EKONOMIKA

Internet je dnes pro českou ekonomiku významný zhruba jako celé stavebnictví

Dnes je to přesně třicet let od připojení České republiky k internetu. Od té doby zaznamenal obrovský rozmach, který poznamenal život každého z nás. A také dal vzniknout internetové ekonomice. Ta dnes představuje zhruba 5,5 procenta hrubého domácího produktu České republiky, tedy přibližně 360 miliard korun ročně. Její význam je tak srovnatelný třeba se stavebnictvím. Impuls ji dodala i pandemie.

Lukáš Kovanda

Internetová ekonomika zahrnuje zejména příslušný segment informačních a telekomunikačních technologií v průmyslu a ve službách, internetová média a samozřejmě sféru internetového obchodování, čili e-commerce.

Česká republika vykazuje jeden z nejvyšších počtů internetových obchodů v přepočtu na obyvatele na světě, více než 50 tisíc.

V Česku také roste nejvýrazněji ze všech zemí EU podíl lidí, kteří nakupují přes internet. V roce 2016 celkem 57 procent z těch obyvatel ČR, kteří používají internet, uvedlo, že přes něj také nakupují. V roce 2021 už takto odpovědělo hned 84 procent z nich. To značí nárůst o 27 procentních bodů, který je za období let 2016 až 2021 nejvýraznější ze všech zemí EU. Česko se tak zařadilo mezi evropské velmoci internetového nakupování. Větší podíl uživatelů internetu nakupuje online v celé EU už jen v Nizozemsku, Dánsku, Švédsku a Irsku. Česká republika se tak řadí mezi pětici zemí EU, kde lidé přes internet nakupují vůbec nejvíce. Údaje pocházejí z pravidelného šetření Eurostatu.

Je to právě také rozmach internetu a e-commerce, díky němuž se hned pět úspěšných podnikatelů zařadilo mezi dvacítku nejbohatších Čechů dle Forbesu. Internet samozřejmě tak či onak využívají prakticky všichni byznysmeni, čistě díky němu se ale mezi ty úplně nejbohatší vyhoupli Aleš Zavoral, zakladatel e-shopu Alza.cz, Ivo Lukačovič, zakladatel vyhledávače Seznam.cz, Ondřej Tomek, jenž stál u zrodu vyhledávače Centrum.cz, a z velké části také Pavel Baudiš a Eduard Kučera, kteří položili základy původně antivirové, dnes spíše již technologické společnosti Avast. Čtvrtina těch úplně nejzámožnějších Čechů tak zbohatla právě hlavně díky internetu. 

Lukáš Kovanda, Ph.D. je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a hlavním ekonomem Trinity Bank

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr . Cítí se bezradný

To tak je a vždy bylo. Kdo umí chytit první nový vítr, dopluje nejdál. Když se prosazoval parní stroj, elektřina atp. bylo to právě tak. Prozíraví a odvážní zbohatli pohádkově, bohatí, co včas obrátili, neztratili a ti co se starosvětsky rozhodli držet v minulosti dobité pozice, ještě nějaký čas přežívali a pak se odebrali mezi neúspěšné. Technický pokrok sám o sobě nijak nesouvisí s konzervativností v morálce a společenských ohledech, jakkoli má často potenciál obojí měnit a někdy se to zaměňuje. Pokroku v technice se bránit netřeba, ba naopak. Ovšem tzv. pokrokářství například ve vztazích nebo odvěkém fungování základních věcí jako je rodina, soužití s přírodou, ale i mezi národy značí obvykle veliký průšvih, ke kterému je pak moderní technika často s děsivými účinky zneužita.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy . Cítí se překvapený

Vždycky sem chtěl sedět celej den u kompu, pařit hry a brát za to těžký prachy. Docela mě dostalo, že spolužákovi ze základky se to fakt povedlo. Dělá v Praze nějakýho toho vývojáře přes hry a bere měsíčně tolik, co my tady za čtvrt roku. Někdo se umí narodit! Je fakt, že mu dost šla matika a výpočetka. Na ostatní byl stejně blbej jako já. Jeden čas jsme seděli dokonce vedle sebe a učitelka na češtinu na nás kolikrát ječela, že s takovou skončíme u lopaty. No, jak kdo evidentně.

Karla Bernášková
38 let, učitelka . Cítí se bezradný

Myslím, že práce v IT je obecně velká výzva i šance dnešní doby. Osobně jsem za svoji kariéru poznala několik zejména chlapců, kteří se zdáli nepříliš nadaní v takovém tom obecném, studijním slova smyslu a nakonec byli profesně velmi úspěšní právě díky specializaci na práci s počítači. Vzpomínám si zejména na jednoho, budu mu říkat například Vláďa, u kterého jsme na prvním stupni dokonce jeden čas s kolegyněmi řešily, zda-li by mu nebylo lépe na tehdy tzv. zvláštní, později speciální škole. Měl obrovské problémy zejména v jazycích, velmi špatně se vyjadřoval, dosti i v hodinách zlobil. No a nedávno jsem jej potkala, už byl ženatý, vystudoval na technice jakýsi na počítače zaměřený obor a je z něho pan inženýr. Je fakt, že už v sedmé třídě právě v hodinách výpočetní techniky začal i se svým slabým prospěchem předhánět ve znalostech jejich tehdejší vyučující.