EKONOMIKA

Jak je na tom trh práce? Mnohem více zaměstnavatelů bude nabírat než propouštět

Čeští zaměstnavatelé plánují i ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku více nabírat zaměstnance než propouštět. Vyplývá to z pravidelného průzkumu společnosti Manpower mezi 750 zaměstnavateli v soukromém i veřejném sektoru v ČR, jehož výsledky firma dnes zveřejnila na tiskové konferenci.

Přijímat nové zaměstnance plánuje podle průzkumu 16 procent zaměstnavatelů, naopak šest procent očekává snižování jejich počtu. Na 77 procent oslovených firem uvedlo, že během čtvrtého čtvrtletí změnu nechystá. Čistý index trhu práce tak činí plus deset procent. V předchozím čtvrtletí to bylo plus sedm procent.

"Většina sektorů plánuje v závěru roku nabírat podobně vysokým tempem, jako tomu bylo v roce 2018. Aktuálně je rekordní počet neobsazených pracovních míst v historii. Pandemie ale zmrazila trh práce a ten se oživuje jen velmi pomalu. Lidé nechtějí dobrovolně měnit zaměstnání a jít do nejistoty," uvedla generální ředitelka ManpowerGroup ČR a Slovensko Jaroslava Rezlerová.

Najít větší množství dělníků nebo skladníků je podle ní podobně náročné, jako nábor programátorů. Složitý je nadále nábor zaměstnanců s technickým vzděláním všech úrovní od řemeslníků po strojní a IT inženýry. Extrémně náročné je pro zaměstnavatele nalákat zpět zaměstnance do gastronomie, ubytování a osobních služeb. Ti si většinou našli uplatnění v jiných oborech a z obavy z dalších vln pandemie se nechtějí vrátit do oborů, které byly v pandemii uzavřené, dodala.

Nejsilnější náborové prostředí hlásí zpracovatelský průmysl, který je zároveň největším českým zaměstnavatelem. V tomto sektoru je čistý index 22 procent. Zaměstnavatelé ve stavebnictví hlásí vysoký optimismus s indexem plus 18 procent a ubytování a stravování plus 13 procent.

Nejsilnější náborové plány hlásí velké organizace nad 250 zaměstnanců s indexem plus 21 procent. Střední organizace s 50 až 250 zaměstnanci vykazují index plus devět procent, malé organizace plus osm procent a mikro organizace plus tři procenta.

Zaměstnavatelé ve všech třech regionech jsou optimističtí, nejvíce pak v Praze s indexem plus 17 procent. Index na Moravě a ve Slezsku stejně jako v Čechách dosahuje plus sedmi procent.

Zaměstnavatelé ve 41 ze 43 zemí a oblastí plánují v nadcházejícím čtvrtletí zvyšovat počet zaměstnanců, pouze ve dvou nikoliv. V porovnání s předchozím čtvrtletím náborové plány posílily ve 31 ze 43 zemí, oslabily v deseti a zůstaly beze změny ve dvou. Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku, kdy pandemie covid-19 byla intenzivní v téměř celém světě, zaměstnavatelé ve všech 43 zemích a oblastech hlásí růst trhu práce.

Nejsilnější trh práce očekávají v příštím čtvrtletí zaměstnavatelé ve Spojených státech, Indii, Kanadě, Nizozemsku, Mexiku a Francii, zatímco nejslabší náborové aktivity hlásí Panama, Jižní Afrika, Singapur, Chorvatsko a Argentina.

ČTK | byznysvcesku.cz

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

To bylo řečí a vyhrožování… Jako vždycky a nakonec budou zase rádi, že na ně bude mít kdo dělat.

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř

Ten problém s nedostatkem lidí je u nás dlouhodobě a je hlubší. Na tom výkyv v podobě covidové krize neměl vcelku co změnit, se všemi těmi programy navíc k tomu. 

Pokud by se mělo něco skutečně posunout, bude se muset měnit celé nastavení. Uplácet lidi, aby byli vůbec ochotni pracovat, není dlouhodobě únosné v situaci, kdy míra zajištění jednotlivce prakticky jen velmi málo souvisí s jeho nasazením. Jednoduše řečeno, sociální stát si už nyní řeže větev sám pod sebou. Skutečná krize teprve bude muset přijít.

Karla Bernášková
38 let, učitelka

Dokonce i u nás ve školství po veškerém tom přidávání je často problém sehnat učitele, o kvalitách nemluvě. Jsou jistě místa ve velkých městech, kde tomu tak není, ale že bych viděla nějakou ochotu tady na venkově  dojíždět, zvyšovat si kvalifikaci, měnit ji... 

Ten tlak tu jednoduše není a lidé nějaký tlak potřebují. Vidím to i na dětech. Když je tlaku moc, vzdají to, když ale není žádný nebo jen zanedbatelný, vnitřní motivace u většiny schází a výsledky tomu odpovídají. 

Nikola Spurná
30 let, prodavačka

Jeden čas to vypadalo, že se bude propouštět, nakonec z toho nic nebylo a teď mám dokonce nabídky odjinud. Práce je, kdo chce dělat, práci určitě najde.