EKONOMIKA

Ignácovo řádění spočítáno: Způsobil škody za skoro 100 milionů

Škody, které klientům pojišťoven způsobil ve čtvrtek silný vítr Ignác, se blíží stovce milionů korun. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami.

Jde většinou o poškozené střechy, přístřešky, skleníky a pády stromů a větví. Nejvíce jich hlásili klienti ve středních Čechách.

"K dnešnímu poledni máme po následcích vichru Ignác registrováno 2051 škod za téměř 50 milionů korun. Na pojistná plnění vyplácíme v některých případech zálohy. Celkově odhadujeme, že pojistných událostí bude kolem 3000, a to s předpokládanou výší 75 miliónů korun. Aktuálně máme 50 procent škod s klienty již vyřešených," řekl ČTK mluvčí Generali České pojišťovny Jan Marek. Jde podle něj spíše o menší škody, poškození střešních krytin, prvků střech, okenic nebo poničení fasády domu odlétajícími předměty. Výjimkou nejsou ani poničené vedlejší stavby, skleníky, garáže, zahradní domky a nábytek.

Kooperativa k dnešnímu poledni registruje 1130 škod za celkem 22 milionů Kč. Z toho je 990 škod na nemovitostech a domácnostech, 140 na vozidlech klientů. "Více než 60 pojistných událostí jsme již ukončili a klientům jsme vyplatili přes 570.000 Kč," uvedl mluvčí pojišťovny Milan Káňa. Nejvíce škod na majetku podle něj hlásili klienti ze Středočeského a Ústeckého kraje.

Česká podnikatelská pojišťovna z kalamity Ignác zatím eviduje 250 majetkových škod za 11 milionů Kč. Největší dosud hlášenou škodou je poškození přetlakové tenisové haly za odhadované dva miliony korun Kč, upozornila mluvčí pojišťovny Renata Čapková. Škody má ČPP hlášeny prakticky z celých Čech, nejvíce jich je pak ze Středočeského, Ústeckého a Libereckého kraje.

Allianz po víkendu nezaznamenala nárůst hlášených škod spojených s vichřicí Ignác. Stále tedy podle mluvčí pojišťovny Marie Petrovové platí 500 škod do celkem deseti milionů Kč. Jde především o poškozená auta, domy, skleníky a poničené střechy, dodala.

Škody po větru Ignác zřejmě nedosáhnou rozsahu kalamity, kterou způsobily červnové a červencové bouřky. Ty se podle expertů pro pojišťovny mohly stát čtvrtou nejnákladnější živelní pojistnou událostí od vzniku ČR v roce 1993. Červnové tornádo se rozsahem škod na majetku, které jsou nyní odhadovány na téměř tři a půl miliardy korun, dostalo vysoko na žebříčku největších škod z živelních událostí posledních dvacet let.

ČTK | byznysvcesku.cz