Josef Kalina

67 let, strojní inženýr

50 okomentovaných článků

Josef je poctivý a dobrý člověk. Žije v okresním městě. Celý život usilovně pracoval a na svém kontě má dokonce několik ne úplně bezvýznamných patentů důlních strojů. Josef prožil celý život s pocitem, že kdyby tu nebyli komunisté, dotáhl by to ještě mnohem dál. Josef má rád svoji práci a zároveň má velký smysl pro rodinu, o kterou se vždy příkladně staral krom času, kdy byl na montážích. To pak přišly krize, které ale se ženou společně překonali. Svým dětem zajistil solidní vzdělání, které považuje spolu se slušností a solidností za nejvyšší hodnotu. V posledních letech má ovšem jednu velikou starost a to návrat něčeho jako byl minulý režim. Někdy se Josef dokonce v noci probudí a zdá se mu, že slyší pod okny zase rachotit ruské tanky. Po letech střídání stran zakotvil Josef voličsky u KDU. Zná mezi lidovci pár slušných lidí a ne, že by přímo věřil v Boha, ale něco, nějaká vyšší spravedlnost být musí. Josefovo motto je: Naše místo je na Západě.

Finanční zajištění Josefa je poprvé v životě na úrovni, jaké si celý život představoval. Ke slušnému důchodu, který mu vyplácí stát má ještě zkrácený úvazek u svého bývalého zaměstnavatele a spoustu malých zakázek na svůj živnostenský list. Každé tři, čtyři roky si teď může dopřát nový, byť ne drahý vůz a ženu i vnoučata dokonce vzal opakovaně k moři.

Okomentované články

EKONOMIKA

Revoluce v cestování. Pandemie podle šéfa Airbnb navždy změnila způsob, jak lidé cestují

Způsob, jak lidé cestují, se v důsledku pandemie covidu-19 navždy změnil. Uvedl to podle serveru BBC šéf společnosti Airbnb Brian Chesky.

EKONOMIKA

V průmyslu se zdražuje nejrychleji od roku 1993. Růst cen se naplno rozjel i ve stavebnictví a zemědělství

„Zdražování stále nabírá na obrátkách. Je tak zřejmé, že rozhodnutí České národní banky o zvýšení úrokových sazeb bylo správné a v následujících měsících zřejmě dojde k jejich dalšímu růstu.

EKONOMIKA

Češi v srpnu koupili kryptoměny za 200 milionů Kč, proti loňsku dvojnásobek

V srpnu Češi nakoupili kryptoměny za přibližně 200 milionů korun, což je zhruba stejně jako v předchozím měsíci a dvojnásobek toho, co před rokem.

SPOLEČNOST

Fenomén horských apartmánů: Novodobé chataření pro bohaté?

Individuální rekreace v tuzemských horách zažila během covidových opatření renesanci. V čem je rozdíl oproti tradičnímu českému chataření? A jak je to s cenami v neatraktivnějších lokalitách?

EKONOMIKA

Neviditelné problémy středního věku: České firmy zbytečně odmítají padesátníky

Nezaměstnanost lidí starších 50 let se zvyšuje. Ke konci srpna letošního roku registroval úřad práce 97.747 evidovaných ve věku nad 50 let.

EKONOMIKA

Bitcoin míří k novému rekordu. V USA totiž dnes spustí první bitcoinový fond pro širokou veřejnost

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny se dnes dostala na úroveň necelých 63 tisíc dolarů za kus. Vyšších cen dosahoval bitcoin za celou svoji historii od roku 2009 pouze v jediném týdnu letos v polovině dubna.

EKONOMIKA

Čím dál víc ojetých aut je v Británii dražších než nové vozy. Co za tím stojí?

Těm, kteří si koupí ojetý vůz v Británii, se může stát, že za něj zaplatí více než za nové auto. Prodejci mají takový problém sehnat vozy, že 17 procent aut starých méně než rok je nyní dražších než jejich nové, avšak nyní nedostupné, ekvivalenty.

EKONOMIKA

Ztratí lidé polovinu úspor? Když zůstane inflace kolem pěti procent déle než deset let, tak ano...

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky, řekl dnes na konferenci Vyšehradské fórum předseda Institutu ekonomických a společenských analýz Juraj Karpiš.

EKONOMIKA

Odvody českých firem na sociální zabezpečení jsou v Evropě druhé nejvyšší. Brání rozvoji podniků

Pojistné na sociální zabezpečení odváděné českými zaměstnavateli je po Francii druhé nejvyšší v Evropě.

EKONOMIKA

Byrokracie vítězí! Průměrná malá firma stráví papírováním 272 hodin ročně

Průměrná malá firma v ČR vynaloží na papírování a byrokracii 272 hodin ročně. Proti loňskému roku je to zhoršení o 49 hodin.

EKONOMIKA

Putinova geopolitická hra s plynem? Megawatthodina zdolala 160 eur

Růst cen zemního plynu v Evropě prudce zrychluje. Cena klíčového termínového kontraktu s dodáním v listopadu se dnes zvýšila až o 40 procent a poprvé překročila 160 eur (zhruba 4000 Kč) za megawatthodinu.

POLITIKA

Kovanda: V německých volbách vyhrál politický střed, pro českou ekonomiku je to spíše příznivé

Zelení triumfují v Berlíně, špatná zpráva pro tamní velké nemovitostní vlastníky.

EKONOMIKA

Proč Polsko nezavře důl Turów? Ekonomicky se mu vyplácí stále, i s pokutou

Podle pondělního rozhodnutí Soudního dvora EU má Polsko platit pokutu půl milionu eur denně za to, že nezastavilo těžbu na hnědouhelném dole Turów. Tato pokuta však není dostatečná, aby vedla k ekonomické nesmyslnosti těžby. Tím pádem nelze předpokládat, že na jejím základě Varšava těžbu v dole zastaví.

EKONOMIKA

Mamahotel táhne stále víc: Podíl mladých lidí bydlících u rodičů meziročně vzrostl na 23 procent

Podíl lidí do 26 let bydlících u rodičů v Česku meziročně vzrostl o osm procentních bodů na 23 procent.

EKONOMIKA

Mezigenerační hypotéky: Dobrý nápad, nebo slepá cesta?

Banky chtějí, aby splácení hypotéky mohli po rodičích „dědit“ děti, důvodem i aktuální zvýšení úroků České národní banky. Ta je však proti těmto takzvaným mezigeneračním hypotékám.

EKONOMIKA

První zelené dluhopisy EU vyvolaly mezi investory rekordní zájem

První zelené dluhopisy, které dnes vydává Evropská unie, se setkaly s rekordním zájmem, uvedla agentura Reuters s odvoláním na informace od hlavního manažera nabídky.