EKONOMIKA

Hypotéky v ČR zdražují nejrychleji v historii. Nemovitosti však kvůli tomu nezlevní

Průměrná sazba hypoték v ČR stoupla v prosinci na 2,99 procenta, a to z listopadové úrovně 2,7 procenta. Nárůst o 0,29 procentního bodu představuje nejvýraznější meziměsíční vzestup v celé historii sledování od roku 2003.

Lukáš Kovanda

Cena hypoték v ČR tak v prosinci 2021 byla nejvýše od února 2019, přičemž se přiblížila maximům za celé období od roku 2013. Nyní v lednu lze předpokládat růst na maxima od roku 2012. Kvůli rychlému růstu sazeb hypoték už je nyní vyloučeno, aby žadatel získal hypotéku za prosincovou průměrnou sazbu, tedy za zhruba tři procenta. Nyní se poskytují hypotéky při sazbě v pásmu od čtyř do pěti procent. Vyřízení hypotéky však nějaký čas trvá, takže tyto hypotéky se promítnou až v číslech za únor, která budou zveřejněna přibližně v polovině března, tedy až za dva měsíce.

V dalších měsících letošního roku zdraží hypotéky do pásma pěti až šesti procent a budou atakovat svůj rekord za celou dobu sledování od roku 2003. Ten průměrná sazba hypoték vykázala v srpnu 2008, kdy činila 5,82 procenta.

Již loni v prosinci bylo ovšem patrné určité snížení zájmu o hypotéky, alespoň tedy v porovnání s předchozím měsícem listopadem. Hypotéky jsou totiž pro stále širší okruh domácností až příliš drahé, takže ty svůj sen o vlastním bydlení dávají „k ledu“. Tento trend bude sílit v letošním roce. Zvláště od jarních měsíců dále bude zájem o hypotéky slábnout velice znatelně, neboť jejich průměrná sazba se přiblíží úrovni šesti procent a zároveň budou od dubna v platnosti přísnější podmínky jejich poskytování. Ty zákonně stanovuje Česká národní banka, která nařídí bankám, aby žadatele o hypotéku posuzovali dle několika zpřísňujících kritérií, posuzujících jeho finanční situaci a schopnost hypotéku splácet. ČNB tato kritéria v čase pandemie načas přestala uplatňovat, ale nyní se k nim vrátí, aby nedopustila destabilizaci celého hypotečního trhu.

Letošní prudké zdražení hypoték ale nebude stačit na to, aby se zastavil růst cen nemovitostí. Ten tak jen zmírní. Zdaleka ne všichni lidé si kupují nemovitost na hypotéku. Navíc je na trhu stále citelný převis poptávky po nemovitostech nad jejich nabídkou, což souvisí s přílivem zahraničních investorů do realit, dlouhodobě extrémně expanzivní měnovou politikou centrálních bank či regulatorně silně omezovanou výstavbou nových bytů a domů v ČR.

Hypotéky budou nadále zdražovat ruku v ruce s růstem základní úrokové sazby ČNB, která se během prvního letošního čtvrtletí může dostat až na úroveň pěti procent, přičemž pravděpodobnější je, že dosáhne „jen“ hodnoty 4,75 procenta. I tak by šlo o její nejvyšší hodnotu od začátku roku 2002, tedy za posledních dvacet let.

Lukáš Kovanda, Ph.D. je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a hlavním ekonomem Trinity Bank.

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Hmm, bude to sice horší cestou, ale za to dál. Tak tomu říkám festival dobrých zpráv. Těžko se ubránit dojmu, že na trhu s bydlením není něco špatně. Skoro jako by se začaly naplňovat chmurné vize světa, kde vlastní bydlení bude vyhrazeno pro novodobou šlechtu a zbytek bude nevolničit v nájmech, jak nás na to začínají nejrůznější experti prostřednictvím médií hlavního proudu pomalu ale jistě připravovat. K tomu sdílená auta, družstevní prádelny, no a manželství už je taky vlastně přežitek, minimálně to klasické. Je to tak svobodné, tak flexibilní přece! Kde jsem to jenom viděl? Aha, Sovětské Rusko, už vím. Já jako stará konzerva za tím tuším temné vody zeleno-levé agendy. On totiž ten vlastní majetek, pozemek, byt atd. je přece jen ve skutečnosti pro určitou část politického spektra, která nyní bohužel nabývá už dlouho vrchu, cosi jako osina v zadku. Takový vlastník si na svém přece jen zatím ještě může dělat do značné míry co chce. A to se sociálním inženýrům nelíbí. Něco zregulujeme, něco přímo zakážeme a něčemu jen tak trochu (ne)pomůžeme. Třeba tomu vlastnickému bydlení. Možná bude ale jen stačit, že si svůj pořádně veliký dům na venkově prostě už nevytopíte a ještě sám rád budete muset uznat, že… Ale ne, určitě jsem jen paranoidní!

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř

Je to jistě nepříjemné vlastně pro všechny hráče na trhu, nicméně nepropadal bych skepsi. Nemovitosti sice nejspíš opravdu nezlevní, ale současně budou nepochybně růst i příjmy. Otázka je samozřejmě vzájemný poměr, ale celkově už ve střednědobém horizontu bývá tendence k určité vzájemné harmonizaci. Co se týče hypoték a úrokových sazeb, tady se nejspíš také uplatní logika hospodářského cyklu a po jistém vrcholu, který máme pravda patrně teprve před sebou, přijde zase zlevnění úvěrů. Ona žádná guma se nevydrží natahovat donekonečna!

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Co takhle konečně přestat žvanit o sociálních bytech, uznat, že na vlastní bydlení nedošáhne pomalu půlka národa a zkusit to po staru. Ne všechno je špatně jenom proto, že se to dělalo za minulýho režimu. Možná, kdyby někdo z pánů ekonomů vytáh hlavu ze zadku a spočítal, kolik lidí skončí kvůli tomu, že nemá vyhlídky na slušnej život, na chlastě, na drogách, v báni a co to ve výsledku stojí, tak, že by to za pár sídlišť ze státního stálo. Jasně, nesmělo by se stavět na zelený louce, protože tam žijou beztak nějaký žáby a ty maj přece před lidma přednost, že jo?!!