EKONOMIKA

Italský veřejný sektor musí vyměnit antivirový software spojený s Ruskem

Italské orgány veřejné správy musí vyměnit antivirový software, který je spojen s Ruskem, aby zabránily jakémukoli narušení bezpečnosti služeb v důsledku probíhajícího ukrajinského konfliktu.

Ondřej Smutný | reuters.com

Tento krok přichází v době, kdy italský úřad pro ochranu osobních údajů zahájil vyšetřování možných bezpečnostních rizik  spojených s používáním softwaru od ruské společnosti Kaspersky Lab, a to v souvislosti s rostoucími obavami z možných kybernetických útoků.

Regulátor požádal společnost Kaspersky, aby uvedla počet a povahu svých zákazníků v zemi a objasnila, jak její nástroje zpracovávají osobní údaje, včetně toho, zda jsou poskytovány zahraničním vládám.

Společnost Kaspersky v prohlášení zaslaném e-mailem agentuře Reuters uvedla, že žádost italského regulačního orgánu obdržela a je připravena reagovat na případné nejasnosti. Dále ve čtvrtek agentuře Reuters sdělila, že je soukromě řízenou společností bez vazeb na ruskou vládu, a uvedla,  že trpí kvůli rozhodnutím, která jsou založena spíše na geopolitice než na skutečných technických problémech.

Italský závodní tým Ferrari se rozhodl odstranit logo Kaspersky ze svých vozů Formule 1 a přehodnocuje své vztahy s touto společností.

Italská státní agentura pro kybernetickou bezpečnost ve svém doporučení vydaném na začátku tohoto týdne uvedla, že neexistují žádné důkazy o tom, že by systémy poskytované společnostmi napojenými na Rusko byly od invaze na Ukrajinu 24. února zneužity. Upozornila však, že v souvislosti s rostoucím konfliktem je třeba přehodnotit rizika a že antivirový software je obzvláště citlivý vzhledem k "vysoké míře invazivity" systémů, kterým slouží.

Podobné varování bylo v úterý vydáno v Německu, kde místní úřad pro kybernetickou bezpečnost varoval uživatele antivirového softwaru vyvinutého společností Kaspersky, že představuje vážné riziko možného útoku hackerů.

Ondřej Smutný, redaktor byznysvcesku.cz