EKONOMIKA

Jako Bitcoin: Druhá největší kryptoměna ethereum vystoupala na dosavadní maximum

Druhá největší kryptoměna ethereum dnes vystoupila na dosavadní maximum. Při obchodování v Asii se dostala až na cenu 4643 dolarů (přes 102.000 Kč).

Za týden kryptoměna posílila o více než deset procent, a dohání tak bitcoin, který má dosavadní maximum na ceně 67.016,5 USD, kam vystoupil 20. října. Od doby, kdy bitcoin coby největší a nejznámější kryptoměna vystoupil na rekordní hodnotu, posilují také ostatní digitální měny. K růstu jim pomáhají zprávy o čím dál širším uznávání kryptoměn a ochota investorů vkládat peníze do těchto aktiv považovaných za riziková v časech nízkých úrokových sazeb.

"Všichni očekávají býčí trh s absencí negativních zpráv," citovala agentura Reuters analytika Dannyho Chonga ze společnosti Tranchess. Chong se domnívá, že kryptoměny budou posilovat i v aktuálním čtvrtletí, investoři by se ale podle něj měli ptát, co by tento vývoj mohlo ohrozit. Býčím trhem se rozumí vytrvalejší růst cen.

Bitcoin se kolem 11:00 SEČ prodává na burze Bitstamp zhruba za 63.220 dolarů. Od začátku roku posílil přibližně o 117 procent. Cena etherea se letos už zešestinásobila, ve stejnou dobu se pohybovala kolem 4600 dolarů. K popularitě druhé největší kryptoměny přispívá i popularita nezaměnitelných tokenů (Non-Fungible Tokens, NFT), které fungují na její bázi.

Největší australská banka Commonwealth Bank of Australia (CBA) dnes oznámila, že nabídne jako první velká banka v zemi drobným klientům možnost obchodovat s kryptoměnami. Zprvu umožní investice do deseti z nich, včetně etherea.

ČTK | byznysvcesku.cz