EKONOMIKA

Jde o tisíce pracovních míst. Dopadne firma Vítkovice Steel díky blokaci jako Sberbank?

České úřady zablokovaly majetek ostravské hutní společnosti Vítkovice Steel. Ta je důležitým zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji, jenž už nyní vykazuje společně s Ústeckým krajem nejvyšší míru nezaměstnanosti v zemi, konkrétně pětiprocentní.

Blokace majetku společnosti Vítkovice Steel ohrožuje pracovní místa jejích zhruba devíti stovek zaměstnanců a také pracovní místa v subdodavatelských firmách. Celkem může jít až o nižší tisíce pozic. 
V Ostravě samotné míra nezaměstnanosti činí dokonce 5,4 procenta. Přitom celorepublikový průměr odpovídá jen 3,4 procenta. 

Zablokování majetku jakékoli firmy, pokud by bylo trvalejšího rázu, závažně ochromuje její hospodaření. Zablokování neznamená, že je majetek dané firmy zabavený nebo znárodněný. Vlastník se totiž blokací nemění. Zůstává stejný. Což je rozdíl oproti konfiskaci. Blokace neboli „zmrazení“ majetku však znamená zničení jeho současné ekonomické hodnoty prostřednictvím kriminalizace jakéhokoli pokusu s takovým majetkem nakládat či z něj benefitovat.

Majitelé společnosti Vítkovice Steel, investiční fondy ze zemí bývalého Sovětského svazu, tak o podnik nepřicházejí. Nemohou jej ale například prodat či jím ručit za půjčky. Což už samo o sobě ochromuje hospodaření, neboť to například znesnadňuje přístup k financování investic. 

Velmi rychle lze ovšem také čekat reakci obchodních partnerů podniku. Ti se budou snažit vyhnout transakcím s ním. Mohou například rušit zakázky, které u něj mají, případně už si nové dodávky objednají u konkurence. Zejména západní firmy totiž v reakci namířené proti Rusku „uvalují sankce na sebe sama“, v tom smyslu, že se vyhýbají obchodování se sankcionovanými stranami, aby si tak nepoškozovaly vlastní pověst. Pokud tedy blokace majetku Vítkovice Steel, tedy důsledek sankcí, nebude jen přechodnou záležitostí, podnik získá natolik neblahé stigma, že se mu budou dosavadní i potenciální noví obchodní partneři obloukem vyhýbat, což povede k odlivu zakázek a potenciálně k bankrotu.

Vítkovice Steel zkrátka kvůli blokaci může rychle přijít o důvěryhodnost v příslušných obchodních kruzích i u svých zákazníků nebo klientů. Může jej tak potkat v zásadě ten samý osud jako Sberbank CZ. Ta koncem února zkolabovala a tento týden jí byla Českou národní bankou odebrána bankovní licence poté, co jejího konečného vlastníka, ruský bankovní dům Sberbank, v důsledku invaze Ruska na Ukrajinu sankcionovaly americké úřady.  

Lukáš Kovanda, Ph.D. je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a hlavním ekonomem Trinity Bank.

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr . Cítí se smutný

Vítkovice jsou značka sama o sobě. Každý z vesnice měl jejich modré smaltované silo někde za humny, my měšťáci jsme zase znali poklopy od kanálů a všichni společně jsme pak sledovali souboje s Vítkovicemi hokejovými. Co vím, tak z té obrovské fabriky v Ostravě už zbývá jen zlomek její bývalé slávy a ve zbytku se pořádají festivaly a muzejní expozice, ale i tak mám takový zvláštní pocit, když se s Vítkovicemi něco děje. Ono vyrobit pořádný kus železa sice už není takový zázrak jako před sto padesáti lety, ale pořád to neumí každý a třeba pořádný kus pancíře si na 3D tiskárně nevyrobíte, když by byl zrovna teď čistě náhodou potřeba. To, že mám z minimálně části sankcí pocit, jako že se střílíme do vlastní nohy už jsem minule psal. Tak po téhle zprávě ho mám znova a ještě více.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik . Cítí se znechucený

Už dávno mělo být ruským firmám u nás zakázáno cokoli kupovat, prodávat a vůbec jakkoli získávat. V opačném případě totiž opravdu prodáváme Putinovi i ten pověstný provaz, na kterém nás jednoho dne oběsí. Zrovna toto umí Rusové výborně. To je u nich takříkajíc jistota!

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy . Cítí se naštvaný

Že bysme si jako ke všem těm dávkám pro Ukrajince ještě přihodili do rozpočtu dávky pro vlastní lidi, který vlastní blbostí pošlem na pracák? No výborně, jen tak dál naše nevážená vládo, tohle už nebude dlouho trvat. Na tohle nebudou potřeba ani žádný ruský tanky, vás lidi poženou vidlema a to už hodně brzo.

Karla Bernášková
38 let, učitelka . Cítí se bezradný

Byla jsem před lety s deváťáky ve Vítkovicích ve Světě techniky. Byla to taková klukovská třída a chlapci si to vysloveně vyžádali. Musím říci, že to byla velice hodnotná expozice z hlediska výuky. Byl s námi i kolega vyučující fyziku a ten byl také nadšený. Co se týče té nezaměstnanosti, to je zejména na Ostravsku jistě vážná a citlivá věc. Vím to, mám tam příbuzné. Na druhou stranu, k čemu by komukoli u nás byla sebelepší práce a s ní spojená obživa, pokud by to mělo být spojené s nebezpečím, že tím podporujeme zemi, která nám chce ublížit. Sleduji v televizi, co se děje nyní na Ukrajině a je to hrozné, co tam Rusko dělá. Když si to představím u nás… ! Takovým lidem bychom neměli posílat peníze, technologie, ale vlastně vůbec nic i za cenu, že to teď způsobí nějaké těžkosti.