EKONOMIKA

Inflace v Česku je nejvyšší od 90. let, pravděpodobně ještě stoupne

Meziroční inflace v lednu stoupla na 9,9 procenta z prosincových 6,6 procenta a je tak nejvyšší od července 1998. Vývoj ovlivnily zejména ceny bydlení, pohonných hmot a potravin. Vyplývá to z dnešních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Lednová inflace byla přitom vyšší než očekává Česká národní banka. Ta v této souvislosti odhadla, že je více než pravděpodobné, že v následujících měsících inflace překoná deset procent. S podobným vývojem počítají i ekonomové.

V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny stouply v letošním prvním měsíci roku podle ČSÚ nejvíce od ledna 1993, a to o 4,4 procenta. I v tomto případě se na nárůstu cen podepsalo zdražení bydlení, kde elektřina proti prosinci zdražila o téměř 39 procent a zemní plyn o 31 procent.

Předseda ČSÚ Marek Rojíček dnes upozornil, že růst cen energií, který výrazně ovlivňuje v poslední době inflaci, ještě podle informací od dodavatelů v Česku bude pokračovat. Podíl energií na spotřebitelském koši je přitom podle ČSÚ v rámci EU výrazně nadprůměrný.

Statistici zároveň uvedli, že zatímco v předchozích měsících byla inflace v Česku podle metodiky EU spíše průměrná, v lednu se dostala nad průměr celé EU. V lednu totiž harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP) v ČR stoupl na 8,8 procenta z prosincových 5,4 procenta. Lednový odhad za eurozónu, který se od čísla za celou EU liší zpravidla jen málo, činí přitom 5,1 procenta. Konečná čísla za EU ale ještě nejsou známá.

Proti loňskému lednu v bydlení zdražila elektřina o 18,8 procenta a zemní plyn o 21,5 procenta. O více než deset procent stouply i ceny výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytů, ceny tepla a teplé vody a tuhých paliv. Nájemné bylo meziročně dražší o 4,3 procenta, vodné o 5,3 procenta a stočné o 6,4 procenta. Další v pořadí vlivu na meziroční inflaci byla doprava, kde o 11 procent zdražila auta a o 28 procent pohonné hmoty a oleje. Mezi potravinami, které rovněž výrazně ovlivnily lednový meziroční index inflace, stouply o 9,4 procenta ceny pekárenských výrobků a obilovin, o 7,2 procenta ceny mléčných výrobků a o téměř 26 procent ceny olejů a tuků.

"Podle zimní prognózy ČNB bude inflace v letošním prvním pololetí kulminovat na hodnotách v blízkosti deseti procent. Ve světle aktuálních informací je přitom více než pravděpodobné, že v následujících měsících inflace tuto hodnotu o něco překoná. K cenovému růstu bude nadále dominantně přispívat jádrová inflace," uvedl dnes ředitel sekce měnové ČNB Petr Král.

Lednová inflace podle ekonomů potvrzuje, že česká ekonomika bude v letošním roce čelit nejvyšší inflaci od roku 1998. I podle nich meziroční inflace v dalších měsících pravděpodobně překoná deset procent a až od poloviny roku začne výrazněji polevovat. Zásadní obrat v cenovém vývoji například nepředpokládá pro nejbližší měsíce analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

"U řady komodit se ceny na světových trzích drží vysoko nebo opět stoupají, což skrz dražší dovozy otevírá v tuzemsku prostor pro další růst cen. To se týká například pohonných hmot či elektřiny a plynu. Svého vrcholu zřejmě nedosáhl ani meziroční růst u cen potravin nebo nákladů vlastnického bydlení," uvedl.

ČTK | byznysvcesku.cz

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy . Cítí se znechucený

Jo tak deset procent nebo dokonce trochu přes to bude. To sou mi noviny! Kolik je to procent, když jsem svařovací drát minulej tejden kupoval za dvojnásobek toho co na podzim?! A napadá mě padesát dalších věcí, se kterejma je to podobný a deset procent to teda není ani omylem. Jedeme z kopce dolů a nabíráme pěkně rychlost. Tohle bude ještě zajmavý! Plyn máme prej šestkrát dražší než Američani, ale dokonce i ty Maďaři maj elektriku snad za třetinu proti nám. Koho to zas zachraňujem tentokrát? Světovej mír to asi teď nebude, když posíláme úkáčkům ty velký prskavky do kanónů. Že by německý větrníky nebo Makarónovy zemědělský dotace?

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr . Cítí se zklamaný

Už je to znát i při běžném nákupu. Tohle už tu jednou bylo, pamatuji se, vláda tenkrát ale řekla, zatněte zuby, bude lépe, je to cena za tu změnu. A lépe nakonec opravdu bylo. Ne všem, ne hned, ale bylo. Za co je to cena nyní, není tak úplně jasné. A pokud, tak se rozhodně nebude jednat o víceméně celonárodní konsensus jako tenkrát za Klause, kdy kromě komunistů to většina přijala. Bude to pro současnou vládu tanec mezi vejci. Nezávidím jím to. Na druhou stranu věděli do čeho jdou a svým způsobem se na tom i v opozici už podíleli. Je to teď pěkně vidět u rušení těch korona opatření. Hra na to, že nejsme jako Babiš, dostává celkem vážné trhliny. Ministr, který jeden den řekne, budeme rozvolňovat a druhý den, pokud nám neschválíte zákon, budeme zase zavírat, je dokonalý epigon svých trapných předchůdců.

Nikola Spurná
30 let, prodavačka . Cítí se smutný

Lidi začínaj fest šetřit. Vidím to teď po Novým roce už docela jasně na těch jejich nákupech. Do Vánoc to ještě celkem šlo, ale teď kolikrát vám přijde zákazník ke kase, má tam dvě věci a tváří se… No, jako když ho škubete z posledních peněz. Zrovna minulej tejden, když sem byla za masným pultem, přišla paní, čtvrt hodinu vybírala, co by bylo tak za nejmíň peněz, pak na mě začala ječet, když jsem jí dala místo deseti deka jedenáct a nakonec to tam všechno nechala. Tohle fakt nebylo. A sou lidi taky nervózní, naštvaný, to je vidět. Sem ráda za každýho člověka, co se usměje, jen tak prohodí pár slov, udělá třeba legrácku, ale ubejvá jich.