EKONOMIKA

Investor Icahn chce, aby se dodavatelé pro McDonald's lépe chovali k prasatům

Aktivistický investor Carl Icahn vyžaduje, aby se dodavatelé vepřového pro řetězec restaurací McDonald's lépe chovali k prasatům. Za tímto účelem prosazuje své lidi do dozorčí rady firmy, informuje server server BBC a další média.

Podle Icahna, který podle firmy vlastní 200 jejích akcií, je způsob chovu zvířat nemravný. Miliardář poukazuje například na to, že maso řetězci McDonald's dodávají i chovatelé, kteří drží březí prasata samotná v malých kotcích, což je podle Icahna kruté.

Icahn proto požaduje, aby se od této praxe do jím stanovené lhůty upustilo. Pomoci s tím mají dva jeho nominanti - Leslie Samuelrichová z firmy Green Century Capital Management, která se zabývá udržitelnými investicemi, a Maisie Ganzlerová z restauratérské společnosti Bon Appetit Management Company. Obě chce navrhnout do dozorčí rady na letošní valné hromadě.

McDonald's se v roce 2012 zavázal, že přestane objednávat vepřové maso od dodavatelů, kteří dávají březí prasata do úzkých kotců. Teď jsou v nich prasnice zavřené kratší dobu, ale problém trvá.

McDonald's uvedl, že se od té doby postavil do čela snah o to, aby se prasnicím dostalo vlídnějšího zacházení. Přibližně třetina amerických dodavatelů vepřového masa podle něj už přešla na systémy skupinového chovu.

Firma upřesnila, že do konce roku bude od takových dodavatelů odebírat 85 až 90 procent vepřového. Veškeré vepřové od nich začne brát od roku 2024.

ČTK | byznysvcesku.cz

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr . Cítí se v pohodě

Já vím, že ta zakazovací kultura je příšerná a zrovna Amerika se svojí protestantskou historií je na to náchylná obzvláště, ale přece jen si říkám: Není normální se chovat ke zvířatům dobře? Neříkám lidsky respektive jako k lidem, to je dnes takový druhý extrém. Zrovna ta prasata nám ale dávají hodně dobrého! Zvíře má na světě svoje místo a zaslouží si slušné zacházení. Koneckonců prý se to i na chuti toho masa nakonec pozná, v jakých podmínkách zvíře žilo. Tak komu už to nedá cit k živému tvoru, alespoň ohled na vlastní chuťové buňky by mohl.

Karla Bernášková
38 let, učitelka . Cítí se bezradný

Žiji na venkově a musím říci, že je občas hrozné, když se třeba i od dětí ve škole dozvídám, jak někteří lidé se zvířaty zachází. Myslím, že je dobře, že se to mění. I takovéto akce tomu mohou přispět. Mám pocit, že lidé, kteří krutě zachází se zvířaty jsou nakonec stejného jednání schopni i vůči lidem. Sama mám kočičku, vlastně kocourka a objevila jsem v něm obrovskou osobnost, v dobrém slova smyslu partnera. Když je mi třeba někdy smutno a on se o mne přijde otřít a přede u toho, hned se cítím lépe.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy . Cítí se znechucený

To zvíře je tady od začátku až do konce kvůli tomu, aby někomu posloužilo jako jídlo. Nevím, kolik z těch záchranářů a aktivistů někdy prase chovalo, ale není to zas taková sranda. My to za mýho dětství doma měli. Je s tím dost práce a ne vždycky příjemný. To zvíře je prostě prase. Nikdo netvrdí, že se má tejrat, ale tyhle tanečky kolem povedou k jedný jediný věci a to, že ten, kdo na tom bude nakonec bitej, bude člověk. Můj děda ještě pamatoval, když bylo, jak říkal, vysoko do žlabu. Maso bylo ve svátek a bylo ho málo. Tak, jestli si tohle potřebuje někdo zopakovat, tak jen ať pokračujou. Prasata budou mít vegáč a my budem vegani. Jednoho takovýho znám. Je hubenej jak lunt a barvu má zelenou.