EKONOMIKA

Klienti transformovaných fondů za devět let reálně prodělávají šest až deset procent

Klienti penzijních společností, kteří si spoří v transformovaných penzijních fondech a sázejí tak na garantovanou jistotu nezáporného zhodnocení, za posledních devět let reálně prodělávají šest až deset procent.

Ke konci roku 2021 si na důchod spořilo v některém z fondů třetího pilíře českého důchodového systému 4,43 milionu účastníků, vyplývá z údajů Asociace penzijních společností ČR. Doplňkové penzijní spoření, které umožňuje volit různé investiční strategie (konzervativní, vyváženou, dynamickou), si zvolilo 1,468 milionu účastníků. Zbytek klientů, tedy skoro tři miliony, si doposud spoří na penzi v transformovaných fondech.

Podle dat asociace vytvořily transformované fondy penzijního připojištění loni zisk 2,132 miliardy Kč, zatímco účastnické fondy v doplňkovém penzijním spoření vydělaly 2,43 miliardy Kč. V transformovaných fondech stále leží více než 82 procent úspor klientů a téměř 18 procent se nachází v novějších účastnických fondech.

"Z loňských výsledků jednotlivých transformovaných fondů je zjevné, že se ani jedinému nepodařilo překonat hranici jednoho procenta," uvedl spolumajitel Freedom Financial Services Václav Šimek.

Nejvyššího zhodnocení dosáhla podle firmy Penzijní společnost České spořitelny se zhodnocením 0,98 procenta. Na opačném pólu skončila penzijní společnost Generali s 0,24 procenta. Šimek připomněl inflaci, která v loňském roce činila 3,8 procenta. "Přitom inflace za rok 2021 je jen slabým odvarem té, jakou zažíváme letos,“ podotkl.

Reálný celkový výnos všech transformovaných fondů se od roku 2013 pohybuje v záporných hodnotách od minus 9,85 procenta u penzijní společnosti Komerční banky po minus 5,77 procenta u Penzijní společnosti Generali.

"Tyto hodnoty ostře kontrastují se srovnáním výsledků účastnických fondů, které zejména u dynamických variant dokázaly prostředky klientů zhodnotit i o více než dvacet procent. Nejen všechny dynamické účastnické fondy, ale i všechny s vyváženou strategií v loňském roce dokázaly svým klientům zajistit překonání inflace, některé i několikanásobně," upozornil Šimek.

Do transformovaných fondů klienti už od 30. listopadu 2012 nemohou vstupovat a mohou tyto fondy převést jen do některého z účastnických fondů doplňkového penzijního spoření. Ty sice nenabízejí jistotu nezáporného zhodnocení a mohou se v některých letech dostat i do minusu, zato ale mají dlouhodobou perspektivu překonávat inflaci.

"Z důvodu možné rozkolísanosti by tak měli přechod dobře zvážit zejména účastníci, kteří mají krátce před odchodem do důchodu. Naopak u účastníků, kteří mají deset a více let před důchodem, nedává moc smysl zůstávat v transformovaných fondech," uzavřel Šimek.

Investiční ředitel společnosti Invest & Property Consulting, a. s. Jan Bártl k tématu uvedl: "Dnes se víc než kdy jindy ukazuje důležitost diverzifikace portfolia investic, protože reálná inflace kolem 14% neustále degraduje úspory všech a je proto důležité mít několik linií obrany před tímto jevem. Nejrizikovější linií jsou rizikové investice, které dokáží pokrýt i takto vysokou míru inflace, ale za cenu vysoké rizikovosti, že investice nevyjde (např. investice do startupů, nových kryptoměn, apod.). Oproti tomu jsou zde vysoce konzervativní produkty, které nabízejí sice velice předpokládatelné a téměř jisté výnosové procento, ale toto procento je velice nízké. Jedná se o výše zmiňované transformované fondy, spořící účty u bank a další, které ovšem reálně spíše minimalizují ztrátu, než aby nějaké peníze vydělávaly."

"Zlatou střední cestou mohou být například produkty, které nabízení vysokou míru jistoty již ze své podstaty, jako jsou například svěřenské fondy. Svěřenské fondy dávají jistotu ochrany vkladu zákonem, nikoliv pouze dohledem ČNB, jako je tomu u ostatních bankovních a investičních produktů a zároveň při vhodně zvoleném správci dávají možnost toho, že prostředky do nich vložené budou smysluplně a kvalitně zhodnoceny."

Coby alternativu pak Jan Bártl uvádí: "Reálně dnes na trhu můžeme najít produkty s výnosem okolo 9%, záleží pouze na správci, kterého si klient zvolí. Proto bych každému doporučil, zamyslet se nad tím, zda-li v rámci diverzifikace portfolia nezařadit k rizikovým a konzervativním produktům, které dnes většina lidí využívá, i produkty „hybridní“ s tím, že například u svěřenských fondů je potřeba správně zvolit správce. Naštěstí je zde Asociace správců svěřenských fondů (ASSF), která zajišťuje vzdělávání svých členů, což je zárukou kvality služeb, které jako správci fondů zajišťují pro své klienty."

ČTK | byznysvcesku.cz

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř . Cítí se v pohodě

Problém transformovaných penzijních fondů je dán jejich garancí kladného zhodnocení. To je sice důvod, proč si většina klientů zvolal právě je, ale zároveň to omezuje jejich akční rádius, pokud jde o investice. Jsou totiž nuceny investovat tak, aby náhlý výkyv ceny rizikovějších aktiv neohrozil jejich zmíněný cíl. Jejich portfolio v podstatě tvoří pouze vládní dluhopisy, případně nástroje peněžního trhu či jejich deriváty. Záporný výsledek zmíněných fondů tedy vyplývá z vysoké inflace, zvyšování základních sazeb centrální banky a souvisejícího vývoje trhů. Osobně bych klientům, kteří si transformované fondy zvolili, doporučoval přejít k více dynamickým.

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr . Cítí se smutný

Svého času jsme s ženou o důchodovém spoření hodně přemýšleli, ale jelikož jsme se nemohli rozhodnout, tak jsme vybrali to, které nám doporučili v naší bance. Jednalo se o konservativní účastnický fond. Přiznám se, že se mi líbil název, jelikož se považuji za konservativního člověka. Ale nakonec se ukazuje, že sázka na jistotu nemusí být vždycky nejlepším řešením a někdy je lepší odvážit se trošku zariskovat. To ostatně neplatí jenom o spoření, ale v celém životě.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy . Cítí se šťastný

Takže kdyby to ty lidi cpali do madrace, tak by to vyšlo nastejno. Hlavně, že se pak v televizi různý chytráci lidem posmívaj, že nemaj dávat prachy do pověstnýho slamníku. Já investuju do sebe, což sou vlastně lidský zdroje. Mám takovej, říkejme tomu pivní fond, jehož prostřednictví ty investice uskutečňuju. Pivo, který sem vypil, mi už nikdo nevezme a zub inflace ho neohlodá. Měl sem kamaráda, no spíš jednoho známýho, kterej strašně škudlil, pořád si spořil na důchod a vůbec nechlastal, ani nehulil. Prej si to chce pak všechno v důchodu užít a pojede na nějakej ostrov za prsatejma černoškama, nebo co. No, to už sem si trochu domyslel. A pak ho dva měsíce před důchodem přejel maník ve vejtřasce, který se posraly brzdy. Chytrýmu napověz, blbce trkni.