vymyslel tak, že vlastně postavíme menší domek s vestavěnou garáží. Mohly by tam potom bydlet návštěvy. Teď ale nevím, jestli jsem to měla prozrazovat. Musíme se ještě doma poradit, jestli skutečně nepožádat o hypotéku, až bude výhodnější.