EKONOMIKA

Jsme na ně připraveni? ČR čeká během 5 let příchod 50.000 pracovníků z Asie

Česko čeká významné navýšení počtu pracovníků z Asie, během příštích pěti let jich přijme až 50.000. Vyplývá to z odhadů společnosti Flecto, která se zabývá flexibilitou práce a digitalizací lidských zdrojů. Jde podle ní o nevyhnutelný trend, který epidemie koronaviru jenom zpomalila.

Oficiálně je na tuzemském trhu práce zhruba 350.000 volných míst. Skutečné množství však může být až půl milionu. K vyřešení krize na trhu práce bude nutné změnit legislativu a celý trh zpružnit, uvedla k tomu Unie zaměstnavatelských svazů.

Česká ekonomika se podle zakladatelek platformy Flecto Kateřiny Tkadlecové a Jany Stehlíkové potřebuje připravit na příchod pracovníků ze vzdálenějších zemí mimo Evropu. Ty se podaří získat zejména z Jihovýchodní Asie. "Přestože průmyslová produkce klesá, nedostatku lidských zdrojů na českém trhu práce se to nijak zásadně nedotklo a zaměstnanost aktuálně dosahuje hodnot před covidem. Lidé chybí zejména na nízko kvalifikovaných nebo nekvalifikovaných pozicích," uvedla Tkadlecová.

Stehlíková míní, že je třeba odbourat bariéry nebo zjednodušit proces flexibilního zaměstnávání. Tím se na trh práce dostanou lidé jako jsou rodiče na rodičovské dovolené, senioři či studenti. Nebo třeba jedinci, kteří nechtějí nebo nemohou pracovat v určité fixní hodiny a chtějí si sami řídit svůj pracovní čas.

Výkonný ředitel Unie zaměstnavatelských svazů Vít Jásek upozornil na to, že nouze o pracovníky brzdí růst české ekonomiky. Zároveň zpomaluje její obnovu po koronavirové krizi a brání využití jejího plného potenciálu. "Pokud by se k nám za prací přesunulo 100.000 cizinců, potenciál produkce české ekonomiky by se zvýšil odhadem až o 2,5 procenta," podotkl.

V ČR přibývají pracovní pozice, o které Češi nemají zájem. V posledních letech bylo běžné, že je obsazovali lidé z východní Evropy, nejčastěji z Ukrajiny, Běloruska či Moldávie. Nyní pracovníci nepřichází do Česka v takové míře, která by byla potřeba a jdou do západních zemí. Jedním z důvodů je jednodušší a rychlejší imigrační proces.

Kvůli nepružnému a pomalému systému získávání víz a pracovních povolení v ČR vzniká prostor k ilegální migraci. V Česku momentálně pracují odhadem nelegálně až desetitisíce lidí, zejména ve stavebnictví. Zjednodušení procesu zaměstnávání by zmenšilo prostor pro nelegální zaměstnávání, uvedla Stehlíková.

Přijmout do firmy cizího státního příslušníka je administrativně i časově náročné, v ČR trvá získat pracovní víza i půl roku, v některých případech až devět měsíců. V Polsku a Německu celý proces zabere řádově několik týdnů. Odborníci v Česku už delší dobu volají po zjednodušení celého procesu.

Digitální platforma společnosti Flecto chce umožnit plánování práce podle časových možností pracovníka. Jde především o lidi, kteří nemohou pracovat na plné úvazky.

ČTK | byznysvcesku.cz

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Vcelku lapidární konstatování, že pracovníci chybí převážně v nízko kvalifikovaných profesích za sebou skrývá rozsáhlou problematiku. Sociální stát dokázal vytvořit prostředí, ve kterém i lidé, jejichž přirozené předpoklady by je kvalifikovaly právě pro tyto nejnižší pozice, stojí pracovně o několik stupňů výše. Což o to, těm dotyčným to lze jen přát a také to je zřejmě smyslem takto pojatého (velmi robustního) státu a jeho tzv. vzdělanostní ekonomiky, jenže to má několik ale. Nutnost dovozu pracovních sil už pomalu z celého světa je jen jedním aspektem. Dalším je vznik vrstvy občanů, kteří si navykli na jistý sociálně zaměstnanecký standard, ze kterého budou jednak jen obtížně v případě krizí slevovat, což má jistý společensky potenciálně nezanedbatelný výbušný potenciál, zejména ale tlačí celek ekonomiky skrze deformované pracovně právní prostředí de facto k inflaci. Další, méně často uvažovanou komplikací je druhotně i poškození pracovních vztahů v dalších, vyšších patrech zaměstnanecké hiearchie. Už dnes se totiž stává, že nejeden špičkový odborník namísto toho, aby podával ještě špičkovější výkony, je nucen si po pracovní době (nebo minimálně organizačně i v ní) plnit hlavu a čas dovednostmi dnes silně nedostatkových řemeslníků. Proč? Protože přece šikovný řemeslník by už možná mohl dělat vedoucího výroby někde ve firmě, dřívější šikovný podavač onoho takto povýšeného zednického mistra a bývalá paní uklízečka nám vlastně také už začíná fušovat do kdečeho. Kopáče a pomocné síly si přece dovezeme! Ve výsledku se může stát, že chirurg nebo manažer  budou dělat věci, nad kterými by za posledního skutečného kapitalismu tady ve třicátých letech, všichni kroutili hlavami. Ne, nechci přivolávat nezaměstnanost a hladové bouře té doby. Jen chci říci, že vše má svoji míru a pokud nikoli rozumnou, cena může být vysoká nakonec pro všechny. 

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Jaký Asiati, odkud?! Ze Severní Koreje? To je tak asi jediná země tam, co mě napadá, že by tu chtěli dělat, aby se měli líp. Vždyť už všude píšou, jak i ty Číňani jdou nahoru a co všechno si v posledních letech můžou dovolit. Já je dokonce jednou potkal ve vlaku z letiště, celou výpravu, luxusně oblečený lidi s nejlepšíma ajfonama. Mám já na to jezdit na dovču do Číny? Asi ne, co?! Tak ty tady budou těžko chtít dělat za naše platy!

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik

To zase bude na internetech křiku, že k nám chce někdo dovážet muslimy. Oni v té Asii jsou totiž také muslimové, víme? Ovšem málokterý z hlídačů čisté rasy i konfese už sebe či své potomky ochotně vyšle do výkopu, pásové výroby, třísměnných provozů. Takže to bude jako vždy. Normální vývoj si cestu udělá a jen my tady v Čechách budeme zase poslední a s největšími ztrátami na ostatní rychlejší, šikovnější a hlavně myšlenkově pružnější.