EKONOMIKA

Inflace se přiblížila 13 procentům a ještě poroste

Meziroční inflace stoupla v březnu na 12,7 procenta z únorových 11,1 procenta. Je tak nejvyšší od května 1998, kdy dosáhla 13 procent. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 1,7 procenta. Podle ekonomů inflace nadále poroste a může dosáhnout až 15 procent kolem poloviny roku, zároveň podle nich zůstane ve zbytku roku dvouciferná. Březnová meziroční inflace byla zároveň o 2,9 procentního bodu vyšší, než odhadovala Česká národní banka v únorové prognóze.

V březnu nejvýrazněji zdražily pohonné hmoty, a to meziročně o zhruba polovinu. "Například Natural 95 se u čerpacích stanic prodával průměrně za zhruba 44,50 Kč za litr a nafta za 47 korun za litr," uvedla dnes vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Dále výrazně rostly i ceny elektřiny a zemního plynu. Cena elektřiny meziročně stoupla o 24,7 procenta, zemního plynu o 37,7 procenta a výrobků a služeb pro běžnou údržbu a opravy bytu o 16,4 procenta. Za teplo a teplou vodu si lidé museli připlatit o 13,9 procenta.

"Inflace nejspíše neřekla poslední slovo a v nejbližších měsících bude ještě stoupat. Otázkou je, zda se zastaví na 14 nebo 15 procentech. K jednociferným hodnotám se letos pravděpodobně již nevrátí," odhadl hlavní ekonom Deloitte David Marek. Pokles inflace k hodnotám poblíž dvouprocentního inflačního cíle ČNB nelze tak podle hlavního ekonoma společnosti Fondee Pavla Štěpánka předpokládat dříve než zhruba v polovině příštího roku.

Dnešní data jsou navíc podle ekonomů impulzem pro další zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou. "Za celý letošní rok se bude inflace pohybovat kolem 13 procent a bude tak nejvyšší od roku 1993. Vzhledem k tomuto inflačnímu vývoji trh prozatím předpokládá, že ČNB vystoupá se sazbami mírně nad šest procent," uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Nyní je základní úroková sazba ČNB pět procent.

Samotná centrální banka dnes k inflaci uvedla, že v březnových datech se odrazily dodatečné cenové šoky v souvislosti s válkou na Ukrajině a sankcemi proti Rusku, a to jak v oblasti cen komodit, tak v oblasti dodávek zboží. Rozdíl mezi odhady ČNB a skutečností byl způsoben především výrazným zdražením pohonných hmot. Další příčinou byl vyšší růst cen potravin a regulovaných cen. Proti odhadům byla vyšší také jádrová inflace, což je inflace očištěná o sezónní vlivy, změny regulovaných cen a daní.

ČTK | byznysvcesku.cz