EKONOMIKA

Jihoafrický regulátor žaluje společnost Meta u soudu kvůli dominantnímu postavení

Jihoafrická komise pro hospodářskou soutěž v pondělí oznámila, že pohnala společnost Meta Platforms (provozovatele Facebooku a aplikace WhatsApp) před soud kvůli údajnému zneužívání dominantního postavení na trhu.

Ondřej Smutný | reuters.com

Mluvčí společnosti Meta pro WhatsApp však uvedl, že: “regulační orgán vznesl námitky proti opatřením, která mají pouze chránit uživatele platformy před zneužíváním podmínek aplikace WhatsApp.”

Ve svém prohlášení regulátor obvinil společnost Meta ze "zneužívání dominantního postavení tím, že se dopouští praktik omezujících účast konkurenčních firem, jejichž cílem je zabránit konkurentům nebo potenciálním konkurentům ve vstupu na trh, v účasti na něm a v jeho rozšiřování".

Komise uvedla, že se Meta rozhodla "vyřadit" GovChat (start-up, který propojuje státní správu a občany) a jeho dceřinou společnost #LetsTalk ze svého rozhraní pro programování obchodních aplikací pro WhatsApp.

Dále uvedla, že společnost Meta "zavedla a/nebo selektivně prosazovala vylučující podmínky upravující přístup k rozhraní WhatsApp Business API, zejména omezení týkající se používání dat".

Společnost WhatsApp však vyloučení GovChatu obhajovala s tím, že tento start-up nedodržuje podmínky služby Meta.

"Společnost GovChat opakovaně odmítla dodržovat naše zásady, jejichž cílem je chránit občany a jejich informace, a upřednostnila své vlastní obchodní zájmy před veřejností," uvedl mluvčí společnosti Meta pro platformu Whatsapp. "Budeme i nadále bránit WhatsApp před zneužitím."

Zástupci společnosti GovChat se doposavad k tématu nevyjádřili.

Společnost Meta čelí antimonopolnímu řízení ze strany několika úřadů, včetně Spojených států, Velké Británie a Evropské unie. Cena jejích akcií však klesla o 250 miliard dolarů kvůli konkurenci ze strany platforem, jako je TikTok, což podle některých podporuje její tvrzení, že čelí tvrdé konkurenci, a proto nemá monopolní postavení. 

Ondřej Smutný, redaktor byznysvcesku.cz