Stres, úzkosti a ambice jsou jen některými ze spouštěčů syndromu vyhoření. Objevit se může téměř u kohokoliv, a jakmile se začnou projevovat některé jeho příznaky, neměli byste je brát na lehkou váhu.
Spouštěči syndromu vyhoření nemusíte být pouze okolí
Přemýšleli jste někdy nad tím, co vše se řadí mezi spouštěče syndromu vyhoření? Moderní výzkumy na tuto otázku již dokážou odpovědět. V největší míře je totiž příčinou výskytu burn-out syndromu tlak na nadměrný výkon a strach ze selhání. Někdy tudíž nemusí být na vině okolí, ale vy sami. Jste-li ambiciózní a jdete si vytrvale svým cílem a ze selhání máte úzkosti, snadno si můžete uhnat stav zvaný jako vyhoření. Co v takovém případě dělat? Nejprve si přiznat, že se něco děje a následně vyhledat odbornou pomoc, například na psychoterapii v Brně.
Jak poznat syndrom vyhoření?
Spouštěče syndromu vyhoření jsme si již vyjmenovali, jak ale poznat, že se již přeměnily v naprosté duševní vyčerpání? Zpozorněte ve chvíli, kdy se u vás objeví:
- poruchy spánku
- bolesti hlavy
- zažívací problémy
- pokles libida
- deprese
- pokles výkonnosti
- poruchy paměti
- problémy se soustředěním
- postrádání hlubšího smyslu v práci i osobním životě
Léčba burn-out syndromu
Jedinou účinnou léčbou syndromu vyhoření je spolupráce s terapeutem. Uchýlení se k cigaretám, alkoholu a dalším omamným látkám při vyhoření rozhodně nepomůže. Dokonce může naopak dojít k prohloubení příznaků a třeba i rozvoji závislostí. Při návštěvách terapeuta si jedinci osvojí metody zvládání stresu a naučí se také relaxační techniky.
Snažte se během dne pravidelně odpočívat, neberte na sebe příliš náročných úkolů a je-li to nutné, řekněte si o pomoc. Ambice a touha po výsledcích vás sice mohou hnát za úspěchem, ale také vás mohou vehnat přímo do náruče syndromu vyhoření.