EKONOMIKA

Jaká bude nakonec cena za COVID? MMF předpokládá, že zvýší odhad ztrát způsobených světové ekonomice

Mezinárodní měnový fond (MMF) předpokládá, že zvýší svůj odhad ztrát způsobených světové ekonomice pandemií covidu-19. Uvedla to dnes šéfka fondu Kristalina Georgievová. Nynější odhad předpokládá, že pandemie globální hospodářství do roku 2024 připraví o 12,5 bilionu dolarů (267 bilionů Kč)

Georgievová dnes rovněž varovala, že růst nerovnosti mezi bohatými a chudými způsobený pandemií bude vyvolávat další protesty, napětí a nejistotu.

Hospodářské oživení nyní podle šéfky MMF po celém světě brzdí výpadky v dodavatelských řetězcích, růst inflace a zpřísňování měnové politiky. MMF v říjnu snížil odhad loňského růstu světové ekonomiky na 5,9 procenta z dříve předpokládaných šesti procent. Odhad letošního růstu ponechal na 4,9 procenta.

Tento týden fond původně plánoval zveřejnit nový výhled pro světovou ekonomiku. Zveřejnění však začátkem ledna odložil na příští týden, aby mohl v prognózách zohlednit nejnovější vývoj kolem pandemie. Georgievová minulý měsíc uvedla, že MMF pravděpodobně ekonomické prognózy zhorší v reakci na příchod nové koronavirové varianty omikron.

ČTK | byznysvcesku.cz