EKONOMIKA

Konec levných čínských gadgetů: Zásilka z Číny za stovku zdraží brzy až na tři stovky

Čeští poslanci projednávají zrušení osvobození od DPH u drobných zásilek ze zemí mimo EU

Lukáš Kovanda

Drobné zásilky do 22 eur (asi 558 korun) ze zemí mimo EU podle všeho podraží - a po dnešku je pravděpodobnost zdražení ještě vyšší než doposud. Nově už totiž nebudou podléhat osvobození od daně z přidané hodnoty (DPH). Novelu zákona o DPH, která tuto změnu zavádí, má dnes projednat Sněmovna. Poté, co ji vrátil Senát.

Čechům tak odtikávají poslední dny, aby si bezpečně objednali drobné zboží z čínských e-shopů. Vlastně už může být pozdě. Čínské zboží totiž do Evropy, ke konečnému zákazníkovi často putuje až dva měsíce.  

Pokud si člověk v ČR objedná ochranný kryt na mobil z čínského e-shopu za 2,50 amerického dolaru, vyjde jej dnes, při kursu zhruba 21,50 korun za dolar, na necelých 54 korun. Poštovné v takovém případě činí 45 korun. Celkem tak člověk platí necelou stovku. 
 
Po definitivním schválení zmíněné legislativy a jejím vstupu v platnost, pokud předpokládáme, že kurs setrvá na úrovni 21,50 korun za dolar a neměnná zůstane i cena krytu – už ale zaplatí více. Zásilka totiž bude podléhat nově nejen 21procentní DPH, ale také se na ni po vstupu dané legislativy v platnost bude vztahovat povinnost celní deklarace.  

Vyřídit si celní deklaraci bude moci objednávatel zásilky sám, prostřednictvím webu Celní správy, bude s tím však spojena nemalá administrativa. Pokud se nechá zastupovat v procesu celní deklarace Českou poštou a součinně jí poskytne zmocnění a všechna potřebná data, zaplatí necelou stokorunu. Pokud potřebná data součinně neposkytne, Česká pošta od něj za celní deklaraci inkasuje 150 korun. Teprve z výsledné částky se pak počítá DPH. 
 
Takže pokud se člověk nechá zastupovat Českou poštou a součinně jí potřebná data a zmocnění poskytne, zaplatí za zásilku dvakrát necelou stokorunu, přičemž ze součtu těchto dvou čísel, zhruba 200 korun, se počítá DPH, jež se k součtu přičte. DPH ze 200 korun činí 42 korun, takže zákazník ve finále zaplatí 242 korun. Tedy o zhruba 140 korun více než nyní. Těchto 140 korun zaplatí při převzetí zásilky.    
 
Pokud se člověk nechá zastupovat Českou poštou, avšak data jí součinně neposkytne, zaplatí za zásilku necelou stokorunu jako doposud a navíc ještě 150 korun, přičemž ze součtu těchto dvou čísel, zhruba 250 korun, se počítá DPH, jež se k součtu přičte. DPH ze 250 korun činí 53 korun, takže zákazník ve finále zaplatí přes tři sta korun. Tedy o více než dvě stě korun více než nyní. Těchto zhruba 202 korun zaplatí při převzetí zásilky.    

Vzhledem k tomu, že doba doručení zásilek z některých čínských e-shopů představuje až dva měsíce od objednání, měli by si zájemci pospíšit. Pro posouzení, zda zboží již bude podléhat DPH, totiž není rozhodující okamžik objednání, ale termín, kdy dorazí do EU. Čínské e-shopy staví sice v Evropě sklady, aby přísnější daňové předpisy obešly, ale i tak platí, že zboží zasílané přímo z Číny je levnější než to z evropských skladů čínských e-shopů.   

Češi z Číny zhusta objednávají například kabely nebo kryty, nabíječky, ochranná sklíčka, sluchátka či další příslušenství mobilních telefonů. V období před pandemií Češi z Číny ročně objednávali bezmála 40 milionů drobných zásilek bez DPH.   

Zrušení osvobození od DPH neznamená, že Češi budou v čínských e-shopech nakupovat přestanou. Z ultralevného drobného čínského zboží se totiž stane zboží sice dražší, ale v porovnání s konkurencí z jiných částí světa stále cenově atraktivní – i po započtení DPH, a dokonce poplatku za celní deklaraci. 

Lukáš Kovanda, Ph.D. je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a hlavním ekonomem Trinity Bank.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik

Toto je jen dobře. Většina z nás asi tuší, že při výrobě těch krytů a nejen jich není zrovna v Číně ani zdaleka vše košer. Obchodem a duševním vlastnictvím počínaje, přes pracovní a zaměstnanecké standardy 21. století, lidskými právy konče. Jenže, když ono je to tak levné… No, nekup to. Tak teď už nebude a leckomu ubude morální dilema, o ochraně evropského trhu nemluvě.

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Nedokážeš konkurovat? Šup tam úřední překážky, cla, kvóty, poplatky atd. Toto už není cesta do pekel, to je důkaz toho, že tam dávno jsme. Namísto, aby státy, Unie přišly se skutečnou podporou průmyslu a podnikání, zjednodušením a odstraněním všeho, co brzdí přirozenou podnikavost, vrší jen další a další překážky, znevýhodňují své vlastní, střílí se do nohy. Cla nic nezachrání. Možná prodlouží agónii, ale o to tvrdší pak bude pád.

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr

To, že se dnes vyplatí dovézt takovou z hlediska výroby banalitu jako kus vstříknutého plastu v hodnotě pár drobných přes půl světa, cosi znamená. Buďto v té Číně vymysleli téměř perpetuum mobile a nebo je něco zásadně špatně tady u nás, v Evropě. Článek o odvodech, ceně práce a sociálním pojištění napoví.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Mně je úplně jedno kde a kdo to vyrobí, já prostě nechci platit několikanásobek jen proto, že se ti nahoře neumí dohodnout.

Erik Hrachovec
27 let, vedoucí oddělení datové analýzy

Cla a podobná opatření jsou v mezinárodním obchodě vcelku standardní nástroje, jakými státy chrání své trhy a potažmo tak i občany, potud nemám problém. Otázka, kterou si kladu, zní: Čemu prospěje tento konkrétní krok? Nebo snad někdo čeká, že se kabely, kryty a podobně “špičkové a technologicky náročné“ zboží začne vyrábět v EU? Proč, k čemu? Jde patrně o politický krok vůči Číně, který nakonec ublíží opět více nám samotným, jak už to v těchto případech bývá. Řešil bych, když už (přiměřeně) ochranu duševního vlastnictví a nesoutěžil v segmentech trhu, kde jsou marže minimální.